Şubat 26, 2021 - Blog

İngiltere Start-Up Vizesi Başvuru Şartları ve Evraklar

İngiltere Start-Up vizesi için uygun olup-olmadığınızı merak ediyorsanız formu doldurun, sonuçları kısa sürede öğrenin.

Değerli ziyaretçilerimiz; İngiltere’de iş kurma imkanı sağlayan Ankara Anlaşması vizesinin sona ermesi ile beraber, yine İngiltere’de iş kurma imkanı sağlayan farklı bir vize kategorisi olan İngiltere Start-Up vizesi hakkında bilgiler vereceğimiz sayfamıza hoş geldiniz.

Birleşik Krallık’ta işletme kurmayı planlayan Türk Vatandaşlarının başvuru yapabileceği Uk Start-up visa işlemleri için daha detaylı bilgi almak isterseniz bize salt@saltvisa.org e-posta adresimiz üzerinden ya da +90 532 494 64 45 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Start-up vizesi İngiltere’de kendi işletmesini kurmayı planlayan kişilerin başvuru yapması gereken girişimci vizesi türüdür.

Start-up vize ile Birleşik Krallık’ta hali hazırda var olan bir işletmede çalışılamayacaktır. Bu vize en çok başvuru yapılan kategorilerden biri olan Ankara Anlaşması vizesi ile daha çok benzerlik göstermektedir. Bu nedenle Türk Vatandaşları Ankara Anlaşması yerine Start-up vizesine başvuru yapmaktadırlar.

Start-up vizesi ile Ankara Anlaşması vizesinin en önemli farklarından biri, start-up vizesinin dil yeterliliği arıyor olmasıdır.

Start-up vizesi için başvuranın, İsviçre ve Avrupa Ekonomik Alanı dışında bir ülkeden başvuru yapıyor olması, İngiltere’de iş kurmayı hedefliyor olması ve Start-up vize kategorisinin gerektirdiği şartları sağlaması gerekmektedir.

Start-up vizesi alarak İngiltere’de iş kuracak kişilerin yenilikçi bir işletme fikrine sahip olmaları beklenir. İngiltere’de yapılacak iş fikri kişinin koşulları da dikkate alındığında uygulanabilir olmalı ve girişim özelliği taşıyor olmalıdır. İş kurulumunun planlandığı sektörde fark yaratacak bir iş fikri Start-up vizesi onayı için çok önemlidir.

Ayrıca başvuru için sunulan iş fikri büyüme ve gelişme potansiyeli olan bir fikir olmalıdır. Start-up vizesi için iş fikri öncelikle kurul tarafından değerlendirilmeli ve onaylanmalıdır. İş fikrini değerlendirecek ve onaylayacak olan kurum Birleşik Krallık’ta girişimcileri destekleyen bir kurum/işletme ya da yine Birleşik Krallık’ta bir yüksek öğretim kurumu olacaktır.

İngiltere Start-up vize süresi 2 yıldır. Onay sonrası 2 yıllık vize verilecektir. Verilen 2 yıllık vizenin bitimi sonrası yeniden onay işlemi yapılarak tekrar 2 yıllık vize alınabilmektedir. Kişi İngiltere’de iken verilen onay geri çekilebilir ya da iptal edilebilir. Bu durumda vize süresi kısalabilmektedir.

İngiltere Start-Up Vizesi Şartları Nelerdir?

Start-up vizesine başvuru yapacak kişilerin sağlaması gereken şartlar ve başvuru koşulları:

 • Start-up vize başvurusu yapacak kişi 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • Start-up vizesi için İngilizce dil yeterliliğine sahip olunmalıdır.
 • Başvuru sahibi yeterli finansal birikime sahip olmalı ve bu birikimi belgeleyebilmelidir.

