Aralık 12, 2020 - Blog

Covid-19 Konsolosluklarda Son Durum

Değerli ziyaretçilerimiz, Covid-19 konsolosluklarda son durum vatandaşlarımız tarafından en sık sorular arasına yer almaktadır. Dolayısıyla Covid-19 Konsolosluklara ve vize işlemlerine nasıl yansıdı? konusu üzerine bir son durum çalışması yapmak istedik.

İyi okumalar diliyoruz…

Covid-19: Konsolosluklar Ne Zaman Açılacak?

Değerli ziyaretçilerimiz, Covid-19 ile mücadele her geçen gün daha da arttırılmaktadır ve salgının tam anlamıyla kontrol altına alındığı söylenememektedir. Ancak başarılı bir aşı süreci geçirilmesi halinde Konsoloslukların açılacağını ve turistik seyahatlere izin verileceğini ön görüyoruz.

Ayrıca Konsolosluklar Covid-19 sürecinde tam anlamıyla hizmet vermeyi durdurmuş değildir.

Coronavirüs sürecinde Konsolosluklar:

 • AB vatandaşlarının eş ve çocukları,
 • Tır ve kamyon şoförleri,
 • Eğitim amacıyla seyahat edecekler,
 • Ticari ve fuar amacıyla seyahat edeceklerin vize başvurularını ön izinle kabul etmektedir.

Covid-19 İngiltere Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Bildiğiniz üzere pandeminin ikinci dalgası işe karşı karşıyayız. Dolayısıyla konsolosluklar Coronavirüsle mücadele kapsamında sık sık yeni düzenlemeler yapmakta ve bazen vize başvuru hizmetlerini durdurmakta bezen ise ülkeye girişleri yasaklamaktadır.

İngiltere Konsoloslukları ise Covid-19 sürecinin neredeyse tamamında açıktı ve vize hizmetlerini aksatmadı.

Yine Birleşik Krallık, Coronavirüs döneminde yabancıların ülkeye girişini engellemedi ve karantina türü uygulamalar getirerek seyahat etmesi zorunlu yabancıların ülkeye girişine izin verdi. Ancak bu uygulamalar genel anlamda Schengen vize işlemlerine yansımadı.

Öte yandan İngiltere Brexit sonrası Türkler için Ankara Anlaşması başvurularının 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle sona ereceği bilgisini paylaştı ve bu yüzden Türkiye’den Ankara anlaşmasına rekor sayıda başvuru yapıldı. Artık çok sayıda vatandaşımız Birleşik Krallık topraklarında yeni bir hayat kurmak için Ankara Anlaşması başvurularının sonuçlanmasını bekliyor. İngiltere Ankara Anlaşması başvurularının sonuçlanma süresi kısa süreli vize başvurularının sonuçlanma süresine oranla daha uzun sürmektedir. Başvurular genel anlamda 30 ile 90 gün arasında sonuçlanabilmektedir. Ancak yoğunluk ve pandemi nedeniyle Ankara Anlaşması başvurularının çıkma süresi 90 güne bulabilmektedir.

Dilerseniz bu konu hakkında daha detaylı bilgi için “ Ankara Anlaşması Kaç Günde Çıkar? “ yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Coronavirüs sürecinde İngiltere vize retleri arttı mı?

İngiliz Hükümeti’nin yurt dışından gelenler için karantina uygulamasını başlatması ve ülke genelinde karantina karanının çıkması sonrası İngiltere vize başvuru dosyaları daha detaylı değerlendirilmeye başlanmıştır; fakat pandemi nedeniyle vize retlerinin arttığını söylemek çok doğru olmayacaktır. Seyahat nedeninin doğru açıklanması ve doğru başvuru yapılması halinde koşulları sağlayan başvurucular pandemi döneminde de İngiltere vizesi alabilirler.

 • İngiltere ticari vize sahibi olanlar da karantina kuralına uymalı mı?

Sahip olunan İngiltere vize türünden bağımsız, İngiltere’ye seyahat eden herkes 10 günlük zorunlu izolasyon kuralına uymak zorundadır. Ticari vize başvurusu yapacak kişilerin de karantina uygulamasını dikkate alarak ticari seyahat planlamasını yapmaları gerekecektir.

