Ocak 23, 2020 - Blog

Macaristan Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, Macaristan Konsolosluğunun vize şartları ve Macaristan vizesi işlemleri hakkında edineceğiniz ön bilgiler vize reddi almanızı veya süreç boyunca daha az sorunla karşılaşmanızı sağlayabilir. Sayfamızın devamında:

 • Macaristan vizesi,
 • Macaristan vizesi için gerekli evraklara,
 • Macaristan konsolosluklarının ve AS Visa Solutions vize ücretlerine,
 • Macaristan vize çıkış sürelerine,
 • Macaristan vize başvuruları için bankada ne kadar para olması gerektiğine,
 • İstanbul Norveç, Portekiz ve Slovenya vize başvuruları hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

Macaristan Türkiye Vatandaşlarından Vize İstiyor mu?

Macaristan seyahati gerçekleştirecek vatandaşlarımız ülkeler arası anlaşmalar gereği vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Macaristan’a kısa süreli turistik, ticari, aile, akraba ve arkadaş ziyareti veya Macaristan’a 90 gün altı konaklama süreli seyahat edecek vatandaşlarımızın Macaristan Schengen vizesi için müracaat etmeleri gerekecektir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin Yeşil (hususi), Gri (hizmet) ve Siyah renkli (kırmızı) pasaportlarına sahip vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde 90 günü ihlal etmeme koşuluyla Macaristan seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebileceklerdir. Bahsi geçen pasaportlara sahip vatandaşlarımız Macaristan seyahatleri öncesi pasaport geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri önemle hatırlatırız.

Umuma mahsus veya resmi pasaportlara sahip vatandaşlarımızın pasaport geçerlilik süreleri Macaristan dönüş tarihi sonrası 105 gün diğer bir deyişle en az 3 ay 15 gün geçerli olması zorunludur.

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi alacak vatandaşlarımız Schengen vizesi için mücacaat edecek olmaları halinde vize başvurularını Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna, Macaristan Ankara Büyükelçiliğine veya Macaristan Konsolosluğu vize başvuru merkezi AS Visa Solitions’a yaparak vizelerini alabileceklerdir.

Macaristan Konsoloslukları Türkiye’den yapılacak kısa süreli Macaristan C tipi Schengen vize başvuruları için AS Visa Solutions’u yetkilendirmiştir. Schengen vize başvuruları büyük oranda AS Vize tarafından kabul edilirken Konsolosluklara doğrudan yapacağınız vize başvurularınızı haftanın sadece belirli günleri kabul edilebilir.

Macaristan vize başvurularınızın öncesinde Konsolosluk veya vize başvuru merkezlerinin resmi tatil günlerinde hizmet vermediğini bilgilerinize sunarız.

Macaristan Vize Randevusu

Macaristan vize başvuruları için randevu sisteminin kullanılması zorunludur. Macaristan Konsoloslukları ve Macaristan vize başvuru merkezleri randevu alınması koşuluyla başvuruları kabul etmektedir.

Eğitim, sağlık ve mücbir sebeplerle yapılacak vize başvurularında randevu zorunluluğu aranmayabilir.

Önemli!

Tüm Macaristan vize işlemleri randevu günü başlayacaktır. Macaristan vize randevu gününde başvurunuz tamamlanacak, vize başvurunuz için Schengen makamlarına vereceğiniz parmak izi beyanlarınız kabul edilecek, ihtiyaç duyulması halinde fotoğraf çekimi yapılacaktır.

2018 – 2019 yılları içerisinde Schengen vize başvurularında parmak izi vermiş (VİS) başvuru sahiplerinin Macaristan vize randevularına gelmesi gerekmemektedir. Söz konusu vize başvuru sahipleri Macaristan vize başvurularını sadece yetkili vize acentaları ile gelmeden yapabilirler.

Ayrıca Macaristan vizesine grup halinde başvuru yapacak ve grup vize randevu alacak kişiler Macaristan Konsoloslukları veya Macaristan vize başvuru merkezleri ile önceden iletişime geçmeleri gerekebilir.

Macaristan Konsolosluğunun Kısa Süreli Vize Çeşitleri

Macaristan Konsolosluğunun Kısa Süreli C tipi Schengen vize kapsamına giren 11 vize çeşidi bulunmaktadır:

