Şubat 25, 2020 - Blog

Bulgaristan Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz, merhaba, Bulgaristan vize başvurusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Sayfamızın devamında:

 • Bulgaristan vize başvurusu,
 • Bulgaristan vize başvuru işlemleri,
 • Bulgaristan vize başvuru ücreti,
 • Bulgaristan vize başvurusu için gereken evraklar,
 • Bulgaristan vizesi ve Schengen vizesi hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu Hakkında Son Durum

Bulgaristan ile Türkiye önemli bir ekonomik ve kültürel geçmişe sahip iki komşu ülkedir. Bulgaristan nüfusunda Türkiye kökenli vatandaşlarımız büyük bir yer tutarken, turistik, ticari, aile, akraba ve arkadaş ziyareti amaçlı seyahatlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

İki ülke arasında bulunan bu köklü geçmiş: Bulgaristan vize işlemleri, Bulgaristan oturum izni, Bulgaristan vatandaşlık işlemleri, Bulgaristan’da şirket kurma, temsilcilik açma, doğum belgesi çıkarma işlemlerine yansımıştır.

Bulgaristan’ın Avrupa Birliğine kabul edilmesinin ardından vatandaşlarımız Bulgaristan’a vize alarak seyahat etmeleri gerekirken Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Kırmızı pasaporta sahip vatandaşlarımız ise 6 ay içerisinde 3 aylık konaklama sürelerini ihlal etmeden Bulgaristan vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan’a seyahat edecek vatandaşlarımız Bordo renkli yani umuma mahsus pasaporta sahip ise vize alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Pasaportunda geçerli çok girişli Schengen vize bulunan vatandaşlarımız ise yanlarına seyahat amaçlarını destekleyen davetiye, gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu, otel rezervasyonu, sadece Bulgaristan’ı kapsayan seyahat sigortası veya araç ile gidiyorlarsa araçlarının uluslararası geçerli belgelerini yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girişler genel anlamda mümkün değildir ancak bazı durumlarda tek girişli Yunanistan vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapan vatandaşlarımızla karşılaşabilmekteyiz.

Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan vize işlemlerine başlayacak vatandaşlarımız seyahat içeriklerine bağlı olarak vize başvurularını Bulgaristan Konsolosluklarına veya Bulgaristan vize başvuru merkezi VFS Global’e yapmaları gerekecektir.

Bazı durumlarda genel anlamda Bulgaristan turistik vize başvuruları için yetkilendirilmiş Bulgaristan’a tur düzenleyen vize acentaları aracılığıyla da vize başvurularını yapabileceklerdir.

Bulgaristan vize işlemleri için vatandaşlarımızın öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmaları zorunludur. Pasaportun karşılıklı en az 2 boş sayfasının bulunması, Bulgaristan seyahat dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olması zorunludur. Lacivert pasaportlara yapılacak vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Geçerli pasaporta sahip vatandaşlarımız ardından seyahat içeriklerine göre ve meslek guruplarına göre değişecek vize başvuru evraklarını eksiksiz olacak şekilde hazırlamaları gerekecektir.

Bulgaristan vizesi için gerekli evrakları hazırlamış vatandaşlarımız 90 gün altı kısa dönem Bulgaristan vize başvurularını VFS Global’e 90 gün gün üstü uzun dönem Bulgaristan vize başvurularını ise Türkiye’de bulunan Bulgar Konsolosluklarına yapabileceklerdir.

Bulgaristan Vize Başvuru Ücreti 2020

Bulgaristan vize ücretleri başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişebilmektedir.

Bulgaristan kısa dönem C tipi Konsolosluk vize ücreti 60 €,

Bulgaristan uzun dönem D tipi Konsolosluk vize ücreti: 100 €,

0-12 Yaş arası çocuklar için Bulgaristan C tipi Konsolosluk vize ücreti: 0,

12 yaş üstü çocuklardan tam ücret alınmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluklarına ek olarak Bulgaristan vize başvuru merkezleri başvuru sahibinin yaşı kaç olursa olsun 25 € ek servis ücreti almaktadır.

