Aralık 19, 2020 - Blog

2022 İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

Değerli ziyaretçilerimiz, ” 2022 İtalya vize ücreti ne kadar? ” konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

İtalya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok Schengen vize talep ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Vatandaşlarımız İtalya’ya en çok turistik, ticari ve eğitim amacıyla seyahat etmektedir. En çok İtalya vizesi veren Konsolosluk İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Ardından ise Ankara ve İzmir İtalya Konsoloslukları gelmektedir.

İtalyan Konsoloslukları kısa süreli C tipi vize başvurularında standart Schengen vize ücreti olan 80 Euro’nun TL karşılığı vize ücreti almaktadır. Uzun süreli D tipi İtalya ulusal vize başvurularında ise 116 € veya bu paranın TL karşılığını kabul etmektedir. Bebek ve çocuklar için de vize ücretlerinde bazı kolaylıklar tanınmaktadır.

Öte yandan İtalyan Konsoloslukları özellikle Schengen vize başvurularında vize aracı firmalarla çalışmaktadır. İtalya Konsoloslukları Schengen vize başvurularının kabul edilmesi konusunda 2 farklı firma ile çalışmaktadır.

Bu firmalar: İdata ve VFS Global’dir. İdata ve VFS Global: vize başvurularının kabul edilmesi, vize randevularının kabul edilmesi, başvuru sahiplerinin biyometrilerinin Schengen Bilgi Sistemine kaydedilmesi ve vize ücretlerinin tahsil edilmesi üzerine hizmetler vermektedir. Bu işlemler için vize aracı firmalara hizmet ücreti ödenmesi gerekecektir. İtalya vize aracı firmaların hizmet ücretleri İtalya Dışişleri ve İtalya Büyükelçiliği tarafından belirlenmiştir. Vize aracı kurumların hizmet bedelleri konsolosluk vize harç bedelinin yarısını geçmeyecek şekilde planlanmıştır. Bu doğrultuda İtalya Schengen vizesi için başvuru yapacak Türk vatandaşları 80 € Konsolosluk ücreti + 622 ya da 333 TL vize aracı kurum ücreti ödemeleri gerekecektir.

Belirtilmekte olan bu ücretler İtalyan Konsolosluklarının ve İtalya vize başvuru merkezlerinin 2022 yılı ücretleridir. Döviz kurlarındaki ani artış vize harç bedellerine yansımaktadır. İtalya Schengen vize ücretlerinin TL olarak tahsil edildiğini düşünürsek vize randevu günü güncel döviz kurlarını kontrol etmenizi ve vize ücretini güncel kura göre hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca İtalya vize ücretleri ile alakalı bazı detaylı durumlar bulunmaktadır. Sayfamızın devamında 2022 İtalya vize fiyatları hakkında kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İyi okumalar diliyoruz…

2022 İtalya Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya’ya maksimum 90 güne kadar turistik, ticari, ziyaret, kültürel ve eğitim amacıyla seyahat edecek vatandaşlarımız İtalya Schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

İtalya Schengen vize başvurularında 26 üye devlette de geçerli olan 80 € vize harç ücreti talep edilmektedir. Bebek ve çocuklara İtalya Schengen vize ücretlerinde bazı kolaylıklar tanınmıştır.

Ayrıca 90 gün altı İtalya Erasmus vize başvuruları ve diğer resmi eğitimler ücretsizdir. İtalya Konsolosluklarının 2022 Schengen vize harç ücretleri aşağıdaki gibidir:

Vize TürüVize Ücreti0-12 Yaş
Turistik Schengen vize ücreti: 80 €0
Ticari/fuar amaçlı Schengen vize ücreti:80 €0
Aile, akraba ve arkadaş ziyareti amaçlı Schengen vize ücreti: 80 € 0
90 gün altı Erasmus/öğrenci vizesi ücreti: 80 €0
Kültürel amaçlı kongre, konferans vizesi ücreti: 80 €0
AB vatandaşlarının eş ve çocukları için Schengen vize ücreti:00
Transit vize ücreti: 80 €0
Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Makedonya, Moldova, Ukrayna, Rusya vatandaşları için vize ücreti: 40 € 440 TL
Tır ve kamyon şoförleri için vize ücreti: 80 €

İtalya Vize Aracı Kurum Ücreti Ne Kadar?

Değerli ziyaretçilerimiz, İtalya Schengen vize başvurularında özellikle Konsoloslukların bulunmadığı şehirlerde vize aracı firma kullanmanız gerekebilir. İtalya Schengen vize başvurularında aracı firmalar konsolosluk adına vize başvurularınızı yapabileceğiniz  kurumlardır.

