Ocak 21, 2022 - Blog

Amerika Vize Ücreti

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmeyi planlayan, vize muafiyeti bulunmayan kişileri vize ücretleri hakkında bilgilendirmeyi hedeflediğimiz ‘’Amerika Vize Ücreti 2022’’ başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Türkiye’den Amerika vizesine başvuru yapacak T.C vatandaşları ve yabancılar işlem sürecinde vize türüne bağlı değişen vize harç bedelini ödemelidirler. Vize harç ödemesi yapılmadan başvuru yapılması mümkün değildir.

‘’Amerika vize ücreti ne kadar?’’ sorusunun yanıtı için göçmen olmayan 2022 Amerika vize ücret listesi aşağıdadır:

 • Amerika turistik vizesi (B2) ücreti: 160 Dolar
 • Amerika aile ziyareti vizesi (B2) ücreti: 160 Dolar
 • Amerika ticari vize (B1) ücreti: 160 Dolar
 • Amerika transit vize (C) ücreti: 160 Dolar
 • Amerika mürettebat (D) vizesi ücreti: 160 Dolar
 • Amerika gazeteci veya basın mensubu vizesi (I) ücreti: 160 Dolar
 • Amerika öğrenci vizesi (F) ücreti-Akademik: 160 Dolar
 • Amerika mesleki/akademik olmayan öğrenci vizesi (M) ücreti: 160 Dolar
 • Amerika staj/değişim programı vizesi (J) ücreti: 160 Dolar
 • Amerika olağanüstü yetenek vizesi (O) ücreti: 190 Dolar
 • Amerika sporcu, sanatçı, gösterici vizesi (P) ücreti: 190 Dolar
 • Amerika geçici işçi/çalışma vizesi (H) ücreti: 190 Dolar
 • Amerika şirket içi transfer vizesi (L) ücreti: 190 Dolar
 • Amerika dini görevli vizesi (R) ücreti: 190 Dolar
 • Amerika uluslararası kültürel değişim programı vizesi (Q) ücreti: 190 Dolar
 • Amerika anlaşmalı tüccar vizesi (E1) ücreti: 205 Dolar
 • Amerika anlaşmalı yatırımcı vizesi (E2) ücreti: 205 Dolar
 • Amerika nişanlılık vizesi (K) ücreti: 265 Dolar

Vize ücret ödeme işlemlerine dair diğer bilgiler için yazımızı okumaya devam edebilir, daha detaylı bilgi için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvuruları çevrimiçi vize başvuru sistemi üzerinden tamamlanır. Online olarak Amerika vize formu doldurulur ve vize ücret ödemesi yapılır.

Amerika Göçmen Olmayan (MRV) vize başvuru ücreti ödemesi için;

 • Resmi randevu alma sitesi üzerinden hesap oluşturulur,
 • Başvuran bilgisi girişi yapılır,
 • Ödeme ekranına gelmek için gerekli talimatlar takip edilir,
 • Ödeme yöntemi seçilerek kategoriye bağlı ABD vize ücreti ödenir.

Öğrenciler İçin Amerika Vize Ücreti

Amerika vize başvuruş yapan tüm başvuru sahipleri için ayrı başvuru girişi yapılmalı, başvuru numarası alınmalı ve vize ücreti ödenmelidir. Amerika vize ücreti öğrenci indirimi uygulaması bulunmamaktadır. Turistik, aile ziyareti, eğitim vb. amaçlarla Abd’ye gidecek öğrenciler için Amerika vize ücreti 160 Dolar’dır.

Bebekler için Amerika vize ücreti de yetişkinler ve çocuklarla aynıdır.

Amerika’daki bir okulda eğitim almak amacıyla vize başvurusu yapan öğrencilerin vize ücretine ek olarak Sevis ücreti ödemeleri gerekecektir. Öğrenci ve değişim programı vizesi bilgi sistemi ücreti vize başvurusu öncesi yapılmalı, vize randevusuna Sevis ödeme dekontu ile birlikte katılım sağlanmalıdır.

