Aralık 14, 2019 - Blog

Romanya Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, Romanya vizesi konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz  bu sayfa: Romanya Konsolosluğunun yeni sistemi olan Romanya e-visa portalı hakkında bilgi vermek üzerine hazırlanmıştır.

Sayfamızın devamında:

 • Romanya vizesi nasıl alınır?
 • Romanya E-vize sistemi ile Romanya vizesi nasıl alınır? gibi sorularınızın yanıtlarını bulabileceğinizi düşünüyoruz.

İyi okumalar dileriz…

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi ve Romanya E-vize başvuruları hakkında merak edilen her şeyi sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Romanya seyahatinde bulunacak vatandaşlarımız Romanya seyahatlerini vize alarak gerçekleştirmeleri gerekecektir. Romanya devleti ile Türkiye devleti arasında vize kolaylığı anlaşmaları her iki devletinde resmi pasaport sahiplerini kapsarken Romanya seyahatinde bulunacak vatandaşlarımızın vize alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Romanya Schengen Ülkesi mi?

Romanya devleti bir Avrupa Birliği üye ülkesidir fakat Schengen üye ülkesi değildir. AB ülkesi Romanya’ya giriş yapacak vatandaşlarımız kısa süreli C tipi Romanya vizesi alarak seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Romanya sınır kapılarında, hava limanlarında Romanya vizeleri alınamayacaktır.

Çok Girişli Schengen Vizesi İle Romanya’ya Giriş

Çok girişli schengen vizesine sahip vatandaşlarımız bu vizeleri ile Schengen alanına giriş yaptıktan sonra Romanya’ya giriş yapabileceklerdir. Çok girişli schengen vizeleri ile Romanya’ya girecek vatandaşlarımızın gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonlarını, otel, Airbnb rezervasyonlarını, varsa davetiyelerini ve sadece Romanya’ yı kapsayan seyahat sağlık sigortalarını yanlarına almaları önemle rica olunur.

Yeni Romanya E-Visa Uygulaması

Romanya Konsolosluğu vize uygulamalarında E-visa sistemini başlatmıştır. Konsolosluğun bu uygulaması klasik bir bir e-visa olarak değerlendirilmemelidir. Vize başvuruları sadece web ortamında tamamlanırken ardından başvuru sahiplerinin vize evraklarını da beraberinde götürerek Konsolosluk görüşmelerine katılmaları gerekecektir. Konsolosluğun vize sonucu, vize kararı ise yine başvuru sahibinin pasaportuna stikır vize olarak basılacaktır.

Dolayısı ile Romanya Konsolosluğundan alınacak olan vize barkodlu bir belge olmayacaktır.

Romanya E-Vize Başvurunuza Başlayın.

1.Romanya uzun süreli veya kısa süreli vize başvurularında bulunacak vatandaşlarımız önce Romanya Dışişleri Bakanlığının E-visa portalına giriş yapmaları gerekecektir.

Romanya E-visa portalı için bu linke tıklayınız.

2. Portala giriş yaptıktan sonra aktif olarak kullandığınız bir mail adresi ile kendinize tıpkı bir e-posta veya facebook hesabı açar gibi sistem de hesap açınız ve ikamet ettiğiniz şehire hizmet veren Romanya Konsolosluğunu seçiniz. Her başvuru sahibinin ikamet ettiği şehire hizmet veren Romanya Konsolosluğunu seçmesi zorunludur.

Romanya Konsolosluklarının Görev Bölgesi

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu:
İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın.

Romanya Ankara Büyükelçiliği:
Adana, Bayburt, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Şırnak, Adıyaman, Bingöl, Eskişehir, Kilis, Niğde, Tokat, Ağrı, Bitlis, Gaziantep, Kırıkkale, Ordu, Trabzon, Aksaray, Bursa, Giresun, Kırşehir, Osmaniye, Tunceli, Amasya, Çankırı, Gümüşhane, Konya, Rize, Van, Ankara, Çorum, Iğdır, Malatya, Samsun, Yozgat, Antalya, Diyarbakır, Hakkari, Karaman, Siirt, Ardahan, Edirne, Hatay, Kahramanmaraş, Sinop, Artvin, Elazığ, Kars, Mardin, Sivas, Batman, Erzincan, Kastamonu, Muş, Şanlıurfa.