Bulgaristan vize başvurularında Konsolosluk harç ücretleri Bulgaristan Konsolosluğunun banka hesabına yatırılması zorunludur. Bulgaristan vize başvuru merkezi ücreti ise başvuru merkezinde sadece Euro olarak kabul edilir.

Bulgaristan Konsolosluklarının vize ücreti Konsolosluğun Garanti banka hesabına yatırılmalı ve ödeme makbuzu vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Banka Hesap Bilgileri
Garanti Bankası
00082 / 9091985
İban No: TR83 0006 2000 0820 0009 0919 85

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Banka Hesap Bilgileri
Garanti Bankası
395/9074277
İban No: TR26 0006 2000 3950 0009 0742 77

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu Banka Hesap Bilgileri
İş Bankası
1300 603 726
İban No: TR65 0006 4000 0011 3000 6037 26

Bulgaristan Konsolosluğu İzmir Banka Hesap Bilgileri
Garanti Bankası
Hesap No: 395/9064678
İban No: TR15 0006 2000 3950 0009 0646 78

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Banka Hesap Bilgileri
Garanti Bankası
Hesap No: 395/9064678
İban No: TR15 0006 2000 3950 0009 0646 78

Bulgaristan Konsolosluğu Gaziantep Banka Hesap Bilgileri
Garanti Bankası
00082 / 9091985
İban No: TR83 0006 2000 0820 0009 0919 85

Bulgaristan Vize Randevusu

Bulgaristan vize randevusu başvuru yapılacak vize kategorisine göre şekillenen bir işlem olacaktır.

Uzun dönem Bulgaristan’a vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız bu vize kategorilerine başvuru yapabilmek için Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğundan, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğinden, Bulgaristan Bursa Konsolosluğundan veya Bulgaristan Edirne Konsolosluğundan randevu almaları zorunludur.

Bulgaristan Konsoloslukları bazı durumlarda randevusuz vize başvurularını kabul edebilir.

Kısa dönem Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız ise randevu almalarına gerek kalmadan VFS ofislerini veya Bulgaristan vize işlemi yapan şirketleri ziyaret edebilirler.

Bulgaristan Vize Başvuru Merkezlerinin Randevusuz Başvuruları Hakkında

Bulgaristan vize başvuru merkezleri kısa dönem vize başvurularını Hafta içi her gün Pazartesi-Cuma günleri 08.30/12.00 – 13.00/17.00 saatleri arasında kabul etmektedir.

Vize başvuruları hafta sonu kabul edilmez.

Öte yandan Bulgaristan vize randevusu Konsolosluklara randevu günü giriş yapabilmenizi sağlayan bir işlemdir. Bulgaristan vize randevu saatinde yaşanabilecek yoğunluk, sistemsel sorunlar nedeniyle vize başvurunuzu randevu saatinde yapamayabilirsiniz. Bu gibi unsurları dikkate alarak randevu saatinden en geç yarım saat önce Bulgaristan Konsolosluklarında olmaya özen gösteriniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar vize başvuru sahibinin mesleki durumuna, başvuru yapacağı vize kategorisine, reşit veya çalışmıyorsa sponsor olacak birinci derece yakın akrabanın yaptığı işe göre değişmektedir. Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ayrıca başvuru yapılacak Bulgar Konsolosluğuna göre de şekillenebilmektedir. İstanbul Bulgar Konsolosluğu ile Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğinin vize başvurularında talep ettiği evraklar farklı olabilir.

Bulgaristan vizesi için gerekli evrakları için bu sayfayı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Uzun dönem Bulgaristan vize başvuru evrakları için başvuru yapacağınız Bulgar Konsolosluğunun web sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

Bir hatırlatma!

Bulgar Konsoloslukları vize evrak listelerinde bulunan evraklar haricinde yeni evraklar talep edebilir. Bu evrakların tamamlanması zorunludur.


