Mart 20, 2020 - Blog

Corona Virüsü Nedeniyle Vize Ücretlerinin İadesi

Değerli SaltVisa ziyaretçileri merhaba, Corona virüsü nedeniyle vize ücretlerinin iadesi veya kullanılmayan vizeler ileri tarihe ücretsiz ertelenebilir mi sorusu’’ son dönemin belki de en can sıkıcı konuları arasında yer alıyor. Öyle ki yüzlerce seyahat acentası bahar ve yaz turları için ciddi harcamalar yaptı, binlerce vatandaşımız ise aylar öncesinden planladıkları yurt dışı seyahatleri için önemli harcamalar yaptı veya borçlandı.

Ancak Corona virüsü nedeniyle vize ücretlerinin iadesi sorusuna cevabımız ne yazık ki hayır. Corona Virüs (Covid-19) tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu süreçte ülkeler arası seyahatler pek mümkün görünmüyor. Pek çok ülke sınırlarını kapatmış ve karşılıklı uçuşları durmuş durumda. Yine pek çok Konsolosluk ve vize başvurularının yapıldığı başvuru merkezleri ise kapanmış ve vize başvuru alımını durdurmuştur.

Konsoloslukların vize başvuru alımını durdurması öncesinde vize başvurusu yapan ve başvurusu işlemde kalan ya da vizesi çıksa da seyahat engeli nedeniyle geçerli vizesini vize geçerlilik süresi içinde kullanamayan kişilere vize ücret iadesi yapılacağına dair bir açıklama yapılmamıştır.

Örneğin; Belçika Konsolosluğu tarafından bu süreçte başvuru yapan ve vizesini kullanamayıp para iadesi talebinde bulunan kişilere olumsuz dönüş sağlanmıştır. Vize tarihlerinin (dataların) değiştirilmesinin ya da vize uzatması yapılmasının mümkün olmadığı, ödenen vize ücretlerinin iadesinin de yapılamayacağı iletilmiştir.( Bkz: Hollanda Konsolosluğu Corona virüsü nedeniyle vize ücret iadesi)

Dolayısıyla şu anki süreçte ya da daha sonra Corona Virüs nedeniyle vizesini kullanamayan ya da vize uzatma talep eden kişilerin vizelerinin uzatılacağı ya da vize ücret iadesi yapılacağını SaltVisa olarak ön görmüyoruz. Kişilerin yeniden, yeni seyahat planlarına uygun vize başvurusu yapmaları gerekecektir. Yine de önümüzdeki günlerde, seyahat kısıtlaması kaldırıldığında ve Konsolosluklar çalışmaya başladığında gelişmeleri yakında takip edeceğimizi bilmenizi istiyoruz.

Corona Virüsü Nedeniyle Vize Ücretlerinin İadesi Hakkında Almanya Konsolosluğu Bilgilendirdi

Türkiye’den Schengen bölgesine yapılan seyahatlerin yasaklanması ile, Almanya Başkonsolosluğu vize bölümü işlemdeki başvuruları durdurmuş ve vize vermeme kararı almışlardır. Vize verilmemesi Corona Virüs nedeniyle seyahat yasağı olmasına bağlıdır fakat Corona Virüs nedeniyle vize reddi verilmemekte, başvuruya ilişkin olumlu olumsuz karar verilmeden başvuru dosyası kapatılmaktadır.

Yine Almanya da Corona Virüs nedeniyle vizelerin durdurulmasına bağlı olarak vize ücret iadesi yapmayacağını, Schengen bölgesine seyahat yasağının kalkması sonrası yeni başvuru yapılabileceğini bildirmiştir. Yeni vize başvurusunda ise yeniden vize ücreti alınacaktır. İşlemde başvurusu bulunan kişilere, pasaport iadesi yapılmaya başlanmış ve pasaport beraberinde vize verilmeme nedenlerini ve iletilmiştir ve başvuru sahiplerinden anlayış rica edilmiştir.

Schengen üye ülkeleri dışında, henüz açıklama yapmamış da olsalar diğer ülkelerin de ücret iadesi yapmayacağını düşünüyoruz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yanıtla “Corona Virüsü Nedeniyle Vize Ücretlerinin İadesi”

  1. Mine Sulak says: 20 Ağustos 2020 at 19:50

    Merhaba coronavirus başlarında henüz vize yasaklari yokken İngiltere vize başvurusu yaptım ve başvurum reddedildi.ingiltere vize ret mektubunda covid 19 la ilgili bir açıklama yoktu.ret mektubu genel olarak banka hesaplarim, gelirlerin ve İngiltere seyahat amacım hakkindaydi.ret mektubunun sonunda da seyahat sonrası İngiltere ye geri döneceğinizi düşünmüyoruz yazıyordu.ret mektubu içeriği bu şekilde fakat Corona donemind bazı ülkelerin virüs nedeniyle vize reddi verdiği söyleniyor.sizce durum böyle mi? Ret mektubunda yazılmamış olabilir ki asıl ret nedeni?
    Şu sıralar tekrar İngiltere viz başvurusu yapmayı planlıyorum.ingiltere vize başvurusu kabul ediyor ve covid 19 dan dolayı turistlere karantina uygulaması yok. Durumum ve İngiltere vize başvuru evrakların aynı.sadece bankada daha çok param var.sizce başvuru yapayım mı yoksa virüsün tamamen geçmesini mi beklemeliyim? Corona dan dolayı retler arttı mı? Seyahatim acil o yuzden kafam karışık.desteginizi ve tavsiyelerinizi rica ediyorum. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!