Ocak 14, 2020 - Blog

Hindistan Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımızda Hindistan vizesi hakkında bir paylaşım yapacağız. Hindistan vatandaşlarımızı ticari amaçlı, yoga ve turistik gezi amaçlı en sık seyahat ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. İyi okumalar diliyoruz…

Sayfamızın devamında 2020 yılı Hindistan vize işlemleri ile alakalı:

 • Vize nasıl alınır,
 • Vize randevu alma,
 • Vizesi için gerekli evraklar,
 • Turistik, ticari ve konferans vizesi,
 • Vize ücretleri 2020,
 • İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya vize işlemleri hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Türk Vatandaşları İçin Hindistan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bordo ya da yeşil pasaport sahipleri Hindistan’a vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahibi olan ve Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat eden kişiler ne yazık ki yeşil pasaportları ile vizesiz seyahat gerçekleştiremezler. Vize için yeşil pasaport sahipleri ve bordo pasaport sahipleri aynı vize prosedürlerine tabidirler.

Hindistan Vizesi

Hindistan vizesi sadece İstanbul ve Ankara’da bulunan konsolosluklarından alınabilmektedir. Vize alacak vatandaşlarımız vize başvurularını Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul ve Ankara Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirebilirler.

Vize başvuru işlemleri için VFS Global veya İDATA benzeri yetkili vize aracı firma bulunmamaktadır.

Vize Başvuru sahipleri ikamet iline göre Ankara ya da İstanbul’dan başvurusunu gerçekleştirebilir.

İstanbul’dan Başvuru Yapabilecek Şehirler

Aşağıdaki illerde ikamet eden başvuru sahipleri vize başvuru işlemlerini İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden yapmak zorundadır. Bu illerde ikamet eden kişiler Ankara’dan vizesi başvurusu yapamazlar.

Aydın, Balıkesir, Bursa, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Sakarya, Yalova.

Ankara’dan Başvuru Yapabilecek Şehirler

Bu iller dışından başvuru yapacak tüm başvuru sahipleri Ankara’dan vize başvurusu yapmalıdır. Ankara’dan ve İstanbul’dan yapılacak vize başvuruları için Hindistan vize ücretleri, vize evrakları ve doldurulacak vize başvuru formu aynı olacaktır.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu nasıl yapılır? Vize başvuru adımları:

*Hindistan vizesine başvuru yaparken öncelikle pasaport sürenizin seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerli olmasına dikkat edin ve pasaportunuzda boş sayfa var mı kontrol edin. Vizeniz pasaporta basılacaktır, Türk vatandaşları için Hindistan e-vize uygulaması yoktur.

*Vize başvurusu için gitmeniz gereken ili kontrol edin. Örneğin İzmir’de yaşıyorsanız vize başvurunuzu İstanbul’dan değil Ankara’dan yapmalısınız. Yani vize randevunuzu İzmir ikametli olarak Ankara’dan almalısınız. İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurunuzu kabul etmeyecektir.

*Hindistan vize randevusu alabilmeniz için vize başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Eksiksiz ve doğru bilgiler içeren formu doldurduktan sonra aynı sistem üzerinden vize randevunuzu ikamet ilinize göre almalısınız.

*Vize başvuru formunuzu doldururken vize türünüzü doğru seçmelisiniz. Konsolosluk vize türünüze uygun vize süresi verecektir.

*Vize randevunuza gitmeden önce vize evraklarınızın tamamını hazırladığınızdan emin olun. Eksik evrak durumunda vize başvurunuz değerlendirilmeye alınmaz ve dosyanız iade edilerek yeni randevu almanız gerektiği iletilir.

*Vize ücret ödemesi randevu günü yapılır. Randevu öncesi internetten ya da banka havalesi ile vize ücret ödemesi yapamazsınız.

Hindistan Vize Türleri / Vize Çeşitleri

 • Turistik Vizesi
 • Ticari Vizesi
 • Araştırmacı Vizesi
 • Konferans Vizesi
 • Tedavi Amaçlı Vize
 • Gazeteci Vizesi
 • Refakatçi Vizesi
 • Transit Vizesi

Verilen Vize Süreleri

Ticari Hindistan vizesi kategorisi dışında diğer kategoriler için Hindistan vize süresi 3 ay olacaktır. Örneğin Hindistan turistik vizesi tek girişli olarak verilir. Ticari Hindistan vize süresi ise 6 aylıktır.