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve İtalya Ankara Büyükelçiliği İtalya Schengen vize başvurularında 2 aracı firma ile anlaşmıştır. Anlaşma doğrultusunda bu firmalara vize başvuru merkezi denilecektir. Resmi anlamda yetkilendirilmiş iki firma: İdata ve VFS Global’dir.

İdata firması, İtalya İstanbul  Başkonsolosluğu görev alanında bulunan İstanbul (Avrupa ve Anadolu Yakası), Bursa ve Trabzon şehirlerinde hizmet verecektir ve bu hizmetler için KDV dahil 622 TL alacaktır.

VFS Global firması ise, İtalya Ankara Büyükelçiliğine bağlı Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya şehirlerinde hizmet verecektir. VFS Global söz konusu şehirlerde İtalya Schengen vize başvuruları için KDV dahil 333 TL hizmet bedeli alacaktır. Bu ücretlere ek olarak Konsolosluğun vize harç ücreti de tahsil edilecektir.

Ayrıca vize başvuru sahiplerinin Covid-19 sürecinde kargo/kurye hizmeti satın almaları gerekebilir. Yine vize başvuru sahiplerinin ek giderleri olabilir.

Bu doğrultuda 2022 yılı İtalya vize başvuru merkezi ücretleri aşağıdaki gibidir:

Hizmet Türüİdata ÜcretiVFS Global Ücreti
İtalya vize başvuru merkezi ücreti:612 TL333 TL
İtalya Vip/Premium Lunch vize hizmet ücreti:1758 TL / 879 TL628 TL
İtalya Prime Time (erken saat) vize hizmet ücreti:328 TL-
İtalya Ekspres vize hizmet ücreti:95 TL-
Kargo/Kurye ücreti:
101 TL125 TL
Fotokopi, faks, çıktı ücreti:2,5 TL2 TL
Başvuru formu doldurma ücreti:70 TL88 TL
Biyometrik fotoğraf ücreti:50 TL40 TL

2022 İtalya Ulusal Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya’ya 90 gün üstü eğitim, akademik araştırma, aile birleşimi, yaşama ve çalışma amacıyla seyahat edecek vatandaşlarımız İtalya D tipi Ulusal vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir. İtalya ulusal vize başvuru prosedürleri ve vize ücretleri farklılık göstermektedir.

Bu doğrultuda İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ve İtalya İzmir Konsolosluğunun 2022 D tipi ulusal vize ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • İtalya Ulusal vize ücreti: 116 € / 706 TL
 • İtalya 90 gün altı eğitim vizesi ücreti: 0
 • İtalya 90 gün üstü eğitim vizesi ücreti: 50 €

İndirimli İtalya Vize Ücretleri 2022

İtalya devletinin Türkiye’de bulunan diplomatik misyonları ve konsoloslukları İtalya devletinin ve Avrupa Birliğinin anlaşmaları nedeniyle bazı vize başvurularında indirimli ücret tarifesi uygulamaktadır.

İtalya vize ücretlerinde indirim, başvuru sahibinin yaşına, uyruğuna ve seyahat amacına ve Konsolosluğun onayına bağlı olarak belirlenmektedir.

Bu doğrultuda 2022 İtalya indirimli vize ücretleri aşağıdaki durumlar için geçerli olacaktır:

 • 0-12 yaş arası bebek ve çocuklar,
 • AB, AET ve İtalya vatandaşlarının eş ve 25 yaş altı çocukları,
 • İtalya’ya 90 gün altı eğitim, Erasmus amacıyla seyahat edecekler,
 • İtalya’ya Avrupa Birliği projeleri ile eğitim, bilimsel akademik araştırma ve öğrenci değişim programlarıyla seyahat edecekler,
 • İtalya’ya resmi kongre, konferans ve seminer için seyahat edecekler,
 • İtalya’da düzenlenen uluslararası resmi  fuarlarda stand açacak şirket sahipleri ve ortakları,
 • Arnavutluk, Azerbeycan, Belarus, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan Makedonya, Moldova, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Ukrayna ve Rusya vatandaşları Konsolosluk onayına bağlı olarak İtalya vize başvurularında indirimli vize ücreti ödeyebilirler.

2022 Öğrenciler İçin İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya, vatandaşlarımızın Erasmus eğitimi amacıyla en fazla seyahat ettiği Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır.

Yine İtalya, tasarım, mimarlık, değişim programları ve akademik araştırma amacıyla öğrenciler tarafından en fazla ziyaret edilen ülkelerden biridir.

Bu doğrultuda İtalyan Konsolosluklarının onayın bağlı olarak aşağıdaki durumlar olan öğrencilerin yapacağı vize başvurularında ücret muafiyeti veya indirimli vize ücreti tarifesi uygulanabilir.