İngiltere Start-Up Vizesi Avantajları

İngiltere Start-up vizesine başvuru yapan ve onay alan girişimciler;

 • Aile üyelerini de İngiltere’ye götürebilirler. (Bakmakla yükümlü olunan 18 yaş altı çocuklar ve eş)
 • İşletmelerinin faaliyetinin devam etmesi koşulu ile, İngiltere’de herhangi bir işte çalışabilirler.
 • İngiltere vize süresi boyunca farklı ülkelere seyahat edebilir, İngiltere’ye giriş-çıkış yapabilirler.
 • İngiltere Start-up vizesi ile girişimci İngiltere’ye yerleşemez ve İngiltere’de bulunduğu süre boyunca devlet fonlarından faydalanamaz.

İngiltere Start-Up Vize Başvurusu

Birleşik Krallık’ta kendi işini yapacak olan başvuru sahipleri Start-Up iş fikrinin tasdiğine dair onay mektubu sunabiliyor olmalıdırlar. Onay alınabilmesi için iş fikrinin gerçekçi, farklı ve uygulanabilir olması gerekmektedir. Kişi Start-up vize için gerekli koşulları sağlamıyor ise onay alamayacak ve İngiltere Start-up vize başvurusu kabul edilmeyecektir.

Türk Vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma hakkı tanıyan Ankara Anlaşması vizesinin 31 Aralık 2020 tarihi itibari ile sona ermesi sonrası Start-Up vize kategorisi uygulamaya geçmiştir ve Türk vatandaşları iş fikirlerini bu vize ile gerçekleştirme şansına sahip olmuşlardır.

İngiltere girişimci vizesi başvurusu için puanlama sistemi uygulanmaktadır. Başvuranın bu vize türü için; iş fikri, dil yeterliliği, finansal durum gibi kriterleri sağlaması ve startup vizesi için yeterli puanı tamamlaması gerekmektedir.

Start-up vizesine başvuru yapan kişiler eşleri ve çocukları için de Start-up bağımlı vize başvurusu yapabilirler. Böylece eş ve 18 yaş altı çocuklar başvuranla birlikte İngiltere’ye gidebilir.

İngiltere girişimci vize başvuru işlemleri için sahip olunan iş fikri çok önemlidir. Orijinal iş fikrine ek olarak kişi başvuru için temel şartları sağlıyor olmalıdır ve Start-up vize başvuru aşamalarını eksiksiz tamamlamalıdır.

İngiltere Start-Up Vizesi İngilizce Dil Yeterliliği

İngiltere Start-up visa başvuru koşulları arasında İngilizce dil yeterliliği de bulunmaktadır. Başvuru sahibi İngilizce dil yeterliliğine sahip olmalı ve yeterliliği belgeleyebilmelidir.

İngiltere Start-up vizesi için B2 seviyesinde (CEFR) İngilizce dil yeterlilik koşulu bulunmaktadır. Başvuru sahibi güncel sınav belgesi ile İngilizce okuma, konuşma ve yazma becerisine sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Start-up vizesi İngiltere başvurusu yapacak kişi Türkiye’de İngilizce eğitim veren bir okuldan mezun olmuş ise ve bu durumu belgeyebiliyorsa ayrıca dil yeterlilik belgesi sunması gerekmeyebilir.

İngiltere Start-Up Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Gösterilmeli?

İngiltere Start-up vizesi için başvuru yapacak kişi, İngiltere’de kalacağı süre boyunca kendisini finanse edebileceğini kanıtlayabilmelidir. Start-up vizesi için banka hesabında gösterilmesi gereken para miktarı büyük öneme sahiptir.

Start-up vizesine başvuru yapan kişi banka hesap dökümünü bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olarak almalıdır. Banka hesabı başvuran adına olmalıdır.

 • Start-up vizesi için sermaye/ bankada olması gereken para: 1.270 GBP’dir. Bu tutar hesapta en az 28 gündür bekliyor olmalıdır. Hesaba yeni yatırılan para ile başvuru yapılamaz.
 • Ana başvuru sahibi ile birlikte eş ve çocuklar için başvuru yapılıyorsa banka hesabında gösterilen para miktarı arttırılmalıdır. Eş ve çocuklarla Start-up vizesine başvuru durumunda banka hesabında eş için: 285 GBP, çocuk için 315 GBP para gösterilmelidir.
 • Birden fazla çocuk varsa sonraki çocuklar için 200 GBP gösterilmelidir. Bu tutarlar Start-up başvuru sahibinin sahip olması gereken 1270 Sterline eklenecektir.