Ticari Hindistan vizesi çok girişli olarak verilir ve sık Hindistan ticari vizesi alan kişiler uzun süreli Hindistan vizesi talebinde de bulunabilirler. Uzun süreli Hindistan vizesi için Hindistan’dan davetiyenizin olması ve ticari Hindistan vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Hindistan Vize Ücreti 2020 / Hindistan Vize Fiyatı Ne Kadar?

Hindistan vize başvuru işlemleri için vize ücreti ödemesi zorunludur. Her yeni Hindistan bize başvurusu için ve tüm vize türleri için Hindistan vize ücreti ödenir. Ücret ödemesi Hindistan vize türlerine göre değişir.

Hindistan vize ücret ödemesi dolar olarak Hindistan randevu günü Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul ya da Ankara Hindistan Büyükelçiliği’ne yapılır. İnternetten ya da bankadan Hindistan vize ücreti ödemesi yapılmaz. Randevu almış ve randevuya katılmış olsanız da Hindistan vize başvuru dosyanızın kontrolü ve kabul edilmemesi durumunda Hindistan vize ücretiniz iade edilir.

Vize türlerine göre 2020 Hindistan vize ücretleri:

Turistik Vizesi ücreti 103 dolar
Ticari Vizesi ücreti 123 dolar
Transit Vizesi ücreti 23 dolar
Medikal Vizesi ücreti 83 dolar
Gemici Vizesi ücreti 23 dolar
Konferans Vizesi ücreti 83 dolar

Vize Başvuru Formu Doldurma 2020

Hindistan vize başvuru formu Konsolosluğun resmi web sayfası üzerinden doldurur.

Vize başvuru formu İngilizce olarak ve eksiksiz doldurulmalı, form doldurulduktan sonra fotoğraf yüklemesi yapılmalıdır. Vize başvuru formuna eklenen fotoğrafın arka fonu beyaz olmalı, fotoğraf önden çekilmiş olmalı ve net olmalıdır.

Vize başvuru formunda seyahat amacına uygun doğru vize kategorisi seçilmedir. Hatalı kategori seçimi vize başvurunuzun kabul edilmemesine neden olacaktır. Vize başvuru formunda yazacağınız seyahat tarihleri başvuru evrakları arasında sunacağınız otel ve uçak rezervasyonlarınızla aynı olmalıdır.

Hindistan Vize Randevusu Alma 2020

Hindistan vize randevuları 2020 yılında başvuru formu doldurulduktan sonra alınmaktadır. Vize başvuru formunu doldurduktan sonra formun çıktısını almalı, çıktısı alınan formun üzerinde randevu tarihinin de bulunduğu unutulmamalıdır.

Vize randevu günü başvuru formu çıktısı da diğer evraklarla beraber sunulmalıdır.

Önemli!

Hindistan vize randevularında randevu tarihi seçilmekte randevu saati ise seçilmemektedir. Konsolosluğun sistemi randevu saatini otomatik belirleyecektir.

Hindistan Vize İşlemlerinde Parmak İzi

Hindistan vize başvurularında her başvuru sahibinin parmak izi beyanında bulunması zorunludur. Parmak izi bilgilerini beyan etmeyen kişiler Hindistan vizesi alamayacaktır.

Vize başvurularında parmak izi bilgileri randevu günü beyan edilirken, Schengen vize başvurularında verilen parmak izi uygulamalarının aksine Hindistan vizesi için verilen parmak izi beyanları yapılacak yeni Hindistan vize başvurularında muafiyetler tanımayacaktır ve her yeni vize başvurularında başvuru sahiplerinin parmak izini vermesi zorunludur.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Hindistan vize işlemlerinin sonuçlanma süresi 1 iş günüdür. T.C. vatandaşı olan ve vize başvurusu yapan kişiler pasaportlarını vizeli bir şekilde randevudan 1 gün sonra alabilirler.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!