SSS

SSS / SIKÇA SORULAN SORULAR

Vize başvurularınızın öncesinde vize işlemleri hakkında sıkça sorulan sorular bölümünü okumanızı tavsiye ediyoruz. Vize işlemleri hakkında sıkça sorulan sorular bölümü: vize işleyişine dair temel bilgileri edinmenizi sağlayacaktır. Böylelikle süreç boyunca karşılaşabileceğiniz sorunları asgari düzeye indirebilir veya önleyebilirsiniz.

Vize: yurt dışı ülkelerine seyahat edecek yabancıların seyahat edilecek ülke temsilciliğinden alınması gereken seyahat iznine verilen isimdir.

Vize için gerekli olanlar: seyahat edilecek ülkeye, vize başvuru sahibine ve başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişiklik gösterecektir. Vize için istenen evrakları özetlersek:

 • pasaport,
 • fotoğraf,
 • özlük evraklar,
 • başvuru sahibinin mesleki evraklar,
 • seyahat rezervasyonların ispat edilmesine yönelik evraklar olacaktır.

Vize için istenen evraklar başvuru yapılacak ülkeye göre değişecektir.

Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvuruları il ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılacaktır. Emniyet birimlerine yapılacak pasaport başvuruları artık kabul edilmeyecektir. Pasaport başvuruları randevulu ve randevusuz olarak yapılabilmektedir. Ancak başvurularda önceliğin randevu olanlara verileceğini unutmayınız. Dolayısı ile pasaport başvurunuz için randevu.nvi.gov.tr web adresini ziyaret ederek randevu oluşturun ve hazırlamış olduğunuz evraklarla randevu günü ilgili Nüfus Müdürlüğünü ziyaret ediniz.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin aktif olarak kullandığı 4 çeşit pasaport bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın yaygın olarak kullandığı pasaport bordo renkli yani umuma mahsus pasaport olması nedeniyle umuma mahsus pasaport için gerekli evrakları sizlerle paylaşacağız. istenen evraklar şöyle:

 • 5×6 mm ölçülerinde arka fonu beyaz son 6 ay içerisinde çektirdiğiniz biometrik fotoğraf.
 • kimlik kartı
 • öğrenciler için öğrenci belgesi
 • pasaport ve defter parası ücretinin ödeme dekontu
 • iptal edilmemiş pasaportlar
 • başvuru sırasında hazır bulunamayacak çocuk ve engelli başvuru sahipleri için noter onaylı mıvafakatname.

2020 yılının pasaport ücretleri şöyle:

*Süre      *Harç        *Defter       *Toplam
6 Ay      208,30 TL  160,00 TL          368,30 TL
1 Yıl       304,40 TL  160,00 TL         464,40 TL
2 Yıl      497,00 TL  160,00 TL          657,00 TL
3 Yıl       705,90 TL 160,00 TL          865,90 TL
4-10 Yıl 994,80 TL 160,00 TL          1154,80 TL

SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Türkiye Schengen vizesine en çok başvuru yapan 4. ülke konumundadır. Dolayısı ile Schengen vizesi hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik. Ayrıca vatandaşlarımız en fazla vize reddi aldığı ülke yine Schengen üye ülkeleridir.

Schengen vizesi: 26 ülkenin oluşturduğu bölgeye tek bir vize ile seyahat edebilme imkanı veren özel bir vizedir. Schengen vizesi: kısa süreli bir vizedir ve üye ülkelere maksimum 90 güne kadar yapılacak seyahatler için düzenlenir. 26 ülkenin herhangi birine maksimum 90 güne kadar yapılacak turistik, iş, fuar, sağlık, eğitim, konferans, aile, akraba ve arkadaş ziyareti seyahatleri için verilecektir. Alınacak olan Schengen vizeleri kişilere üye ülkelerde çalışma veya iş yeri açma gibi haklar vermez. daha detaylı bilgi için Schengen vize kuralları yazımızı okuyabilirsiniz.

Alınacak olan Schengen vizeleri ile vize geçerlilik süresince Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Polonya, Portekiz, Hollanda, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, İtalya, İzlanda, İsviçre, İsveç, İspanya, Macaristan, Malta, Norveç, Slovenya, Slovakya, Yunanistan’a seyahat edilebilecektir.

Tek girişli yani single Schengen vizesi: 26 üye ülkenin oluşturduğu Schengen bölgesine (Schengen Zone) bir kere giriş izni veren vizedir.
Tek girişli Schengen vizesi ile vizenizin geçerlilik süresi boyunca üye ülke topraklarından ayrılmadan birden daha fazla üye ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.
Vize giriş sayısını: vize etiketi üzerinde bulunan “number of entries” bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Çok girişli Schengen vizesi yani multiple vize: vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen üye devletlerine birden daha fazla kez giriş hakkı veren vizedir. Çok girişli Schengen vizesi ile Schengen devletinden ayrıldıktan sonra vizenizin geçerlilik süresince maksimum 90 gün konaklama yapma şartıyla sınırsız giriş-çıkış yapabilirsiniz.
Vizenizin çok girişli olup, olmadığını vize etiketi üzerinde bulunan “number of entries” bölümünde yazan mult veya multiple notlardan öğrenebilirsiniz.

