Eylül 14, 2020 - Blog

İtalya Vize Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Covid-19 sürecinde İtalya vize başvuruları ne zaman başlıyor? İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, Covid-19 sürecinde ilk kısa süreli vize başvurusunu etmeye hazırlanıyor.

Corona virüs nedeniyle uzun süredir kısa süreli vize başvurularını kabul etmeyen İtalyan Konsoloslukları 07.09.2020 tarihinde yaptığı değişiklikler ile Schengen vize başvurularını kısıtlı da olsa kabul etmeye başladığını belirtti.

İtalya Schengen Vize Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Değerli ziyaretçilerimiz, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu resmi vize aracı kurumu olan İDATA akredite vize acentalarına yapmış olduğu e-posta bilgilendirmesinde:

  1. İtalya’da fuar standı açmak üzere İtalya ticari vize başvurusunda bulunacaklara.
  2. Avrupa Birliği partneri olan Türk vatandaşlarına İtalya turistik vize başvurusunda bulunacaklara.
  3. İtalyan merkezli şirketlerin sahipleri veya ortakları için İtalya ticari vize başvurularının kabul edileceği belirtilmiştir.

Lütfen Dikkat!

İtalya’da düzenlenen fuarlara katılmak üzere ticari Schengen vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız son 72 saat içerisinde negatif test sonucunu gösterir rapor göstermeleri gerekecektir.

Avrupa Birliği vatandaşlarının partnerleri ise Covid-19 sürecinde İtalya turistik Schengen vizesi ile İtalya’ya yapacakları seyahatlerde 14 günlük karantina kuralı uygulanacaktır.

İtalyan menşeili şirketlerinin ortak ve sahipleri ise Korona virüs sürecinde İtalya ticari Schengen vizesi ile İtalya’da maksimum 4 gece 5 günü yani toplamda 120 saatlik süreyi ihlal etmeme koşuluyla seyahat edileceklerdir.

İtalyan merkezli şirketlerin sahipleri ve ortakları pandemi döneminde İtalya ticari Schengen vizesi için yapacak oldukları başvurularda evraklarını söz konusu süreye göre düzenlemeleri gerekecektir.

Covid-19 Sürecinde Kısıtlı İtalya Vize Başvurularının Başlatılmasına İlişkin Resmi Açıklama

Sayın İlgili,

07/09/2020 tarihli değişiklikler uyarınca İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilen vize başvuru kategorileri güncellenmiştir.

İtalya TIR şoförü vize başvuruları ve Denklik belgesi, Lisans ve Lisansüstü eğitim, değişim ve hareketlilik (Erasmus vb.) programları vize başvurularına ilaveten aşağıdaki kategoriler içinde başvuru kabulü yapılmaktadır.

Fuar katılımcıları (stand açanlar) için Corona Virüs süresince İtalya Ticari Schengen Vize başvuruları başlıyor.

Başvuru esnasında, ticari vize için talep edilen standart başvuru evrakının yanı sıra, fuar organizasyon kurumu tarafından hazırlanmış, İtalyan Sağlık Bakanlığı’nın bahse konu fuarın düzenlenmesi ile ilgili izninin ve vize başvurusu yapan şahsın hangi sıfatla katılımcı olduğunun net bir şekilde belirtildiği açıklayıcı ve ayrıntılı bir davet mektubu da ibraz edilecektir.

Vize işleminin sonuçlanmasının ardından, seyahat sürecinde, uçağa biniş ve sonraki güvenlik kontrolleri aşamalarında, taşıyıcı şirkete, İtalyan topraklarına girişten 72 saat önce tamponla moleküler tanı ya da antijen testlerinden birine tabi tutulduğunu ve negatif sonuç alındığını gösterir bir rapor ibraz edilmesi gerekecektir.

AB Vatandaşlarının partnerleri için Korona Virüs süresince İtalya Turistik Schengen Vize başvuruları başlıyor.

Randevu esnasında, turistik vize için talep edilen standart başvuru evrakının yanı sıra, ekte imzalı bir kimlik belgesi kopyasını da koyması gereken AB vatandaşı tarafından düzenlenmiş açık ve ayrıntılı bir davet mektubu ve bahse konu ilişkinin kanıtlanabilir ve sabit olduğunu gösterir evrak da ibraz edilecektir.

Üçüncü şahısların söz konusu ilişkinin seneler içinde sabit olduğunu gösterir beyanları da değerlendirme unsuru olarak kabul edilir.

Elbette vize sahipleri, İtalya’ya girişlerini takip eden 14 gün süresince karantinada kalacaklardır.

İtalya merkezli şirket sahipleri ya da ortakları için Covid-19 sürecinde İtalya Ticari Schengen vize başvuruları başlıyor.

Başvuru sırasında bakılması gerekenler: Ticari vize için gerekli evraka ek olarak şirket sahibi ya da ortağı olarak başvuru sahibinin adının göründüğü Visura Camerale sunulması gerekmektedir.

Kalış süresi en fazla 120 saat (4 gece 5 gün) olmalıdır, başvuru formu ve gidiş dönüş tarihlerinin göründüğü tüm evrak buna göre düzenlenmelidir.

Test ya da karantina ile ilgili şu an için herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!