Romanya İzmir Konsolosluğu:
Afyon, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Isparta, Mersin, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak,

3. Açmış olduğunuz hesabın onaylandığına dair bir e-posta bildirimi hesabınıza düşecek ve sizlerle bir link paylaşılacaktır. Lütfen bu maili silmeyiniz. Söz konusu link sizin süreç boyunca hesabınıza erişebilmenizi sağlayacaktır.

Romanya Vizesi Formunu İngilizce Doldurun.

4. Linki tıklayarak formu İngilizce olarak doldurabilirsiniz. Romanya e-vize sistemi size soruları İngilizce veya Romence sormaktadır. Dilerseniz Google çeviri hizmetlerinden yararlanarak soruların Türkçe çevirilerini edinebilirsiniz ancak formunuz İngilizce ise İngilizce cevap vermeli, Romence ise Romence cevaplar vermelisiniz. Formu doldurma aşamasında İngilizce sorulara Türkçe cevaplar vermemelisiniz.

5. Formu doldurduktan sonra tüm evrakları scan ederek E-visa sistemine yüklemeniz (upload) gerekmektedir. Romanya e-vize portalına vize başvuru evraklarını yükleyecek vatandaşlarımızın evraklarını renkli scan ederek PDF veya Jpeg formatında yüklemeleri zorunludur. Sistem sadece belirli kriterlere sahip evrak ve belgeleri kabul ederken yine çözünürlüğü yüksek veya düşük belgeler sisteme kabul edilmemektedir.

6. Formda sorulan sorulara gelecek olursak sorulan sorular aşağıda yukarı Schengen vize başvuru formlarında sorulan sorularla aynı içeriktedir.

7. Formu doldurup, evrakları yükledikten sonra son olarak formu veya vize başvurusunu onaylama aşamasına geçeceksiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz formu doldurduktan sonraki bölüm oldukça önemlidir. Bu bölüm bilgilerinizi yüklediğiniz, doldurmuş olduğunuz vize başvuru formunun son halini aldığı ve artık formunuzu basılı halde indirmeniz gerektiği bölümdür.

Önemli!

Bu bölümde mutlaka vize başvuru formunuzu indirmeyi ve çıktısını alarak vize başvuru evraklarınızın arasına eklemeyi unutmayınız. Bu bölümü unutmanız halinde geriye dönerek vize başvuru formunuzun çıktısını alamayacaksınız.

Ayrıca sistem sizden yüklemiş olduğunuz evrakları bir zip dosyası olarak indirmenizi talep edecektir. Bu dosyayı bilgisayarınızın masa üstüne indirebilirsiniz.

8. Romanya E-vize portalına giriş yaptınız, kendiniz için hesap oluşturdunuz, mailinize gelen linki tıklayarak formu doldurup evraklarınızı scan edip sisteme yükledikten sonra sistemin verdiği barkodlu formun çıktısını alarak evraklarınızın arasına eklediyseniz yapmanız gereken tarafınıza Romanya Dışişleri Bakanlığından otomatik olarak atanacak randevu mailini beklemeniz olacaktır.

Romanya Vize Randevunuzun Gelmesini Bekleyin.

Değerli ziyaretçilerimiz Romanya vize başvuruları sırasında hassas olmanız gereken yerlerden biri de bu bölüm olacaktır. Romanya vize başvurularında randevu tarihi ve saatini ne yazık ki siz belirleyemiyorsunuz. Sistem Konsolosluk randevu tarihini size otomatik olarak atayacaktır.