 • Turistik gezi, Orta Avrupa turları için Macaristan Turistik Vize,
 • Ticari, müşteri ziyareti, fuar ziyareti gibi etkinlikler için Macaristan Ticari Vize,
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyaretleri için Macaristan Ziyaret Vizesi,
 • Konferans, seminer, toplantı amaçlı seyahatler için Macaristan Kültürel Amaçlı Vize,
 • 90 gün altı eğitim faaliyetleri için Macaristan Eğitim Vizesi,
 • Macaristan topraklarını kullanarak başka ülkelere transit geçiş yapacak kişiler için Macaristan Transit Vize,
 • Sağlık sorunları nedeniyle Macaristan’a kısa süreli seyahat edecek kişiler için Macaristan Sağlık Amaçlı Vize
 • Sportif müsabakaları için Macaristan’a seyahat edecek kişiler için Sportif Amaç Vizesi
 • Resmi görüşmeler için kısa süreli Macaristan Ziyaret Vizesi
 • Macaristan’a taşımacılık yapacak kişiler için Macaristan Şoför Vizesi
 • AB vatandaşı ile evli veya AB aile ferdi olan kişiler için Macaristan EU Family Vizesi

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021-2022

Macaristan vizesi için gerekli evraklar seyahat içeriğine göre değişiklik göstermektedir.

Vize başvuru sahibinin mesleki durumuna, medeni durumuna, seyahat içeriğine ve başvuru yapacağı temsilciliğe göre değişiklik gösterecek Macaristan vizesi evraklarını Konsolosluğun web sayfasından veya Macaristan vize başvuru merkezlerinden edinebilirsiniz.

Macaristan Konsoloslukları vize başvuru evraklarını eksiksiz hazırlasanız dahi sizleri daha yakından tanıyabilmek için yeni evraklar talep etme hakkına sahiptir.

Değerli ziyaretçilerimiz,

Kısa süre içerisinde Macaristan Konsolosluklarının 2021-2022 yılında Schengen vize başvurularında talep ettiği vize başvuru evrak listesini web sayfamızda sizlerle paylaşacağız.

Macaristan vizesi için gerekli evrakları hazırlarken bazı bilgilendirilmeleri yapmayı önemli buluyoruz.

Macaristan Konsolosluğu bilinenin aksine son dönemde en fazla vize reddi veren Konsolosluklar arasında yer almaktadır. Macaristan Konsolosluğu İstanbul’da anlaşmalı Konsolosluk olarak Portekiz, Norveç ve Slovenya vize başvurularını kabul eden ve başvuruları sonuçlandıran bir konsolosluktur.

Ayrıca Macaristan Konsolosluğu, Orta Avrupa turlarında en fazla vize başvurusu yapılan Konsolosluktur. Dolayısı ile yoğun bir konsolosluktur. Vize başvurusunda bulunurken evrak ve seyahat detayları konusunda eskiye oranla daha titiz, daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Satın alınmamış, geçici otel ve uçak bileti rezervasyonları ile yapacağınız vize başvurularında vize reddi alabilirsiniz.

Konsolosluk görevlileri 2018 yılına kadar başvuru sahiplerini arayarak gidiş-dönüş uçak biletini veya otelini satın alınmasını talep etmekteydi ancak günümüzde gerçek uçuş bilgileri sunmayan vize başvuru sahiplerini aramamakta ve vize reddi vermektedir.

Macaristan Vize Ücretleri 2021-2022 / Macaristan Vizesi Ne Kadar / Macaristan Vize Fiyatı

Macaristan Konsolosluklarının ve Macaristan vize başvuru merkezlerinin 2021-2022 yılı vize ücretleri detaylı şekilde şöyle:

Macaristan Vize Ücretleri: Konsolosluk + AS Visa ücreti toplam ücret olacak şekilde ödenecektir.

Yetişkin kişiler için konsolosluğun vize ücreti: 80 € / AS Visa Ücreti: 25 €,
0-6 yaş çocuklar için konsolosluğun vize ücreti: 0 € / AS Visa Ücreti: 0 €
6-12 yaş çocuklar için konsolosluğun vize ücreti: 40 €- AS Visa Ücreti: 25 €,
Macaristan Konsolosluğu VİP vize ücreti: 0 € / AS Visa Ücreti: 100 €,
0-6 Yaş Macaristan Konsolosluğu VİP vize ücreti: 0 € / AS Visa Ücreti: 75 €,
6-12 Yaş Macaristan Konsolosluğu VİP vize ücreti: 0 € / AS Visa Ücreti:100 €,

Macaristan vize başvuru merkezlerinde erken saat başvuru ücreti ek: 25 €,
Macaristan vize başvuru merkezlerinde hafta sonu başvuru ücreti ek 25 €

Vize kolaylığı anlaşması nedeniyle aşağıda belirtilen ülke vatandaşları Macaristan vize ücretlerinden indirimli olarak yararlanacaklardır:

Macaristan Vize Ücretleri: Konsolosluk + AS Visa ücreti toplam ücret olacak şekilde ödenecektir.

