Nisan 13, 2020 - Blog

Schengen Vizesi Sponsor Belgeleri

Schengen vizesi sponsor belgeleri sponsorun mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Peki Schengen vize başvurularında sponsorun belirtilen tüm evrakları eksiksiz olarak hazırlaması zorunlu mu, sponsor banka hesabında ne kadar para göstermesi gerekiyor? Tüm bu konuları sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Değerli SaltVisa ziyaretçileri, Schengen vize başvurularında sponsorluk meselesine bu yazımızda değinmeye çalışacağız.
Sayfamızın devamında:

  • Vize başvurularında sponsorluk nedir?
  • Vize başvuru sahiplerine kimler sponsor olabilir?
  • Schengen vizesi sponsoru belgelerin hepsi tamamlanmak zorunda mı?
  • Sponsor banka hesabında ne kadar bakiye göstermeli gibi soruların yanıtlarını vermek istiyoruz.

Schengen Vize Sponsorluğu Nedir?

Schengen vize sponsorluğu, Konsoloslukların vize başvurularında talep ettiği standartları yerine getiremeyen kişilerin vize standartlarını dolaylı yönden yerine getirmesini sağlayan yönteme verilen isimdir. Konsolosluklar vize başvuru sahiplerini yakından tanımak için başvuru sahibinden geçimini sağladığı işi, aylık kazancını, yaşadığı şehiri ve medeni durumunu ispat etmesini talep eder. Konsolosluğun talep ettiği bu koşulları öğrenci veya ev hanımı olması nedeniyle yerine getiremeyen kişiler ise Schengen vize başvurularında kendilerine sponsor göstererek sponsor üzerinden vize talebi oluşturabilmektedir.
(Bkz: Vize sponsorluğu)

Schengen Vizesi İçin Kimler Sponsor Olabilir?

Schengen vizesi için sponsor olacak kişilerde Konsolosluklar belirli bir mantık aramaktadır. Bu mantık seyahat amacına göre bazı farklılıklar içerebilmektedir. Konuyu biraz açacak olursak Schengen vize müracaatlarında sponsor olacak kişiler için bir sınırlama konulmuştur. Bu sınırlama vize başvuru sahiplerine sadece birinci derece yakın akrabaların sponsor olabilmesidir. Birinci derece sponsor olma konusu ise bazı vize kategorilerinde bozulabilmektedir.

Örneğin bir şirket çalışanı ticari amaçlı Schengen vize başvurusunda bulunacak olması halinde seyahat bağlı bulunulan şirket tarafından üstlenilmesi gerekecektir. Bu durumda Schengen vize sponsoru çalışılan şirket olacaktır. Ticari Schengen vize başvurularında genel anlamda çalışan kişilerin banka hesap özetleri talep edilmezken bazı Konsolosluklar çalışanların banka hesap dökümlerini talep edebilmektedir.

Birinci derece yakın akrabalar anne, baba ve eşten oluşmaktadır.

Amca, dayı, abi ve ablanın oluşturacağı Schengen vize sponsorlukları istisnai durumlar dışında kabul edilmeyecektir.

Vize başvurusu yapılacak Schengen Konsolosluğuna bağlı olarak spor müsabakası için yapılacak vize başvurularında sadece spor kulübünün banka hesap dökümü yeterli olabilir.

Okul tarafından organize edilen okul gezilerinde yine Schengen konsolosluğuna bağlı olarak sadece okulun banka hesap dökümünün sunulması yeterli olacaktır. Ancak güncel Bilgi olması açısından vize talep edilecek Schengen konsolosluğunun resmi web sitesini kontrol etmenizi rica ederiz.

Schengen Vizesi Sponsor Belgeleri Eksiksiz Hazırlanmak Zorunda mı?

Schengen vizesi sponsor belgeleri eksiksiz olarak hazırlanması zorunludur. Eksik evrakla yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir. Aşağıda Schengen vizesi sponsor evraklarını 2 başlık altında inceliyoruz. Schengen vizesi için sponsor olacak kişiler önce sponsor ile yakınlık derecesini ispat etmeli ardından ise mesleki durumun göre evrakları eksiksiz olacak şekilde hazırlamalıdır.

Lütfen Dikkat!
Schengen vizesi sponsor belgeleri yeni tarihli, randevu tarihinden maksimum son 7 gün içerisinde almış olmanızı sorunsuz bir vize başvurusu yapabilmeniz için tavsiye ederiz.

Schengen Vizesi Sponsor Belgeleri 2020

Schengen Konsolosluklarının vize sponsorlarından 2020 yılında istediği belgeleri 2 başlık altında incelemeye çalışacağız.
Bu başlıklar:

  1. Vize başvuru sahibi ile vize sponsoru arasındaki yakınlığı gösterir özlük evraklar.
  2. Schengen vize sponsorunun mesleki bilgilerine göre hazırlaması gereken evrak ve belgeler olacaktır.

Schengen vize başvurularında sponsor veya başvuru sahibi yakınlık derecesini ispat etmek için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya kimlik fotokopilerini sunmalıdır.

Sponsor, Konsolosluğa hitaben İngilizce dilekçe yazmalı. Dilekçede seyahatin tarihleri, seyahatin amacı, yakınlık derecesi ve seyahat sponsoru olunduğu belirtilmelidir. Şirket sahipleri sponsorluk dilekçelerini şirketlerinin antetli kağıtlarına kaşeli ve ıslak imzalı olacak şekilde yazabilirler.

