Şubat 16, 2020 - Blog

İtalya Vizesi

Değerli SaltVisa ziyaretçileri merhaba, İtalya vizesi işlemleri konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz. 

Sayfamızın devamında:

  • İtalya vizesi şartları,
  • İtalya vize başvuru merkezleri,
  • İtalya vize ücreti,
  • İtalya vize başvuru formu ve
  • İtalya konsoloslukları hakkında bilgiler edinebileceksiniz.

İtalya Vizesi İşlemleri 2020

İtalya vizesi, İtalya’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip vatandaşlarımız için zorunlu bir uygulamadır. Vatandaşlarımız İtalya vizesi talep ederken Konsolosluğun tüm vize şartlarını eksiksiz yerine getirmeleri gerekecektir.

Hususi (yeşil), Hizmet (gri), Diplomatik (kırmızı) pasaportlara sahip vatandaşlarımız ise 6 ay içerisinde maksimum 90 günlük konaklama süreli haklarını ihlal etmeden İtalya vize işlemlerinden muaftırlar. Gri ve Siyah pasaportlara sahip vatandaşlarımız ise seyahat için görevlendirme yazılarının olması zorunludur.

Diğer yandan İtalya vize şartları diğer ülkelerin vize şartları ile benzerlik göstermektedir. 90 gün altı İtalya vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız klasik Schengen vize uygulamalarını adım adım izleyerek vize standartlarını eksiksiz tamamlamaları gerekecektir.

Vize başvuruları için verilecek kararlar İtalya konsolosluklarının inisiyatifinde olacaktır. Vize hakkında alınacak kararlar bazı dönemlerde değişiklik gösterebilir. Ülkeler arası diplomatik ilişkiler vize başvuruları hakkında verilecek kararlara yansıyabilir. Bazı dönemlerde vize red oranlarında artış görülebilir.

İlk vize başvurularında tüm başvuru sahiplerinin parmak izi verme amacıyla şahsen bulunmaları zorunludur. 12 yaş altı çocukların başvuru sırasında hazır bulunmaları gerekmezken 18 yaşından gün almış başvuru sahiplerinin parmak izi beyanlarında bulunmaları zorunludur.

Ailece yapılacak vize başvurularında tüm aile birlikte seyahat ediyor olsa bile hem anne hem de babanın çocukları için noter onaylı muvafakatname belgesi sunmaları gerekecektir. Anne ve baba ayrı çocukların velayeti tek bir ebeveynde ise sadece velayete sahip ebeveyn noter onaylı muvafakatname belgesini sunmalı ek olarak mahkeme kararı hakkında dokümanının fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

İtalya Schengen vize başvuruları büyük oranda konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş resmi vize başvuru merkezlerine yapılması gereklidir. Konsolosluklar doğrudan yapılacak Schengen vize başvurularını kabul etmeyebilir.

İtalya Vize Başvuru Merkezleri

İtalya vizesi için konsolosluğun yetkilendirdiği aracı kurum İstanbul, Bursa ve Trabzon’da İDATA, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve İzmir’de ise VFS Global şirketidir. Gerek İDATA gerekse VFS globale yapılacak tüm vize başvurularında randevu alınması zorunludur. Randevusuz İtalya vizesi başvuruları kabul edilmez. Ailece yapılacak vize başvurularında her başvuru sahibi için yaşı kaç olursa olsun randevu alınması zorunludur.

Acil durumlarda kelimenin tam anlamıyla İtalya ekspres vize başvuru seçeneği olmayabilir. İtalya vip vize başvuruları başvuru sahibine randevu önceliği verir ve konforlu bir hizmet sağlar. İşlem süresine ve başvuru halkında verilecek karara müdahale etmesi söz konusu değildir.

İtalya vize başvuruları randevu tarihinin ardından 4 ila 45 gün arasında sonuçlanabilir. Antalya ve Gaziantep’ten yapılacak vize başvurularının sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilir.


İtalya vizesi işlemleri hakkında daha fazla bilgi içi bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.


İtalya 2020 yılı vize ücretleri için bu sayfayı ziyaret ediniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!