 • AB vatandaşları ve eşleri İngiltere’ye yerleşmek için geç mi kaldı?

AB vatandaşı eşleri hala başvuruları devam eden Eea Family Permit vizesine başvurarak İngiltere vizesi alabilir ve İngiltere’ye gittikten sonra oturum başvurusunda bulunabilirler. AB vatandaşları ve birinci derece yakınlarının İngiltere’deki durumları ile ilgili Brexit’e bağlı olası değişikliklerle ilgili resmi açıklama henüz yapılmamıştır ve vize başvuruları kabul edilmeye devam etmektedir.

 • Covid-19 döneminde İngiltere vizeleri kaç günde sonuçlanıyor?

Yerleşim kategorisinde olmayan İngiltere vize başvurularının normal sonuçlanma süresi 21 gündür. Pandemi döneminde bu süre uzamamış, aksine vize sonuçlanma süresi ortalama 5-7 iş gününe düşmüştür.

Vize sonuçlanma süresi bu dönemde kısalmış olsa da, seyahat planlanınızı yaparken işlem sonuçlanma süresini 21 gün olarak değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Covid-19 Amerika Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Coronavirüs’ten en çok etkilenen ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Amerika Konsoloslukları Coronavirüs sürecinin başından bu yana vize hizmetlerini kelimenin tam anlamıyla sona erdirdi.

Ayrıca Amerika’daki seçimlerinin de yine vize işlemlerine olumsuz yönde yansıdığını düşünüyoruz.

Öte yandan pandemi öncesi Amerika vize randevusu almış olan vatandaşlarımızın ise vize randevuları Konsolosluk tarafından sık sık ileri tarihe ertelendi.

Ancak Amerika Konsoloslukları bazı esneklikler göstermeye başladı. Bunlardan en sık sorulan soru aşağıdaki gibidir:

 • Pandemi döneminde Amerika vizemi yenileyebilir miyim?

Daha önce Amerika Birleşik Devletleri vizesi aldıysanız; vizeniz hala geçerli ise ya da vize bitiş tarihinizin üzerinden henüz 1 yıldan fazla zaman geçmediyse pandemi döneminde başvuru yaparak kısa sürede Amerika vizesi alabilirsiniz.

Covid-19 Almanya Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Almanya, Coronavirüs sürecinin başından bu yana işi en sıkı tutan ülkeler arasında yer almaktadır ve seyahatlere ciddi kısıtlamalar getirmiştir. Almanya Konsoloslukları Coronavirüs döneminde neredeyse hiç turistik amaçlı seyahate izin vermemiştir.

İstanbul, Ankara ve İzmir Alman Konsoloslukları Covid-19 sürecinde sadece ticari/fuar vizesi başvuruları, Almanya’da birinci derece yakın akrabası olanlar için düğün, sağlık ve cenaze amaçlı vize başvuruları ve Almanya eğitim/öğrenim vizesi başvurularını kabul etmiştir. Ancak bu ve benzeri gerekçelerle vize talep edecek vatandaşlarımız için Almanya Konsolosluklarının bazı ön koşullar bulunmaktadır.

Seyahat amacı:

 • Birinci derece yakın akrabasını ziyaret emek olan,
 • Almanya’ya fuar ve müşteri ziyareti amacıyla seyahat etmek olan,
 • Almanya’ya eğitim ve öğrenim amacıyla seyahat edecek olanlar başvuru yapacağı Almanya konsolosluğuna önce detaylı bir e-posta göndermeli. Varsa seyahat amacını destekleyen belgeleri e-postanın ekine eklemeli ve Konsolosluktan gelecek yanıta göre vize başvurusu yapmalıdır.

Covid-19 İtalya Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Coronavirüs’ten en çok etkilenen ülkelerden bir diğeri de İtalya devletidir. İtalya Konsoloslukları turistik vize başvurularını hala başlatmamıştır ve vize uygulamalarında kısıtlamalar devam etmektedir.