Sponsorluk dilekçesine atılan imzanın teyit edilebilmesi için sponsorun yeni tip kimlik kartı veya pasaportunun 2. sayfa fotokopisi

Vize başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa hem anne hem de baba tarafından verilmiş noter onaylı muvafakatname. Muvafakatname belgesi genel anlamda standarttır ancak İspanya, Malta, Finlandiya, Danimarka ve Letonya gibi Konsolosluklara yapılacak vize başvurularında muvafakatname içeriği değişiklik gösterebilir. Randevu öncesi bu bilgiyi resmi kaynaklardan son kez teyit etmeyi unutmayınız.

Öte yandan İtalya Konsoloslukları anne ve baba ile birlikte yapılacak seyahatler içinde muvafakatname belgesi talep etmektedir. (Bkz İtalya Konsolosluğu vize evrakları)

Schengen Vizesi Sponsor Belgeleri: Meslek Bilgisine Göre İstenen Ek Belgeler

Schengen Vize Sponsoru Şirket Sahibi veya Ortağı ise:

Yeni tarihli, elektronik imzalı faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri
Şirket antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi

Schengen Vize Sponsoru Bordrolu Şirket Çalışanı ise:

Şirketten kaşe ve ıslak imzalı alınmış İngilizce çalışma yazısı.
Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları
Kaşe ve ıslak imzalı SGK işe giriş bildirgesi
E devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
Son 3 aylık, randevu tarihinden maksimum son 7 gün içerisinde alınmış maksimum 1 hafta ile 10 günlük seyahatler için en az 6000 TL bakiyesi olan orijinal banka hesap özeti.
Yeni tarihli, elektronik imzalı faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri
Şahsi A4 kağıda yazılmış yakınlık derecesini ve sponsor olunacağını belirten sponsorluk dilekçesi.

Schengen Vize Sponsoru Memur ise:

Görev kimlik kartı fotokopisi
Mühürlü ve ıslak imzamı çalışma yazısı
Son 3 aylık ıslak imza ve mühürlü maaş bordroları
E devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
A4 kağıda yazılmış yakınlık derecesini ve sponsor olunacağını belirten sponsorluk dilekçesi
Son 3 aylık, randevu tarihinden maksimum son 7 gün içerisinde alınmış maksimum 1 hafta ile 10 günlük seyahatler için en az 6000 TL bakiyesi olan orijinal banka hesap özeti.

Schengen Vize Sponsoru Emekli ise:

E devlet ile alınmış barkodlu emeklilik belgesi
Son 3 aylık, randevu tarihinden maksimum son 7 gün içerisinde alınmış maksimum 1 hafta ile 10 günlük seyahatler için en az 6000 TL bakiyesi olan emekli maaşının alındığı bankanın orijinal hesap özeti.
Varsa birikim banka hesaplarının son 3 aylık banka onaylı hesap özetleri
A4 kağıda yazılmış İngilizce yakınlık derecesini ve sponsorluğu belirten sponsorluk dilekçesi

Schengen Vize Sponsoru Avukat ise:

Avukatlık Görev kimlik kartı fotokopisi
Barodan alınmış orijinal yazı
Vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

Schengen Vize Sponsoru Freelance Çalışan ise:

Varsa hizmet verilen işyeri ile yapılmış noter onaylı iş sözleşmesi.
Hizmet verilen şirketten alınmış çalışma yazısı
E devlet işe alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
Yeni tarihli, elektronik imzalı faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri
A4 kağıda yazılmış yakınlık derecesini ve sponsorluğu belirten ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.

Schengen Vizesi Sponsor Belgeleri: Sponsor Banka Hesabında Ne Kadar Para olmalı?

Schengen vizesi sponsor belgeleri arasında en önemli evraklardan bir tanesini sponsorun banka hesabı oluşturmaktadır. Vize sponsorunun göstereceği para miktarı bazı faktörlere göre değişmektedir.

Bu faktörler:

  • Gidiş-dönüş uçak bileti alınmış mı,
  • Konaklama satın alınmış mı,
  • Seyahat edilecek ülkede kaç gün kalınacak,
  • Veya seyahat edilecek ülkenin pahalılık sıralamasında yer alıp-almadığı konusu sponsor bankasında bulunacak miktarı belirleyecek olan unsurlardır.

Örneğin Fransa ile Yunanistan seyahati için ayrılan para miktarı aynı olmamalıdır. Veya Macaristan ile Norveç seyahatlerine ayrılan bütçe aynı olmamalıdır.

Bu gibi unsurları göz önünde bulunduran sonra:

5-7 günlük yapılacak seyahatlerde otel ve uçak bileti satın alınmış ise sponsor banka hesabında en az 6-7 bin TL tutarında bakiye bulunması,

5-7 günlük yapılacak seyahatlerde otel ve uçak bileti satın alınamamış ise sponsor banka hesabında en az 8-10 TL tutarında bakiye bulunması,

7-10 gün arası yapılacak seyahatlerde otel ve uçak bileti satın alınmış ise sponsor banka hesabında en az 10 bin TL bakiye bulunması,

7-10 gün arası yapılacak seyahatlerde otel ve uçak bileti satın alınmamış sponsor banka hesabında en az 12 Bin TL bakiye bulunması tavsiye edilmektedir. Bu tutarlar banka hesaplarında bulunması gereken kişi başı tutarlardır. Ailece yapılacak vize başvurularında çalışmayan her kişi için belirtilen tutarlar kadar bakiye bulunması gerekmektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!