İngiltere Start-Up Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Start-up vize başvurusu için başvuru sahiplerinin online başvuru işlemleri sonrası biyometrik veri beyanında bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sahibi online Start-up vize başvuru işlemleri sonrası kendisi için uygun olan Tls Contact İngiltere vize başvuru merkezi üzerinden parmak izi verecektir.

Parmak izi ve pasaport teslimi, evrak teslimi işlemleri için randevu alımı zorunludur. Randevu resmi başvuru sistemi üzerinden online başvuru tamamlanarak ödeme yapıldıktan sonra alınabilecektir.

Türkiye’den yapılan İngiltere Start-up vize başvuruları çıkış süresi 3 haftadır.

Start-up vize çıkış süresinin hızlandırılmak istenmesi durumunda Tls Contact ek servisleri kullanılabilir. Her bir ek hizmet için Start up vize ücretine ek ücret talep edilmektedir.

İngiltere Start Up Vize Ücreti

İngiltere Start-up vize ücreti online başvuru esnasında başvuru sistemi üzerinden ödenmektedir.

 • Türkiye’den başvuru yapılması durumunda ödenmesi gereken Start-up vize ücreti 363 Pound’tur. Bu tutar randevu öncesi online başvuru aşamasında kredi kartı ile ödenmektedir.
 • Start up ana başvuru sahibi ile birlikte eş ve çocuklar için de başvuru yapılıyorsa, her bir başvuru sahibi için ayrı ödeme yapılması gerekecektir.
 • Start-up vizesi bağımlı ücreti de yine 363 GBP’dir.
 • Start-up vize başvurusu İngiltere’den yapılıyorsa, vize değişim başvurusu ise ödenmesi gereken ücret kişi başı 493 Pound’tur.
 • Start-up vizesi sigorta ücreti ödemesi yapılacaktır. Start-Up vizesi IHS bedeli yaklaşık 600 Pound’tr. Bu ücret bağımlı eş için de ana başvuru sahibi ile aynı olacaktır fakat  18 yaş altı çocuk sigorta bedelleri daha düşüktür.

İngiltere Start Up Vizesi İçin Gerekli Evrakları

Start-up vizesi için en önemli evrak iş fikrinin onayına dair mektuptur. Bu belgeye ek olarak ana başvuru sahibinin ve varsa bağımlıların hazırlaması gereken önemli evraklar vardır.

Start-up vize evrakları mutlaka İngilizce tercümeli olmalı, eksiksiz ve okunaklı olarak sunulmalıdır. Evrak eksiği ya da hatalı bir şekilde evrak sunumu Start-up vize reddine neden olabilmektedir.

İngiltere’ye start-up vize başvurusu yapacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar:

 • Ana başvuru sahibine varsa bağımlılara ait geçerliliği devam eden pasaport.
 • Onay kuruluşundan alınmış, işin değerlendirildiğini ve kabulünü gösterir resmi Start up onay mektubu.
 • İngilizce dil yeterliliğini gösterir resmi belge.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayan banka hesap dökümleri.
 • Start up vize başvuru kabul/onay mektubu; onay referans numarası, onayı veren kuruluşun adı ve iletişim bilgileri, başvuru sahibinin pasaport bilgileri, başvuru sahibinin girişimi hakkında bilgiler içermelidir. Bu belgede mutlaka onay düzenlenme tarihi yer almalıdır.

Start up vize başvurusu onay/tasdik mektubu üzerinde yazan tarih itibari ile 3 ay içinde yapılmış olmalıdır.

Start up vize evrakları İngilizce olarak sunulmalıdır. İngilizce olmayan belgeler mutlaka tercüme yaptırılmalıdır.