Covid-19 sürecinde İtalya Konsoloslukları sadece ticari ve fuar amacıyla yapılacak vize başvurularını kabul etmektedir. Covid-19 sürecinde İtalya ticari vizesi almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • İtalyan iş ortağınızdan standart ticari vize davetiyesine ek olarak İtalya Sağlık Bakanlığı onaylı ek bir davetiye belgesi sunulmalı,
 • Son 72 saat içinde alınmış İngilizce negatif test sonuç belgesi sunulmalı,
 • Ticari vize başvurularında 120 saatlik (5 gün) konaklama süresi ihlal edilmemeli,
 • Fuar vizesi başvurularında ise 120 saatlik konaklama süresi sınırlaması bulunmamaktadır.

Covid-19 Fransa Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Fransa Konsoloslukları da Covid-19 döneminde turistik vize başvurularını kabul etmemektedir. Fransa Konsoloslukları Coronavirüs döneminde sadece aşağıdaki gerekçelerle seyahat edecek vatandaşlarımıza izin vermektedir:

 • Fransa vatandaşlarının eş ve çocukları,
 • Avrupa Birliği, Andorra, Monako, Norveç, İzlanda, İngiltere, Lihtenştayn, İsviçre, Vatikan ve San Marino vatandaşlarının eş ve çocukları,
 • Tır ve kamyon şoförleri
 • Fransa hava alanlarını 24 saatliğine transit geçiş için kullanacaklar,
 • Covid-19 la mücadele kapsamında sağlık ve ilaç sektöründen çalışanlar,
 • Uluslararası kuruluşların vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan ve iş amaçlı seyahat edecekler.
 • Fransa’ya eğitim ve öğretim amacıyla seyahat edecekler.

Daha detaylı bilgi için “ Covid-19 sürecinde Fransa’ya girişler “ yazımızı okuyabilirsiniz.

Coronavirüs Nedeniyle Hollanda Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Hollanda Konsoloslukları pandemi nedeniyle turistik vize başvurularını geçici süreliğine durdurmuştur.

 • Pandemi döneminde Hollanda’ya sadece AB vatandaşlarının eş ve çocukları,
 • Nakliyeciler,
 • Hollanda’da partneri olanlar Hollanda Konsolosluklarından onay aldıktan sonra pandemi döneminde vize başvurularını yapabileceklerdir.

Coronavirüs İsviçre Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

İsviçre Konsoloslukları Covid-19’la mücadele nedeniyle turistik, ticari, ziyaret ve diğer kısa süreli vize başvuru hizmetlerini geçici süreliğine durdurmuştur. İsviçre Konsolosluklarının ne zaman açılacağına dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Normalleşmeye kademe kademe geçileceğini düşünüyoruz.

Öte yandan İsviçre, aşağıdaki durumda olan kişilerin ülkeye girişine izin vermektedir:

 • AB vatandaşlarının eş ve çocukları,
 • İsviçre oturum iznine sahip olanlar,
 • Ve geçerli İsviçre D vizesine sahip olanlara seyahat izni verilmektedir.

Pandemi Dönemi Mısır Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Pandemi döneminde Mısır Konsoloslukları da turistik vize başvurularını durdurmuştur. Ancak özel seyahat gerekçesi olan vatandaşlarımıza seyahat gerekçesini geçerli bulması durumda randevu verebilmekte ve vize başvurularını kabul edebilmektedir.

Yine 45 yaş üstü vatandaşlarımızda Mısır Konsolosluğundan izin alarak Covid-19 döneminde vize başvurularını yapabileceklerdir. Bu süreçte vize randevuları Mısır Konsolosluğunun Facebook hesabına gönderilecek detaylı mesajlar ile alınabilecektir.

Covid-19 BAE/Dubai Vizesi İçin Konsolosluklarda Son Durum

Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) Konsoloslukları veya Göçmenlik Ofisi turistik, ticari veya diğer kısa süreli elektronik vize başvurularını kabul etmektedir ancak ülkeye Türkiye’den doğrudan uçuş yoktur ve vatandaşlarımız Mısır, Katar gibi ülkelerden aktarma yaparak Dubai’ye giriş yapmaya çalışmaktadır.

Ancak SaltVisa olarak bu ve benzeri yöntemleri zorunlu olmadığı sürece kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!