Vize reddi durumunda vize harç ücretleri ve Sevis ücretleri iade edilmemektedir.

Yeşil Pasaportlular İçin Vize Ücreti

Amerika vizesine başvuru yapacak yeşil pasaport sahiplerinin vize işlem sürecinde ve vize ücret ödeme prosedüründe herhangi bir farklılık ya da ayrıcalık bulunmamaktadır. Amerika’ya seyahat etmek için vize alması gereken yeşil pasaport sahipleri diğer pasaport sahipleri ile aynı vize harç bedelini ödeyeceklerdir.

10 Yıllık Amerika Vizesi Kaç TL?

Amerika B1/B2 ziyaretçi vizeleri 10 yıllık olarak verilmektedir. Göçmen olmayan Amerika vize kategorisi kapsamında; aile ziyaret, tıbbi tedavi, turizm, iş seyahati gibi amaçlarla vize başvurusu yapan ve gerekli koşullarını sağlayan kişiler B1/B2 vizesi onayı alacaklardır. Bu ve benzer amaçlarla başvuru yapan kişiler için 2022 yılı 10 yıllık Amerika vizesi ücreti 160 Dolar’dır. TL ödemesi ABD vize başvurularında geçerli değildir. Vize ücreti kredi kartı ile USD olarak tahsil edilecektir.

ABD Vize Randevu Ücreti

Amerika vize işlemleri; 2 farklı resmi vize başvuru portalı kullanılarak tamamlanır. Başvuru için öncelikle DS-160 numarası alınmalı, daha sonra ise randevu sistemine geçiş yapılmalıdır.

Abd Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk elektronik başvuru sistemi üzerinden alınan benzersiz başvuru numarası ile resmi Abd Dışişleri Bakanlığı vize randevu sistemi üzerinden randevu alınmalıdır. Vize başvurusu için ücret ödemesi sadece randevu sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem üzerinden yapılan Amerika vize harç ücret ödemesi dışında ek vize ücret ödemesi talep edilmez.

Amerika vizesi için vize harç bedellerine ek olarak randevu ücreti alınmadığı gibi; ABD vizesi (MRV) ücret tarifesinde hızlı vize, vip vize vb. özel ek hizmet ücretleri de bulunmamaktadır.

Amerika vize randevu süreci hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ‘’Amerika Vize Randevu’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Vize Ücreti İadesi

Amerika vize başvurusu için yapılan ödemenin iadesi mümkün değildir. Başvuru sahibi ödeme yaptıktan sonra başvuru yapmaktan vazgeçmesi, vize reddi alması gibi gerekçelerle vize ücret iadesi talep hakkına sahip olmayacaktır.

Amerika vizesine başvuru yapan kişiler çeşitli gerekçelerle vize reddi ile karşılaşabileceklerini bilerek başvuru yapmalı, vize ücret ödemesinin yapılmış olmasının vize onayını garantilemeyeceğini bilmelidirler. Vize için ödenen ücret Amerika vize başvuru ücreti olarak alınır ve vize reddi ya da başvuruya katılmama durumunda iade edilmez.

Amerika Vize Yenileme Ücreti

Son 48 ay için bitmiş olan ya da geçerliliği devam etmekte olan ABD vizesini yenilemek/uzatmak isteyen kişiler Amerika vize yenileme başvurusu yapabilirler ve Amerika Konsolosluğu’na gitmeden vize talebinde bulunabilirler. Vize yenileme/uzatma başvurusu için kişinin gerekli bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. (Bkz. Amerika Vize Yenileme İşlemi) Gerekli koşulları sağlayan kişilerin başvuru için Amerika vize yenileme ücreti 2022 yılı bedelini ödemeleri gerekmektedir.

Vize yenileme/uzatma başvuruları için indirimli Amerika vize ücret uygulaması ya da ücretsiz Amerika vizesi uygulaması bulunmamaktadır.