Öğrenciler için 2021 yılı İtalya vize ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 0-12 yaş arası öğrenciler için İtalya vize başvuruları,
 • 90 gün altı İtalya Erasmus, Erasmus Plus, Aiesec vizesi ve diğer öğrenci vizeleri,
 • Avrupa Birliği gönüllülük projeleri ve öğrenci değişim programları,
 • Türkiye’deki İtalyan Liselerinde okuyan öğrencilerin İtalya vize başvuruları,
 • AB projeleri kapsamında bilimsel araştırma amacıyla İtalya vizesi talep edecek öğrencilerin vize başvuruları,
 • İtalya’ya kültürel amaçlı okul gezisi kapsamında seyahat edecek öğrencilerin vize başvuruları Konsolosluk onayına bağlı olarak genel anlamda ücretsizdir.

İtalya Vize Başvuru Ücretleri Nasıl Ödenir?

 • İtalya Konsolosluklarının ve İtalya vize başvuru merkezlerinin vize ücretleri randevu günü nakit ve Türk Lirası olarak ödenmektedir.
 • İtalya Konsoloslukları 80 Euro olan vize harç ücretlerini 2022 yılında güncel döviz kurlarını dikkate alarak Türk Lirası olarak tahsil etmektedir.
 • İtalya İstanbul, Bursa ve Trabzon vize başvuru merkezi olan İdata, vize hizmet bedelini ve diğer ek hizmetleri nakit, TL ve kredi kartı ödemesi ile kabul etmektedir.
 • İtalya Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya vize başvuru merkezi VFS Global İtalya vize hizmet bedelini sadece nakit Türk Lirası olarak kabul etmektedir.
 • İndirimli veya ücretsiz İtalya vize kolaylığından yararlanacak vatandaşlarımız Konsolosluk onayı gelene kadar vize ücretini tam olarak ödemeleri gerekebilir.
 • Vize ücretinden muaf olan vatandaşlarımızın vize etiketine Gratis ya da EU Family notları düşülebilir.
 • Başvuru sahipleri İtalya vize ücretinden muaf olsa dahi vize başvuru merkezlerinin servis giderlerini ödemeleri zorunlu tutulabilir.
 • Vize ücretleri günlük döviz kurları dikkate alınarak tahsil edilir.
 • Vize onayı alınsın ya da alınmasın tüm ücretler vize başvurusu yapabilmeniz için tahsil edilir.
 • Vize reddi durumunda İtalya Konsolosluklarının vize harç ücreti, İdata ve VFS Global vize hizmet ücretleri geri iade edilmemektedir.

5 Yıllık İtalya Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Değerli ziyaretçilerimiz Schengen vize başvurularında standart vize ücreti tarifesi bulunmaktadır. Vize başvuru sahipleri 1 yıllık, 3 yıllık ya da 5 yıllık Schengen vize başvurularında da aynı vize ücretini ödeyecektir.

İtalya Schengen vize ücreti: 80 Euro’dur ve başvuru sahiplerinin vize ücretinin yanı sıra vize aracı kurum ücreti ödemesi bulunmaktadır. Vize aracı kurum ücretleri, vize harç ücretinin yarısını geçmeyecek şekilde planlanmıştır. Söz konusu ücretleri ödeyen başvuru sahiplerinin alacak olduğu vize süreleri İtalyan Konsoloslukları tarafından belirlenmektedir.

Dolayısıyla İtalya vize süreleri başvuru sahipleri tarafından belirlenememektedir. Bu sebeple sizlerden ücret karşılığında 1 yıllık, 3 yıllık 5 yıllık Schengen vize vaadinde bulunan kişi ya da kurumlara itibar etmeyiniz.

İtalya Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadar?

İtalya vize danışmanlık hizmetleri özel şirketler tarafından verilen bir hizmettir. İtalya vize danışmanlık hizmetleri için belirlenmiş resmi bir ücretlendirme yoktur. İtalya vize danışmanlık ücretleri hizmet alınacak firmaya göre değişiklik gösterecektir.

Ayrıca İtalya vize takip acentalarının ücretleri hizmet alınacak şehre göre de değişiklik gösterecektir.

Bu doğrultuda İtalya vize danışmanlık ücretleri genel anlamda aşağıdaki fiyat aralığında seyredecektir:

 • İstanbul İtalya vize danışmanlık ücreti: 30-50 €,
 • Bursa İtalya vize danışmanlık ücreti: 40-60 €,
 • Trabzon İtalya vize danışmanlık ücreti: 40-50 €,
 • Ankara İtalya vize danışmanlık ücreti: 30-50 €,
 • İzmir İtalya vize danışmanlık ücreti: 30-50 €,
 • Gaziantep İtalya vize danışmanlık ücreti: 40-60 €,
 • Antalya İtalya vize danışmanlık ücreti: 40-60 €.

Değerli ziyaretçilerimiz, diğer Schengen ülkelerinin vize ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak için ” 2021 Schengen Vize Ücretleri ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 11 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!