Aralık 15, 2020 - Blog

2022 Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, 2022 Almanya vize ücreti ne kadar? konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Almanya Schengen vize ücretleri 2 Şubat 2020 tarihinde 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkarılmıştır.

Ayrıca artan döviz kurları nedeniyle İdata hizmet ücretlerini güncellemiştir. 2022 yılındaki Almanya vize ücretleri ile alakalı detaylı bilgileri sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Lütfen okumaya devam edin.

2022 Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?

 • 2022 yılı Almanya Schengen vize ücreti: 80 €
 • 0-12 yaş arası çocuklar vize harç ücretlerinden muaftır.
 • 2022 Almanya Ulusal vize (D tipi) ücreti : 75 €
 • 0-12 yaş arası çocuklar için Ulusal vize (D tipi) ücreti: 37.50 €
 • Almanya ulusal vize randevu ücreti: 75 TL

2022 Almanya Turistik Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Almanya 90 gün altı kısa süreli vize kategorileri olan: turistik, ticari, fuar, konferans, aile akraba ziyareti, staj ve kısa süreli eğitim vizesi başvuruları Schengen vize kapsamında değerlendirilmektedir ve standart vize ücreti uygulaması bulunmaktadır.

Bu doğrultuda Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluklarının 2022 turistik Schengen vize ücreti Avrupa Birliği komisyonları tarafından 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Almanya vizesine başvuru yapacak bebek ve çocuklar için vize ücretleri ile alakalı bazı kolaylıklar sağlanmıştır. Almanya Konsoloslukları vize başvurusunda bulunacak 0-12 yaş arası çocuklardan vize harç ücreti almamaktadır.

İndirimli Almanya Vize Ücretleri

Avrupa Birliği komisyonları ile olan vize kolaylığı anlaşması nedeniyle bazı ülkelerin vatandaşları indirimli Almanya vize ücreti tarifesinden yararlanabileceklerdir.

Anlaşma gereği: Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Kosova vatandaşları Almanya Schengen vize başvurularında indirimli vize ücreti olan 35 Euro ödeyeceklerdir.

Şehirlere Göre Almanya Vize Ücretleri 2022

 • İstanbul Almanya Schengen vize ücreti: 80 € + 502 TL
 • Ankara Almanya Schengen vize ücreti: 80 € + 502 TL
 • İzmir Almanya Schengen vize ücreti: 80 € + 502 TL.
 • Gaziantep Almanya Schengen vize ücreti: 80 € + 502 TL + duruma göre 199 TL İdata dış şube ücreti + Covid-19 nedeniyle 100 TL zorunlu kargo ücreti ödemeniz gerekebilir.
 • Antalya Almanya Schengen vize ücreti: 80 € + 502 TL + duruma göre 199 TL İdata dış şube ücreti + 100 TL zorunlu kargo ücreti ödemeniz gerekebilir.
 • Bursa Almanya Schengen vize ücreti: 80 € + 502 TL + Coronavirüs nedeniyle 100 TL zorunlu kargo ücreti ödemeniz gerekebilir.
 • Trabzon Almanya Schengen vize ücreti: 80 € + 502 TL + duruma göre İdata dış şube ücreti ve zorunlu kargo ücreti ödemeniz gerekebilir.

Almanya Schengen Vize Başvurularında Ek Giderler

2022 yılında yapılacak Almanya Schengen vize başvurularında bazı ek giderler bulunmaktadır. Almanya Konsoloslukları Schengen vize başvurularını büyük oranda hizmet yüklenici vize aracı firma ile kabul etmektedir. Almanya Schengen vize başvuru işlemleri için Türkiye genelinde yetkilendirilmiş tek firma İdata’dır.

Almanya Schengen vizesi için başvuru yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yabancılar vize başvurularını İdata veya doğrudan konsolosluğa yapma hakkına sahiptirler. Vize başvurularını İdata aracılığıyla yapacaklar Konsolosluğun vize harç bedeline ek olarak İdata hizmet ücretini ödemeleri gerekecektir.

Ayrıca vize başvuru sahiplerinin konsolosluk vize harç ve İdata hizmet bedeline ek olarak seyahat sağlık sigortası, kargo hizmet ücreti (Covid-19 sürecinde zorunlu tutulabilir) ve bazı durumlar için İdata dış şube hizmet ücreti ödemeniz gerekecektir.

2022 İdata Almanya Vize Ücretleri

İdata, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Almanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Türkiye’deki tek Almanya vize başvuru merkezidir.

İdata, Almanya Schengen vizesi için İstanbul (Gayrettepe, Altunizade), Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya, Bursa, Trabzon’dan yapılacak başvuruları Alman Konsoloslukları adına kabul edecektir.