Bulgaristan Vize Türleri

90 Gün Altı C Tipi Bulgaristan Vize Türleri
(Schengen Vizesi Değildir!)

 • Bulgaristan turistik vize,
 • Bulgaristan ticari vize,
 • Bulgaristan aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi,
 • Bulgaristan tıbbı tedavi vizesi,
 • Bulgaristan Bilimsel araştırma, kültür, spor etkinlikleri vizesi
 • Bulgaristan Kamyon sürücüsü vizesi,
 • Bulgaristan’dan transit geçiş vizesi,
 • Bulgar vatandaşı ile evli eş vizesi veya BG’de şirket kurmuş şirket sahibi vizesi

90 Gün Üstü Uzun Dönem Bulgaristan Vize Türleri

 • Bulgaristan çalışma izni vizesi
 • Bulgaristan Ticari yatırımcılar vizesi
 • Bulgaristan Öğrenci vizesi
 • Bulgaristan Uzmanlar vizesi
 • Bulgaristan Yerleşim vizesi
 • Bulgaristan ticari ve sanayi odasına kayıtlı yabancı ticari kurum temsilcileri vizesi
 • Bulgar vatandaşlarının aileleri için vize
 • Bulgaristan’da uzun süreli tedavi amaçlı vize
 • Bulgaristan Medya mensubu vizesi
 • Bulgaristan Emekli vizesi
 • Bulgaristan’da Yatırım Teşvik Kanununa göre faaliyet gerçekleştirenler vizesi,
 • Bulgaristan’da uzun süreli İkamet için izin almış yabancı ülke vatandaşının aile bireyler için vize
 • Bulgaristan’da Diplomat, konsolosluk çalışanları veya ticari temsilcilerin aile üyeleri ve yakınları için vize
 • Bulgaristan ticari vize
 • Bulgaristan ticari amaç gütmeyen faaliyet vizesi
 • Bulgar vatandaşlarının aile üyeleri vizesi

Bulgaristan Vizesi ve Schengen Vizesi Hakkında Son Durum

Değerli ziyaretçilerimiz Bulgaristan Cumhuriyeti devleti bir Avrupa Birliği üyeliği bulunmaktadır. Bulgaristan devleti ile Schengen anlaşması imzalanmamıştır. Dolayısı ile Bulgaristan devletinin bir Schengen üye ülkesi olmadığını bilmenizi isteriz.

Dolayısı ile Bulgaristan’dan alacak olduğunuz vizenin Schengen ülkelerine giriş yapabilmeniz yeterli olmadığını dikkatinize sunarız.

Çok girişli Bulgaristan vizeniz var ise Schengen anlaşmasını henüz imzalamamış ancak AB üyeliği bulunan Hırvatistan ve Romanya’ya giriş yapabilirsiniz. Ancak her ülkenin de sınır görevlileri seyahat amacınızı ispat etmenizi talep edebilir ve sizlere birtakım sorular yönlendirebilir. Bu konu hakkında dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Geçerli çok girişli Schengen vizesine sahip vatandaşlarımız ise yine Bulgaristan seyahat amaçlarını ispat etmeleri amacıyla Bulgaristan’a Schengen vizeleri ile giriş yapabileceklerdir. Ülkeye kabuller konusunda tek yetkili merciinin sınır polisleri olduğunu, vizeniz olsa dahi ülkeye kabul edilmeyebileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.

Bulgaristan vize başvurusunda kullanılacak seyahat sigortalarının kapsam alanı sadece Bulgaristan olması zorunludur. Sigorta kapsamı tüm dünya ülkeleri, AB ülkeleri, Schengen bölgesi yazan poliçeler istisnai durumlar dışında kabul edilmez.

Arabasıyla Bulgaristan kara yolunu kullanarak Moldova’ya Belarus’a gidecek vatandaşlarımızın çok girişli Bulgaristan transit vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bulgaristan transit vize başvuruları için hedef ülkeye seyahat amacınızı ispat etmeniz zorunludur. Hedef ülke vatandaşları ile evlilik cüzdanınızın fotokopisi veya davetiye gibi belgeleri vize başvuru dosyanıza eklemeniz zorunludur.

Aracıyla Bulgaristan’a seyahat edecek vatandaşlarımız Araçlarının ruhsat fotokopisini, yeni tip ehliyet veya beynelmilel ehliyetlerini ve araçlarının yeşil sigortalarını yaptırmaları zorunludur. Araçları kendilerine ait olmayan, çalıştığı şirkete ait olan kişiler İngilizce veya Bulgarca tercüme edilmiş aracı kullanabileceklerine ilişkin noter onaylı vekaletnameyi yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!