ABD Vize Danışmanlık Ücretleri

Amerika vizesi alacak kişiler işlem sürecini kendileri tamamlayabilir ya da vize danışmanlık şirketlerinden destek alabilirler. Vize danışmanlık desteği ile işlemlerin tamamlanması durumunda vize işlem adımları vize danışmanı tarafından tamamlanacaktır.

Amerika vizesine danışmanla başvuru yapacak kişilerin vize harç ücretine ek olarak ortalama 50-90 Dolar Amerika vize danışmanlık ücreti ödemeleri gerekecektir.

Vize danışmanlık firmaları Amerika vize başvuru onayını garantilemezler. Bu firmalar hatasız başvuru yapılması, evrakların eksiksiz hazırlanması, doğru kategoriye başvuru yapılması, Abd vize formlarının doldurulması gibi vize sürecinin tamamlanması için zorunlu işlemler için destek olurlar.

‘’Amerika Vize Danışmanlık ’’ yazımızı okuyarak; vize danışmanlık hizmeti almanın avantajları, Amerika vize acenteleri, vize danışmanlık ücretleri gibi konular hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Vize Ücreti Hakkında Önemli Bilgilendirme ve Uyarılar:

 • Abd vize ücret ödemeleri İnternet üzerinden kredi kartı kullanılarak ödenebilir.
 • Abd vize ücretleri vize kategorisine göre değişebilir, tutarlar belirli dönemlerde güncellenebilir.
 • Vize ücreti Amerikan Doları olarak belirlenmiştir.
 • Tahsil edilen vize ücreti vize başvurusunun reddedilmesi durumunda iade edilmez.
 • Amerika vizesinin başvuru sonrası araştırmaya girmesi, idari soruşturmanın uzun sürmesi nedeniyle başvuru ücretinin iadesinin talebi mümkün değildir.
 • Çeşitli gerekçelerle vize başvurusundan vazgeçilmesi, randevuya gidilmemesi durumunda vize ücret iadesi talep edilemez.
 • Amerika vize başvuru ücretleri başka bir başvuru sahibine devredilemez ve satılamaz.
 • Vize başvuru ücreti sadece bir başvuru için kullanılabilir. Vize reddi sonrası yeni bir başvuru yapılması durumunda yeni vize ücret ödemesi yapılacaktır.
 • Ödenen vize ücreti 1 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda randevuya katılım sağlanmaması halinde ücret geçerliliğini yitirecektir. Pandemi gibi rutin randevu hizmetlerinin aksadığı dönemlerde bu sürelerde güncelleme yapılabilmektedir.
 • Vize ücret ödemesi hangi ülke için yapıldıysa başvuru o ülkeden yapılmalıdır. Farklı bir ülkeden randevu almak isteyen kişi randevuyu iptal ederek yeniden randevu almalıdır.

Amerika vize başvurusuna dair karar verildikten sonra pasaport başvuru sahibinin seçtiği PTT şubesine ya da adresine gönderilmektedir ve pasaport gönderim ücreti alınmaktadır. Bu ücret vize ödemesi ile birlikte tahsil edilmektedir. PTT şubesine gönderim için ödenecek ücret 51 TL, adrese teslim için ödenecek ücret ise 60 TL’dir.

Amerika vize ücreti ve ödemesi 2022 yılı hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, diğer bilgiler için web sitemiz Amerika vize sayfalarından faydalanabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 28 Ortalama: 5]

Yanıtla “Amerika Vize Ücreti”

 1. Ömer K. says: 19 Nisan 2022 at 12:40

  Amerika vize randevusu alıp ücreti ödedim. 2023 e verdi sistem. iptal etmek istiyorum ileri tarihe randevu çıktığı için ne yapabilirim. parayı Amerika konsolosluğu geri öder mi?
  Nasıl talepte bulunmalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!