Ağustos 21, 2020 - Blog

Almanya Vize Danışmanlığı Hakkında Her Şey

Almanya vize danışmanlığı, Almanya vizesi için ilk defa başvuru yapacak vatandaşlarımız için tavsiye edilen bir hizmettir. Bilhassa iş hayatına yeni başlayan, asgari ücretli çalışan, sponsorlu vize başvurusunda bulunacak veya freelance olarak çalışan vatandaşlarımızın vize süreçlerinde olumsuz bir durumla karşılaşmamaları adına vize başvuruları için danışmanlık şirketlerinden destek almalarını tavsiye ederiz.

Almanya Vize Danışmanlığı Öncesi Konsolosluğun Vize Şartları

Almanya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip vatandaşlarımız Almanya’ya yapacakları seyahatlerde vize almak zorundadır. Pasaportunda geçerli Schengen vizesi olan veya Türkiye Cumhuriyeti devletinin hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaportlarına sahip vatandaşlarımız Almanya’ya yapacakları kısa süreli seyahatlerinde vize almaları gerekmemektedir.

Almanya’ya maksimum 90 güne kadar seyahat edecek vatandaşlarımız Almanya Schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

Almanya’ya maksimum 90 güne kadar turistik, ticari, fuar ziyareti, konferans, seminer, kongre, kültürel ve sportif faaliyet, staj, erasmus, eğitim faaliyetleri, değişim programları ve aile, akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla yapılacak vize başvuruları Schengen vize kapsamında değerlendirilecektir.

Turistik vize dışında Almanya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın Konsolosluk mevzuatına uygun davetiye mektubu edinmeleri zorunludur.

Almanya’da 90 günden fazla konaklama yapacak eğitim, iş arama vizesi, çalışma vizesi, değişim programı, aile birleşimi gibi amaçlarla vize talep edecek vatandaşlarımız Almanya D tipi ulusal vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

Her vize türü için hazırlanması gereken vize evrak listesi farklıdır. Her vize türü için hazırlanması gereken davet mektubu farklıdır. Yine kısa ve uzun süreli Almanya vize başvurularında ücretlendirme farklılık gösterebilir. Dolayısıyla tek tip vize mevzuatı, tek tip vize ücretlendirmesi ve vize başvurularında hazırlanması gereken tek tip vize ücretlendirmesi bulunmamaktadır. Öyle ki Almanya vize başvurularını sonuçlanma süresi yine başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik gösterecektir.

Bu sebeple Almanya vize prosedürleri başvuru yapılacak vize türüne, başvuru sahibin mesleğine göre değişiklik gösterecektir.

Almanya Federal devletinin Türkiye’de vize departmanı olan 3 farklı konsolosluğu bulunmaktadır. Bunlar:

 • Almanya Büyükelçiliği Ankara,
 • Almanya Başkonsolosluğu İstanbul ve
 • Almanya Konsolosluğu İzmir’dir.

Her konsolosluk belirli şehirlere hizmet vermektedir. Ancak vatandaşlarımız istediği Alman konsolosluğuna vize başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.

Ek olarak Almanya kısa süreli vize başvuruları için Türkiye geneli yetkilendirilmiş özel bir vize şirketi de bulunmaktadır. Bu vize şirketinin adı İdata’dır.

İdata: özel bir şirkettir ve İdata’nın Türkiye ve Alman devleti ile doğrudan bir ilişkisi bulunmamaktadır. İdata, Alman Konsolosluklarının aksine sadece 3 farklı şehirde değil yurt genelinde bir vize hizmet sağlamaktadır. (bkz: vize merkezi nedir?)

İdata: İstanbul (Anadolu Yakası, Avrupa Yakası) Bursa, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Trabzon’dan yapılacak Almanya Schengen vize başvurularını kabul etmektedir.

Vize başvurularını İdata’ya yapacak vatandaşlarımız Almanya Konsolosluklarının vize harç bedeli olan 80 €’ya ek olarak İdata servis hizmeti ücreti 240 TL  ödemeleri gerekecektir.