Azerbaycan vatandaşları için Macaristan Konsolosluğu vize ücreti 35 €-As Vize Ücreti: 25 €

Gürcistan vatandaşları için Macaristan Konsolosluğu vize ücreti 35 €-As Vize Ücreti: 25 €

Kosova vatandaşları için Macaristan Konsolosluğu vize ücreti 35 €-As Vize Ücreti: 25 €

Ermenistan vatandaşları için Macaristan Konsolosluğu vize ücreti 35 €-As Vize Ücreti: 25 €

Rusya vatandaşları için Macaristan Konsolosluğu vize ücreti 35 €-As Vize Ücreti: 25€

Ukrayna vatandaşları için Macaristan Konsolosluğu vize ücreti 35€ – As Vize Ücreti: 25 €

Moldova vatandaşları için Macaristan Konsolosluğu vize ücreti 35€-As Vize Ücreti: 25€

*Macaristan vize reddine itiraz ücreti 30€

Macaristan Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi / Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Macaristan vize başvurularının sonuçlanma süresi randevu tarihinden sonra 15 takvim günüdür. Konsolosluk vize başvurularını istisnai durumlar dışında 15 takvim günü içerisinde neticelendirmektedir.

Macaristan Konsolosluğu daha fazla inceleme gerektiren vize başvuru dosyalarını, eksik evrak nedeniyle işleme geç alınan vize başvuru dosyalarını sonuçlandırmak için ek sürelere ihtiyaç duyabilir. Bu durumda Macaristan vize başvurularının çıkış süresi 60 günü bulabilir veya geçebilir. Vize başvurularınızı lütfen bu bilgileri göz önüne alarak gerçekleştiriniz.

Ayrıca İstanbul Macaristan Başkonsolosluğundan yapılacak vize başvurularında bilhassa Noel, resmi tatil, milli bayram, yarı yıl tatili ve yaz aylarında yaşanabilecek yoğunluklar nedeniyle vize başvurularının sonuçlanma süreleri uzayabilmekte hatta vize başvurunuz seyahat tarihinizden 2 gün önce sonuçlanabilir.

Yabancı uyruklu kişilerin Macaristan vize başvuruları ön görülen sürelerden daha uzun sürebilir.

Portekiz, Norveç ve Slovenya Vizesine İstanbul’dan Yapılacak Vize Başvuruları Hakkında

Portekiz, Norveç ve Slovenya vizesine İstanbul’dan başvuru gerçekleştirecek kişiler vize başvurularını Macaristan Konsolosluğuna veya AS Visa Solitions’a gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu ile Norveç, Portekiz ve Slovenya Konsoloslukları arasında Vize Temsiliyet anlaşması bulunmaktadır.

Anlaşma neticesinde İstanbul’dan Norveç, Portekiz ve Slovenya vize başvurularında vize başvurularını kabul etme ve sonuçlandırma hususunda yetkili kurum Macaristan Konsolosluğu kılınmıştır. Norveç Portekiz ve Slovenya vizesine İstanbul’dan başvuru yapacak kişiler anlaşmalı konsolosluğun vizesini alarak seyahat edeceklerdir. Diğer bir deyişle Norveç vizesine veya Portekiz vizesine veya Slovenya vizesine başvuru yapan kişiler Macaristan vizesi alacaklardır.

Vize başvuruları için hazırlanacak evraklar ise Macaristan’a değil seyahat edilecek ülkeye göre düzenlenmelidir.

Macaristan Vize Başvuruları İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı

– Macaristan vize başvuruları için başvuru sahiplerinin banka hesap dökümlerinde olması gereken para miktarı seyahatin içeriğine, konaklama süresine, otel ve uçak biletinin satın alınıp, almadığına veya seyahat sponsoru olunmasına göre değişiklik gösterebilmektedir.

– Macaristan uzun süreli konaklama yapmayacak, seyahatiniz maksimum 1 hafta sürecek, otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesap dökümünüzde en az 8-9000 TL kullanılabilir bakiye bulunması yeterli olacaktır.

– Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’yı da kapsayan en az 1 haftalık bir seyahat edeceğiniz bir tur programız satın almışsanız banka hesap dökümünüz de kullanılabilir en az 10.000 TL ve üzeri bakiye bulundurmaya özen gösteriniz.

– 2 hafta ve daha uzun süreli Macaristan seyahatleriniz için vize başvurularında kullanacağınız banka hesap dökümünüzde en az 15.000 TL tutarında bakiye bulundurmanız varsa ek olarak birikim hesaplarınızı da vize başvurularına sunmanız yeterli olacaktır.

Macaristan Konsolosluğu vize başvurularında tapu ve araç ruhsatı fotokopileri kabul etmemektedir. Ancak her ihtimal karşı bu belgelerinizi yanınıza almayı ve görevliye belgelerinizin başvuru dosyasına eklenmesini talep edebilirsiniz.

Macaristan Vizesi Hakkında Faydalı Linkler

Macaristan Konsolosluğu için tıklayın,

Macaristan vize başvuru merkezi için tıklayın.

Diğer ülkelerin vize işlemleri için tıklayın.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!