Mayıs 4, 2020 - Blog

Konsolosluklar Ne Zaman Açılıyor?

Corona sonrası Konsolosluklar ne zaman açılıyor? Coronavirüs salgını sonrası Konsolosluklar vize başvurularını ne zaman kabul etmeye başlayacak?

Bilindiği üzere Covid 19 nedeniyle Türkiye’de bulunan konsolosluklar Mart 2020 tarihinden bu yana konsolosluk ve vize başvuru faaliyetlerini geçici süreliğine durdurmuştu.

Bazı Konsolosluklar Corona virüsü nedeniyle sadece acil ve özel amaçlı seyahatler için yapılacak vize başvuruları kabul etmeye devam etmişti.

Bazı konsolosluklar ise kabul ettiği vize başvuruları için başvuru sahiplerini arayarak vize başvuru dosyalarını iade etti. (Bkz: Corona virüsü Konsolosluklarda son durum) Ancak Almanya Konsolosluğu 4 Mayıs 2020 tarihi itibariyle vize randevuları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklama: Almanya Konsolosluğu, Almanya resmi vize başvuru merkezi İdata ve Konsolosluğun sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

Almanya Konsoloslukları Corona virüsü nedeniyle Konsolosluğun ne zaman açılacağına dair kesin bir tarih vermezken, seyahat yasaklarının kalkmasıyla birlikte vize başvuru kabullerinin başlayacağı belirtildi ve vize başvurularında öncelik almak isteyenler için randevu rezervasyon sistemini devreye aldı. Bu sistem ile vatandaşlarımız maksimum 6 ay sonraya kadar vize randevuları için rezervasyon yapılabilecek. Covid 19 sonrası alınan önlemler nedeniyle başvuru merkezlerinde yaşanabilecek yoğunluğunda dikkate alındığı açıklamada: kalabalık vize başvuru ortamı oluşmaması için sınırlı sayıda vize başvuru kabulü yapılacağı, vize başvuru önceliğinin randevu rezervasyonu yapanlara verileceği belirtilmiştir.

Corona sonrası Almanya vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız İdata resmi web sitesinden rezervasyonlarını oluşturabileceklerdir. (Bkz: Corona virüsü nedeniyle vize ücretlerinin iadesi)

Corona Sonrası Konsolosluklar Ne Zaman Açılıyor?
Almanya Konsolosluğunun Resmi Açıklaması

iDATA, Koronavirüs salgını sonrası vize işlemlerinde olası yoğunluğun önüne geçmek için online randevu taleplerini almaya başlıyor. İdata.com.tr adresinden kayıt olup sıra numarası alanlara sistem açıldığında öncelikli tarih verilecek.

Almanya için Türkiye’de vize başvuruları için yetkili kuruluş olan iDATA, Koronavirüs salgını sonrası yaşanabilecek olası yoğunluğun önüne geçmek için ilgili konsolosluklarla koordineli olarak resmi online randevu rezervasyonu işlemlerine başlama kararı aldı.

28 Nisan 2020 tarihinden itibaren idata.com.tr adresi üzerinden kayıt olup vize başvuruları için rezervasyon yapanlar, sistem açılır açılmaz öncelikli sıra numaralarıyla vize işlemlerini yoğunluktan etkilenmeden gerçekleştirebilecek.

Bu hizmet ile iDATA, rezervasyon sistemi sayesinde olası yoğunluğun önüne geçmek isterken, oluşturulacak sosyal mesafe ile de başvuru sahiplerinin sağlıklarının yasalarca belirlendiği şekilde korumayı öngörüyor. Üstelik online rezervasyon için başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerini tam olarak belirtmelerine de gerek duyulmuyor, kişiler resmi başvuru gününden altı ay sonrasına kadar diledikleri tarih için rezervasyon yapma şansına sahipler.

Ayrıca Almanya Konsoloslukları Covid-19 döneminde belirli amaçlarla yapılacak seyahatleri kabul etmeye ve seyahat izni vermeye başlamıştır.

Covid-19 sürecinde Almanya Konsolosluğunda açık olan vize türleri hakkında bilgi almak için ” Covid-19 Almanya Vizesi ” yazımızı okumanızı öneririz.

Mesaj Gönderin

Bize Ulaşın

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 10 Ortalama: 5]

  Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
  [Toplam: 10 Ortalama: 5]

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  *

  Call Now ButtonHemen Ara!