Ayrıca yine bu şehirlerden yapılacak vize başvurularında İdata, Alman Konsoloslukları adama vize ücretlerini tahsil edecek, başvuru sahiplerinin biyometrik bilgilerini Schengen Bilgi Sistemine kayıt edecektir. Bu işlemler için Alman Konsoloslukları İdata hizmet ücretini Schengen vize harç ücretinin yarısını geçmeyecek şekilde düzenlemiştir.

2022 İdata hizmet ücretleri şöyle:

 • 0-6 yaş arası çocuklardan İdata hizmet ücreti: 0
 • 6 yaş ve üzeri kişiler için İdata hizmet ücreti: 502 TL.
 • İdata Vip vize başvuru ücreti: 1.147 TL / 12 yaş altı çocuklar için : 581 TL.
 • İdata dış şube hizmet ücreti: 199 TL.
 • İdata vize başvuru formu doldurma ücreti: 69 TL.
 • İdata kargo hizmeti ücreti: 100 TL.
 • İdata biyometrik fotoğraf ücreti: 50 TL.
 • İdata fotokopi/çıktı ücreti sayfa başı: 2,5 TL.
 • İdata Almanya Ulusal vize randevu ücreti: 75 TL.
 • İdata hizmet ücretlerine ek olarak Konsolosluk vize harç ücretlerinin de ödenmesi gerekecektir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ” İdata Hizmet Ücretleri ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Almanya Vize Ücretleri Nasıl Ödenir?

Almanya konsolosluklarının vize harç ücreti: sadece nakit ve Euro olarak ödenir. Metal, 200 Euro ve üzeri banknotlarla yapılacak ödemeler kabul edilmez.

İdata hizmet ücreti: nakit, TL ve kredi kartı ile ödenir. Tüm ücretler randevu günü İdata görevlileri tarafından tahsil edilir.

Almanya Vize Ücreti Muafiyetleri

Almanya Konsoloslukları bazı durumlar için vize muafiyet imkanı tanımaktadır. Vize ücretinden genel anlamda aşağıdaki durumda olanlar muaf tutulacaklardır. Ancak ücret muafiyeti ile alakalı son kararı Alman Konsoloslukları verecektir:

 • 12 yaş altı çocuklar,
 • Çalışma ve eğitim amacıyla seyahat edecek, temel eğitim, lisans, lisansüstü ve öğrencilere eşlik edecek öğretim üyeleri,
 • Konferans, seminer, kongre spor, kültürel ve eğitim etkinliklerine katılmak üzere kar amacı gütmeyen uluslararası kuruluşların 25 yaş ve altı çalışanları,
 • Geçerli vizenin olduğu pasaportta boş sayfa kalmamış ve vizesini yeni pasaporta transfer edecekler,
 • Alman ve AB vatandaşlarının en ve 25 yaş altı çocukları,
 • Diplomatik misyonların, Konsoloslukların, Uluslararası kuruluşların görevlileri, eşleri ve 25 yaş altı çocukları,
 • Almanya’da düzenlenecek resmi ticari fuarlarda stand açacak veya giriş kartı sunanlar,
 • Türkiye’deki resmi Alman kurumlarında çalışanlar Konsolosluk onayına bağlı olarak vize ücretinden muaf tutulabilirler.

Vize Reddi Alanlar Vize Ücretini Geri Alabilir mi?

Almanya vize ücretleri, vize başvuru dosyanızın değerlendirilmesi, biyometrik verilerinizin alınması için talep edilen bir ücrettir. Dolayısıyla vize reddi alanlar ödenmiş oldukları Almanya vize ücretini geri iade alamayacaklardır.

Diğer Schengen devletlerinin vize ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için ” Schengen Vize Ücretleri ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

2 Yorum “2022 Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?”

 1. Raşit says: 16 Aralık 2020 at 15:01

  Merhaba, Almanya’ya acil seyahat etmemiz gerektiği için önerileri dikkate alarak Almanya Başkonsolosluğu ile iletişime geçtim ve neden acil seyahat etmem gerektiğini ilettim. Konsolosluk bana ve aileme başvuru yapmam için randevu verdi İdata’dan. Randevu normalde idata’dan alınıyor ve ücretler İdata’ya ödeniyor diye bliyorum. Almanya vize ücretini ve randevu ücretini nereye ödemem gerekecek enim bu durumda? Randevuy gitmeden önce Almanya vize harç ücretini ödeyip ödeme dekontuyla mı idata’ya gitmem gerekiyor. Randevu günü sorun yaşayıp randevudan olmak istemiyorum o yüzden size danışmak istedim. Bilgi verireniz çok sevinirim.
  Bu arada benim randevum 3 gün sonra. 2021 Almanya vize ücretleri değişirse bundan etkilenmem herhalde değil mi?
  Teşekkür ederim.
  Saygılar.
  Raşit

 2. hakan says: 16 Aralık 2020 at 15:04

  covid dönemi Almanya vize reddi alanlar sonraki başvuruda da yeniden ücret ödeyecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!