Start Up Vizesi Puanlama Sistemi

 • Orijinal, uygulanabilir, büyüme imkanı olan iş fikri: 25 Puan
 • Başvuranın daha önce İngiltere’de benzer bir vize ile iş kurmuş olmaması: 25 Puan
 • B2 İngilizce seviyesi: 10 puan
 • Finansal durum yeterliliği: 10 Puan

İngiltere Start-Up Vizesine Hangi Meslekler Başvuru Yapabilir?

İngiltere Start-up vizesine başvuru sonrası onay alma ihtimali olan meslekler;

 • IT, Mimarlık,
 • Tasarım,
 • Elektrik-Elektronik,
 • IP, Bilgisayar ya da herhangi bir icadı olan ve bu icadı İngiltere’de geliştirebileceğini düşünen kişilerdir.

İngiltere Start-Up vizesine danışman desteği ile başvuru yapmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 112 Ortalama: 5]

9 Yorum “İngiltere Start-Up Vizesi Başvuru Şartları ve Evraklar”

 1. Batuhan K. says: 26 Şubat 2021 at 22:53

  Merhaba start up vize başvurusu için sizin danışmanlık ücretiniz nedir? Eşim ve 2 çocuğum var, start up vize ücreti gibi start up danışmanlık ücretleri de her kişi için ayrı ayrı mı alınıyor?
  Daha önce Ankara Anlaşması başvurusu yaptım ve ret aldım. bu durum start up için sorun yaratır mı?
  Teşekkürler.

 2. Erkan says: 27 Şubat 2021 at 14:56

  Start up vizesi icin sermaye sarti var midir?

 3. faruk A. says: 27 Şubat 2021 at 17:18

  iyi günler, Ingiltere start up vizesi ile Ingiltere de sadece 2 yıl mi kalma hakkımız oluyor? 2 yıllık oturum uzatılabilir mi?

 4. Salt Visa says: 27 Şubat 2021 at 18:57

  Merhaba, İngiltere Start-up vizesine dair sorularınız hakkında bilgi almak üzere bize ulaştığınız için teşekkür ediyoruz.

  SaltVisa danışmanlığı ile İngiltere Start up vize başvurusu yapabilirsiniz. Hizmetimiz karşılığında Start-up vize harç ücretleri ve sigorta ücretlerinden bağımsız, her başvuru sahibi için ayrı danışmanlık ücreti talebimiz olmaktadır. Eş ve çocuklarla birlikte başvuru yapılması halinde, her başvuru sahibi için harç ve sigorta giderlerine ek danışmanlık bedeli ödemelisiniz. Başvuran sayısı na göre vize danışmanlik ücretlerimiz değişebilmektedir.

  Start-up vizesi sermaye zorunluluğu olmayan bir kategoridir. Bu vize türü için başvuru sahibi ve varsa bağımlıları için hesapta gösterilmesi gereken para miktarları İngiliz Hükümeti tarafından belirlenmiştir. Tutarların detaylarına “Start-up vizesi için banka hesabı” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  İngiltere Start-up vizesi 2 yıllık verilmektedir. Bu girişimci vize kategorisi uzatilamaz. Vize sahibi dilerse Innovator vizeye geçiş yaparak İngiltere’de kalış süresini uzatabilir.
  İngiltere Innovator vizesi 3 yıl oturum hakkı tanımaktadır. 2 yıl start up vize ve sonrasında Innovator vize ile 5 yılı tamamlayan kişiler süresiz oturum başvurusu yapma hakkına sahip olabilirler.

 5. Yalçın B. says: 28 Şubat 2021 at 19:55

  Merhaba, yazılımcılar için start up vize işlemlerinde durum nedir? Yine çok farklı bir iş fikri mi isteniyor? İş planının iyi hazırlanması, sektör tecrübesinin uzun yıllar olması onay için yeterli olabilir mi?
  Ayrıca home Office yapılacak iş iş yeterli sermayem de bulunuyor .
  Bu durumda UK start up vize için şans nedir? Yazılımcılar olumlu sonuç alıyor mu Ankara Anlaşmasında olduğu gibi?

