Ocak 22, 2021 - Blog

Covid-19 Almanya Vizesi Son Durum Bilgisi

Değerli ziyaretçilerimiz, Covid-19 dönemi Almanya vizesi son durum konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Bildiğiniz üzere Türkiye, Almanya devletinin belirlediği risk bölgesi ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların Covid-19 döneminde Almanya’ya, yapacakları seyahatlere Avrupa Birliği sınırlarının korunması adına kısıtlamalar getirilmiştir.

Almanya’ya giriş yasağı geçerli Schengen vizesi olan ve yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşları içinde geçerliliğini korumaktadır.

Ayrıca Coronavirüs sürecinde Almanya turistik vize başvuruları geçici süreliğine durdurulmuştur.

Ticari vize başvurusu yapabilmek için ise Almanya Konsolosluğunun bazı kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterleri karşılayabilen vatandaşlarımız Almanya ticari vizesi için başvuru yapabileceklerdir.

Almanya’ya aile, akraba, arkadaş ziyareti vize başvurusu yapabilmek için ise yine seyahatin önemi ve aciliyeti belirleyici olacaktır.

Gelin Covid-19 sürecinde Almanya Konsolosluğunun vize başvuru yapma hakkı verdiği vize başvurularını birlikte inceleyelim.

Covid-19 Almanya Vizesi Son Durum:
Kimler Vize Başvurusu Yapabilir?

Almanya Konsolosluğunun veya Almanya Diplomatik misyonlarının yapmış olduğu duyuruda sadece aşağıdaki durumda olanlara vize başvuru yapma hakkı verilecektir:

 • Yakın zamanda Almanya’ya düğün veya nikah için gidecek eş, eşlerin ebeveyni, anne, baba, kardeş, büyük anne ve büyükbaba akrabalık bağlarını ispat ederek konsolosluk onayına bağlı olarak Covid-19 döneminde Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapabilir.
 • Yakın zamanda Almanya’da doğum yapacak kişilerin eşleri, büyükannesi ve büyük babası Konsolosluğun onayına bağlı olarak Covid-19 döneminde Almanya vizesi için başvuru yapabilir.
 • Almanya’da cenazesi olan vefat eden kişinin eşi, ebeveynleri, çocukları, kardeşleri, büyükanneleri ve büyükbabaları Konsolosluğun onayına bağlı olarak Coronavirüs sürecinde Konsolosluğun onayına bağlı olarak Almanya vizesi için başvuru yapabilir.
 • Almanya’da ağır hastası olan hastanın ebeveynleri, çocukları, kardeşleri, büyükannesi ve büyükbabası Covid-19 döneminde Konsolosluğun onayına bağlı olarak Almanya vizesi için başvuru yapabilir.
 • Almanya’da bakıma muhtaç aile üyesinin ebeveynleri, çocukları, kardeşleri, büyükanne ve büyükbabası Covid-19 sürecinde Konsolosluk onayına bağlı olarak Almanya vizesi için başvuru yapabilirler.

Covid-19 Döneminde Konsolosluktan Vize Başvuru İzni Nasıl Alınır?

Covid-19 döneminde Almanya vize başvurusu yapmak için izin alacak vatandaşlarımız aşağıda belirtilen evrakları ilgili Konsolosluğun e-posta hesabına göndererek vize başvuru izni alabilirler:

 • Almanya’ya düğün ya da nikah için seyahat edecek vatandaşlarımız: düğün ya da nikah davetiyelerini veya nikah salonu rezervasyonu belgelerini sunmalıdır.
 • Almanya’ya doğum için seyahat edecekseniz: hastane ya da klinikten doğan çocuğun ebeveynlerinin kimlik bilgilerini ve ön görülen doğum tarihini içeren onay yazısı alınmalıdır.
 • Almanya’ya cenaze için seyahat edecekseniz: ölüm belgesi ve cenaze şirketinden onay yazısı alınmalıdır.
 • Almanya’da ağır hastanız bulunuyorsa: doktordan veya klinikten alınmış hastalığı teyit eden ve hastalığın prognozunu da içeren belge alınmalıdır.
 • Almanya’ya bakıma muhtaç akrabanız için seyahat edecekseniz: tedavinin yürütüldüğü hastaneden veya klinikten hastanın bakıma muhtaç olduğunu ve bakımın neden diğer türlü yapılamadığını anlatan yazı alınmalıdır.

Covid-19 Sürecinde Almanya Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Almanya’ya düğün yada nikah için gidecekler seyahat tarihlerinden en geç 2 hafta önce vize başvurularını tamamlamış olmalıdır.

Almanya’da doğum yapan yakınını ziyaret edecek vatandaşlarımız seyahat tarihlerinden en geç 6 hafta önce başvurularını tamamlamış olmalıdır.

Covid-19 Sürecinde Alman Konsoloslukları İle Nasıl İletişim Kurulur?

Covid-19 sürecinde vize işlemleri ile alakalı Almanya Konsolosluklarına e-posta veya telefonla iletişim kurabilirsiniz.

Alman Konsoloslukları vize başvurularında belirli şehirlere hizmet vermektedir ve başvuru sahipleri ikamet ettikleri şehire hizmet veren Konsoloslukla iletişim kurmaları gerekir.

Bu doğrultuda Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve Zonguldak’ta ikamet eden vatandaşlarımız Almanya Büyükelçiliğine Pazartesi-Perşembe 08.00/17.00, Cuma günleri ise 08.00/12.00 saatleri arasında 0312 45 55 100 nolu numarayı arayarak ve visa@anka.auswaertiges-amt.de adresine e-posta göndererek,

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’da ikamet edenler Almanya İstanbul Başkonsolosluğuna Pazartesi-Perşembe: 08.00/16.00 Cuma günleri ise 08.00/13.00 saatleri arasında 0212 33 46 100 nolu numarayı arayarak veya cvisa@ista.auswaertiges-amt.de adresine e-posta göndererek

Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak’ta ikamet eden vatandaşlarımız Pazartesi-Perşembe 08.00/17.00, Cuma günleri ise 08.00/14.00 saatleri arasında 0232 488 88 88 nolu numarayı arayarak veya visa@izmi.auswaertiges-amt.de adresine e-posta göndererek ulaşabileceklerdir.

Covid-19 Döneminde Almanya’ya Girişler Hakkında

 • Almanya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın ülkeye girişte PCR testi yaptırmaları zorunludur.
 • Covid-19 döneminde Almanya’ya seyahat edecek vatandaşlarımız için 10 günlük karantina kuralları uygulanacaktır. Karantina kuralları bağlı bulunan eyaletlere göre değişiklik gösterebilir. Test sonucu negatif çıkan vatandaşlarımız için karantina süresi 5 güne kadar düşebilir.
 • Almanya’ya giriş yapmadan önce online olarak ülkeye giriş izni formunun doldurulması zorunludur.
 • Almanya giriş izni formu için einreiseanmeldung.de adresini ziyaret edin.

Değerli ziyaretçilerimiz, ” Covid-19 Almanya vizesi son durum ” konusu üzerine hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Almanya vize işlemleri ne zaman başlayacak? veya Almanya Konsolosluğu açık mı? sorularınıza kısmende olsa yanıt vermeye çalıştık.

Vize işlemlerine ilişkin sorularınız için ” Almanya Vizesi Sıkça Sorulan Sorular ” yazımızı okumanızı öneririz.

Vizenizi acentalar aracılığıyla alacaksanız ” Almanya Vizesi Acentası İle Vize Alma ” yazımızı okumanızı öneririz.

Almanya vize işlemlerinin ne zaman başlayacağına dair güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!