Normal anlamda Romanya vize randevu tarihi ve saatini değiştiremiyorsunuz ancak Konsolosluğa değişiklikle alakalı haklı bir gerekçe sunarak randevunuzu değiştirebilirsiniz. Romanya Konsolosluk görevlileri mazeretinizi geçerli bulmaları halinde size mail ortamında randevu değişikliği talebinizi onayladıklarını ve yeni randevu tarihine size gönderdikleri onay maili çıktısı ile randevuya gelmeniz gerektiğini belirteceklerdir.

Romanya E Vize Başvurunuzu Tamamlayın ve Konsolosluğa Gidin.

9. Romanya E-visa portalı işlemlerini tamamladıktan sonra evraklarınızla birlikte Konsolosluğa gitmeniz gerekecektir. Bu aşama bir mülakat değildir ancak Konsolosluk görevlileri emin olamadığı durumlarda vize başvuru sahiplerine bazı sorular yöneltebilmektedir. Bu aşama esasen e-visa sistemine yüklediğiniz evrakları Konsolosluğa sunmanızı ve yine bir vize formalitesi olan Konsolosluğun vize mülakat süreçlerinin yerine getirilmesi amacıyla zorunlu olacaktır.

10. Romanya E-visa işlemleri tamamlanmış, Konsolosluk mülakatı sorunsuz geçmiş vize başvuru sahipleri pasaportlarını teslim alacakları tarihi yine Konsolosluk görevlilerinden öğreneceklerdir.
Romanya vize sonuçları başvuru yapılacak Romanya Konsolosluğuna göre değişiklik gösterirken:

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu randevu tarihinden 4, 7 iş günü sonrasına,

Romanya Ankara Büyükelçiliği vize randevu tarihi ile aynın günün sonunda,

Romanya İzmir Konsolosluğu ise vize randevu tarihi ile bazen aynı günü sonunda bazen ise 2, 3 gün sonra başvuru sahiplerinin pasaportlarını iade edebilmektedir.

Romanya Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Peki Romanya vizesi nasıl alınır? Romanya vizesi VFS Global veya İdata gibi aracı şirketler aracılığıyla alınabilir mi?

Romanya vizesi alacak vatandaşlarımız Romanya vizeleri için şahsi başvuru yapmaları gerekecektir.
Romanya Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya İzmir Konsolosluğu vize başvurularında şimdilik bir aracı şirket kullanmamaktadır.

Romanya Vizesi Acentalar Aracılığıyla Alınır mı?

Romanya Büyükelçilikleri veya Romanya Konsoloslukları vize başvuru işlemlerinde herhangi bir aracı şirket kullanmamaktadır. Romanya vizeleri için başvurular başvuru sahipleri tarafından şahsen gerçekleştirilmelidir.

Romanya Vizesi Pasaport Teslimatı

Romanya konsoloslukları vize başvurularında aracı şirket yada kişiler kullanmamaktadır. Dolayısı ile bir vize başvuru sahibi hem vize başvurusunu hem de işlemi tamamlanmış pasaportunu Konsolosluktan şahsen teslim almaları gerekecektir.
Ayrıca Romanya konsolosluklarının işlemi tamamlanmış pasaportların iadesi için anlaşmalı kargo, kurye hizmeti bulunmaz.

Pasaportların şahsen teslim alınmasını gerektirmeyen durumlar ise şöyle:

1. 12 yaş altı çocukları ile birlikte vize başvurusunda bulunan 1. derece yakın akrabalar (anne, baba, eş) çocuklarının pasaportlarını konsolosluktan teslim alabileceklerdir. Çocuklarının veya eşlerinin pasaportlarını teslim alacak kişiler bu durumu vize başvuruları sırasında konsolosluk görevlilerine belirtmeleri gerekecektir.

2. Romanya Konsolosluğunda işlemi tamamlanmış pasaportları teslim almak üzere noter onaylı resmi vekaletname ile pasaportlarının teslimini üçüncü kişiler aracılığıyla sağlanabilecektir.