 6. Mert K. says: 1 Mart 2021 at 10:50

  Merhaba, öğrenciyken İngiltere Start-up vizesine başvuru yapabiliyor muyuz? Mühendislik fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim, start-up vizesine başvuru yaparak İngiltere’ye gitmek istiyorum. İş planı taslağım hazır durumda, yine de start-up iş planı için danışmanlık almayı düşünüyorum.
  Start up vize danışmanlık ücretiniz ve diğer şartları öğrenmek istiyorum. ve asıl sorun öğrenciler İngiltere Start-up vizesine başvuru yapabiliyor mu? Start up vizesinde asıl amaç genç girişimcileri İngiltere’ye almak diye biliyorum fakat mezuniyet zorunluluğu var mı?
  Teşekkürler.
  Mert K.

 7. M. says: 7 Mayıs 2021 at 22:41

  Merhaba, Ankara Anlaşması reddi aldım ve start up vizesi için uygun olup olmadığımi arastirmak ayrıca varsa farklı vize kategorileri için de şansımı denemek istiyorum. Bu nedenle size durumumu ve sürecimi anlatmak isterim.
  Geçtiğimiz Aralık ayında Ankara anlaşmasına başvuru yaptık ve ilk defa vize reddi aldık. İş planımız, kosullarimiz, sağladığınız şartlar vs gayet uygundu ve kaliteli bir başvuru dosyası sunduk. Geçmiş iş tecrübelerini anlatıp kanıtlamak icin evraklar hazirladik ingilizce tecrümelerini yaptık ama SGK ve iş tecrübesi yeterllsizligi gibi nedenlerden ret aldık.
  Daha sonra yeni evraklar hazırladık daha açıklayıcı olsun diye, düzeltmeler yaptik ve ikinci başvuruyu denedik. ilk redde yazan rakip analizi, ücretlendirme vs daha detaylı iş planında anlatildi ama tekrar ret aldık. Bu sefer Abu Dhabi konsolosluğu bakmış dosyamızı.yine ret nedenleri çok enteresandi ve bence biraz ret verilmek istenmis de bahaneler bulunmuş gibiydi. Mayıs başında 2.kez vize reddi almış olduk böylece.
  Şuanda şirket sahibiyim, çalışanım var. Sizden mümkünse bazı konularda destek istiyorum ve yönlendirilmeye ihtiyacım var. Öncelikle ikinci başvuruya itiraz Administrative Review yapmak istiyorum bu konuda destek isterim neler yaparız nelere itiraz edebiliriz vs.
  Diğer konu start up vizesi benim için uygun olur mu? Startup Ankara anlaşması reddi sonrası riskli mi?
  İngiltere sole rep vizesi için yani İngiltere temsilci vizesi için basvursak ben şirket sahipliğini baskasina devretsem bu vize türünde şansım olur mu? Ya da tier 4 öğrenci vizesi alıp gitsem sonra şirket kurabilir miyim?
  Önceliğim İngiltere acikcasi o yüzden tavsiyeler rica edeceğim ama İngiltere olmaz artık riskli derseniz ve Hollanda Ankara anlaşması için danışmanlık veriyorsanız o konuda da bilgi almak isterim.
  Ücretli ya da ücretsiz farketmez sizinle bir gorusme gerçekleştirip danışmanlık almak istiyorum.
  Şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

 8. Şener P. says: 5 Temmuz 2021 at 17:27

  Merhaba start up vizesi endorsing body siz buluyo musunuz?

 9. Selim Y. says: 11 Temmuz 2021 at 12:40

  Sayın ilgili

  Eylül ayı sonunda İELTS sınavım var amacım B2 sertifikası almak. Daha sonra Start-Up vizesi için işlemlere başlamayı düşünüyorum.
  Birleşik Krallık’ta (İngiltere) E-Ticaret yapmak istiyorum. Danışmanlık hizmetleriniz ve ücretleriniz hakkında bilgi alabilir miyim ?
  Ayrıca Onaycı kuruluşa (Endorsment Body) her ay ödeme yapmam gerekiyor mu ?
  Bilgilendirme yaparsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!