İkamet ettiği şehre hizmet veren İdata ofisinden başvuru yapmayan vatandaşlarımızın Konsolosluk ücreti, İdata ücretine ek olarak 110 TL daha dış şube servis ücretini de ödemeleri gerekecektir.

Almanya vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvuruları için randevu almaları zorunludur. Almanya vize randevuları ücretsizdir. Konsolosluk ve İdata’ya yapılacak vize başvurularında randevular İdata web sayfasından veya İdata çağrı merkezinden alınacaktır.

Almanya Schengen vizesine en geç başvuru yapma süresi başvurunun yapılacağı şehre bağlı olarak 15 ve 22 iş günü olarak değişebilmektedir. Schengen vizesi için en erken başvuru yapma süresi ise 180 gündür. Vize başvurularını 6 Aydan önceden yapacak vatandaşlarımızın vize başlangıç tarihi (du from) vize başvuru formlarında, dilekçelerinde ve uçak ve otel rezervasyonlarında bulunan tarihlerden yola çıkılarak belirlenecektir.

Almanya Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak kişilerin vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları ve parmak izi bilgilerini Schengen veri tabanına kayıt ettirmeleri zorunludur. Verilecek olan parmak izi beyanları bazı Schengen konsoloslukları hariç tüm Schengen konsolosluklarında 5 yıl geçerli kabul edilecektir. (bkz: Almanya vizesine ilk defa başvuru yapacaklar için tavsiyeler)

Schengen vizesi için parmak izi vermiş kişilerin Schengen vize etiketlerinin üstüne “VIS” notu düşülecektir. Bazı durumlarda vize etiketine “VİS” notu düşünmeyebilir.

12 yaş altı çocukların Schengen vize başvurularında parmak izi vermeleri gerekmemektedir. Aileleri çocukları adına vize müracaatında bulunabilirler. Çocukları için vize talep edecek seyahate katılmayan ebeveynin noter onaylı muvafakatname hakkında belgesi hazırlamaları gerekecektir. Bu belgenin İngilizce veya Almanca tercüme edilmesi gerekmez. Ailece aynı anda başvuru yapan ve başvuru anında hazır bulunan ebeveynlerin ise noter onaylı muvafakatname belgesini hazırlamaları gerekmez.

Vize başvurularında konsolosluk görüşmesi yapılmamaktadır. Dolayısıyla bir vize mülakatı olmayacaktır.

Almanya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz hazırlamış vatandaşlarımız randevu günü İdata veya Konsolosluğun vize departmanına evraklarını teslim edebilirler.
Vize ücretleri başvuru sırasında tahsil edilecektir. Konsolosluk vize harç ücreti olan 80 € döviz cinsinde İdata servis ücreti ise TL olarak tahsil edilecektir.
Ücret ödemesi sonrası başvuru sahipleri parmak izi beyanında bulunacaklardır. Kimlik, ehliyet ve pasaport çıkartma işlemleri için verilen parmak izi beyanları geçerli değildir.

Vize başvurularını İstanbul, Ankara ve İzmir’den sorunsuz olarak yapmış vatandaşlarımızın işlemleri 15 iş günü, Bursa, Trabzon, Gaziantep ve Antalya’dan yapmış vatandaşlarımızın işlemleri ise 15-25 iş günü aralığında sonuçlanacaktır.

almanya-vize-danismanlik
almanya-vize-danismanlik

Almanya Vize Danışmanlığı Almanın Avantajları

 • Vize başvurularınız eksiksiz ve hızlı yapılır,
 • Vize başvuru süreci danışman şirket aracılığıyla yönetilir,
 • Muhtemel vize ret oranları asgari düzeye indirgenir,
 • Doğru vize kategorisine başvuru yapılır,
 • Konsolosluklara ulaşamayanlar, vize başvuru merkezinden net bilgi alamayanlar soruları için muhatap bulur ve net bilgilere ulaşır.
 • Muhtemel konsolosluk mülakatı için hazırlıklı olunur,
 • Çok girişli (multiple) Almanya vizesi alabilir,
 • Uzun süreli Schengen vizesi alınabilir.