Romanya Konsolosluklarının Vize Ücreti: 60 €

Romanya Konsoloslukları İletişim Bilgileri

İstanbul istanbul.vize@mae.ro
Ankara ankara@mae.ro
İzmir izmir.consul@mae.ro

Romanya Konsolosluklarının 2019 – 2020 Yılı Resmi Tatil Günleri:

1 ve 2 Ocak Yeni Yıl
24 Ocak Romen Beylikler Birliği Günü
6, 8 ve 9 Nisan Paskalya bayramı (Ortodoks)
1 Mayıs İşçi Bayramı
27 ve 28 Mayıs 1. ve 2. Rusali Günleri
1 Haziran Çocuk Bayramı
15 Ağustos Aziz Maria Günü
30 Kasım Aziz Andrei Günü
1 Aralık Romanya Ulusal Günü
25 ve 26 Aralık Noel Bayramı
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

5 Yorum “Romanya Vizesi”

 1. Avni sağlam says: 26 Aralık 2019 at 10:15

  Romanya vizesinde mülakat varmı? Romanya vizem kaç günde çıkar tesekkurler

 2. Hacer Avci says: 28 Aralık 2019 at 18:28

  Merhaba, turistik romanya vizesi almak istiyorum.biraz arastirdim ama Romanya vizesi almak zor görünüyor acikcasi.2 yil once schengen vizesi almistim ama Romanya e visa basvurusu karmasik duruyor.yine schengen vizesi alsam Romanya ya gitsem.onerir misiniz? Romanya e visa basvuru formu karisik.evraklari da tarayip romanya konsoloslugu sistemine yuklemek gerekiyor deniliyor ama eksik belge giderse vizem reddedilebilir mi?neden bu kadar karmasik sistem anlamadim 🙂 istanbul da romanya konsoloslugu na kendim gitsem olur mu? Orada yardimci olabilir mi yoksa Ankara dan mi Romanya basvurumu yapmam lazim.ben Edirne de yasiyorum.bir de son olarak romanya konsoloslugunun acik oldugu gun ve calisma saatlerini yazar mısınız? Tesekkur ediyorum.

 3. Aykut Gungor says: 1 Şubat 2020 at 13:22

  Selamlar Romanya vizesi ile hangi ülkelere gidilebilir? Sizce schengdn vizesi mi alayım Romanya vizesi mi? Schengen vizesinin avantajları neler?

  1. Traveller Father says: 2 Şubat 2020 at 05:01

   Sayın Güngör merhaba,
   SaltVisa’ya ulaştığınız için teşekkür ederiz. Romanya vizeniz çok girişli yani multiple bir vize ise Romanya’ya giriş yaptıktan sonra Bulgaristan ve Hırvatistan’a giriş yapabilirsiniz. Ancak her iki ülkeyede çok girişli Romanya vizenizle giriş yapacaksanız seyahat amacınızı ispat etmenizi tavsiye ederiz.
   Öte yandan sık karşılaştığımız bir soru olduğu için yeniden hatırlatmak isteriz Romanya vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapılamaz, Romanya vizesi ile Güney Kıbrıs’a giriş yapılamaz. Schengen alanında bulunmayan Güney Kıbrıs için vizenizi Atina’dan almalısınız.
   Umarız Romanya vizesi ile girilebilecek ülkelere yönelik sorunuzu yanıtlayabilmişizdir. Atladığımız hususlar var ise lütfen bize yazınız.
   Görüşmek üzere…

  2. Traveller Father says: 2 Şubat 2020 at 05:33

   Sayın Güngör merhaba,
   Vize başvuruları kural gereği seyahat edilecek hedef ülke konsolosluğundan talep edilmektedir. Yani gerçek anlamda Romanya’ya seyahat edecekseniz Romanya vizesi alınız. Romanya vizeniz çok girişli ise Bulgaristan ve Hırvatistan’a seyahat edebilirsiniz. Çok girişli geçerli Schengen vizelerinizle ise büyük oranda 26 Schengen ülkesi seyahat edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!