Almanya Vize Başvurularında Kimler Danışmanlık Hizmeti Almalı?

 • Almanya vizesi için ilk defa başvuru yapacak kişiler,
 • Acil Almanya vizesi için başvuru yapacak kişiler,
 • Maaşını asgari ücret üzerinden alanlar,
 • Sadece kira geliri ile geçinenler,
 • Yurt dışında yaşayanlar,
 • Son yıllarda Somali, Afganistan, Suriye ve Irak’a seyahat etmiş kişiler,
 • Almanya’da aile, akraba ve arkadaşını ziyaret edecek olanlar,
 • Düzenli geliri olmayanlar,
 • Freelance çalışanlar,
 • Vize başvurularını sponsor göstererek yapacaklar,
 • Almanya’da bulunan sevgilisini ziyaret edecekler,
 • Almanya’ya eğitim amacıyla gitmek üzere vize talep edecek kişiler,
 • İşe yeni başlamış kişiler,
 • Almanya vizesine çiftçi olarak başvuru yapacaklar,
 • Almanya fuarlarında stant açacaklar,
 • Almanya iş arama vizesine başvuru yapacaklar,
 • Almanya aile birleşimi vizesine başvuru yapacaklar,
 • Vize başvuruları sırasında banka hesabında bakiye bulunmayanlar,
 • Uzun süreli Almanya Schengen vizesi talep edecek kişiler,
 • Gaziantep, Trabzon ve Antalya’dan başvuru yapacak kişilere vize danışmanlık hizmeti almaları tavsiye edilir.

Almanya Vize Başvurularında Danışmanlık Hizmeti Alınmazsa Ne Olur?

 • Vize başvurunuz işleme alınmayabilir,
 • Vize başvurunuz seyahatiniz için yeterli olmayabilir,
 • Vizeniz seyahat tarihinize yetişmeyebilir,
 • Vizenizin başlangıç tarihi yanlış tarihten başlayabilir,
 • Vizeniz yanlış basılmış olabilir,
 • Vize reddi alabilir,
 • Yeni vize ücreti ödemek zorunda kalabilir,
 • Daha sonra yapacağınız Schengen vize başvurularında olumsuz bir sicile sahip olabilir,
 • Vize alsanız dahi Almanya’ya veya Schengen bölgesine seyahat edemeyebilirsiniz.

Almanya Vize Danışmanlık Ücretleri

Standart vize başvurular için Almanya vize danışmanlığı ücreti: 40-60 €,

Vize reddine itiraz için Almanya vize danışmanlığı ücreti: 60-100 €,

Almanya ulusal vize başvuruları için danışmanlığı ücreti: 200-400 € arasında değişmektedir.

Vize başvuru sahipleri bu ücretlere ek olarak Konsolosluk ve İdata servis bedeli ücretini de ödemeleri gerekecektir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 14 Ortalama: 5]

2 Yorum “Almanya Vize Danışmanlığı Hakkında Her Şey”

 1. Veysel Şahin says: 4 Temmuz 2021 at 07:32

  9 ve 13 yaşlarında iki kızım var. Kendim Sinovac (Çin aşısı) oldum. Vize alma şartlarında Paul Ehrlich Enstitüsü’nün (PEI) web sitesinde listelenen BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Janssen aşılarından biri ile aşılanmış olmak ve koruma için gerekli olan ikinci dozun yapılmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerektiği belirtiliyor. Bu durumda vize almak için ne yapmalıyım?

 2. Recep Kul says: 8 Şubat 2022 at 14:53

  Merhaba, Almanya ya fuar ziyareti için gitmem gerekmekte. giriş kartım basıldı ve bana gönderildi. fuar ı organize eden düzenleyiciden size vermek üzere konsolosluk işlemleri için davetiye talep ettim ancak organizatör davetiye hakkında bilgi sahibi olmadıklarını örnek göndermemi istedi.
  elinizde örnek bir fuar davetiyesi var ise bana gönderebilir misiniz? diğer evrakları tamamlamaya çalışıyorum daha sonra tekrar görüşürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!