Verilecek olan Schengen vize süreleri: büyük oranda başvuru sahibin Schengen seyahat geçmişine, seyahat amacına ve ilgili ülkenin vize ve göçmenlik politikasına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla vize süreleri: geçmiş Schengen vizelerinin doğru kullanımına bağlı olarak kademe kadem arttırılmaktadır.

Schengen vize başvuruları ikamet edilen ülke ve ikamet edilen bölgeye hizmet veren Konsolosluklara veya Vize aracılık şirketlerine yapılmalıdır.

Schengen vize başvurularında görev bölgesi farklılığı Konsoloslukların görev dağılımıyla alakalı bir husustur. Her Konsolosluk belirli şehirlere veya bölgeye hizmet vermektedir. Dolayısıyla vize başvuru sahipleri ikamet ettikleri bölgeye hizmet veren Konsolosluklara başvuru yapmaları gerekmektedir. Az sayıda da olsa görev bölgesi farklılığını zorunlu tutmayan Konsolosluklar bulunmaktadır.

Schengen vizesi için 2020 yılı başvuru yapma süreleri en geç 15 gün en erken ise 180 gün önce olacak şekilde belirlenmiştir. Ancak en geç başvuru yapma süreleri başvuru yapılacak şehirler de veya ilgili Konsoloslukta değişiklik gösterebilir. Antalya, Gaziantep, İzmir gibi şehirlerden yapılacak vize başvurularında bu şehirlerde Konsoloslukların bulunmaması nedeniyle evraklarınız İstanbul ve Ankara’da bulunan Konsolosluklara gönderilmektedir. Dolayısıyla transfer, ulaşım süreleri gibi ek unsurlar devreye girmektedir. Tavsiyemiz: Schengen vizesi işlemlerinizi seyahat tarihinizden en geç 30 gün tamamlamış olmanızdır.

Schengen vize başvurularında kullanılacak olan fotoğraflara bazı ülkeler hariç genel anlamda bir standardizasyon getirilmiştir. Schengen vize fotoğrafın da olması gereken özellikler şunlardır:

 • Biometrik,
 • 35×45 mm ölçülerinde,
 • Gözlüksüz,
 • Arka fonu beyaz,
 • Pasaport ve eski vizeler de kullanılmamış,
 • Dişlerin görünmediği,
 • Başörtülü bayanlar için bone ile yüz, alın, şakaklar, kulak ve çenenin net olarak göründüğü,
 • Yüze herhangi bir gölgenin düşmediği.

Schengen vizesi için seyahat sağlık sigortası: üye ülke topraklarında karşılaşabileceğiniz en temel sağlık sorunlarına karşı yardım alabilmeniz için düzenlenen bir belgedir. Schengen seyahat sigortası sizlere Schengen ülkelerinde ayakta tedavi olma, cenaze nakli veya kapsamına göre kayıp ve çalıntı eşyalarınız için bir güvence oluşturmaktadır.
Schengen vizesi için seyahat sigortası: seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde seyahat tarihinizden 1 gün önce başlayacak ve dönüş tarihinizden 1 gün sonra sona erecek şekilde düzenlenmeli, poliçe kapsam alanı sadece Schengen bölgesi olmalı,
Poliçe teminatı en az 30.000 € veya 50.000 $ olmalı,
Vize için kullanılacak olan poliçeler orijinal kaşeli, ıslak imzalı veya ödeme makbuzu ile birlikte sunulmalıdır. Sigorta acentesinin kaşe ve ıslak imzası olmayan poliçeler genel anlamda kabul edilmemektedir.

Malta, Letonya Konsoloslukları Schengen vize başvurularında kullanılacak seyahat sigortalarının dönüş tarihinden sonra en az 15 gün daha geçerli olması talep edebilmektedir.

Schengen vize başvuruları ile alakalı sıkça sorulan sorular arasında yer alan bir diğer önemli soruda vize için seyahat sigortası sorusudur.

Schengen vize başvurularında kullanılacak seyahat sigortaları: Schengen vize başvuru merkezlerinden, vize işlemi yapan firmalardan, bankalardan veya sigorta acentalarından temin edilebilmektedir. Temin edilecek olan sigorta poliçeleri orijinal olmalı, kaşe ve ıslak imzalı mutlaka bulunmalıdır. Fotokopi, internet çıktısı Schengen vize seyahat sigortalarını büyük oranda vize başvurunuz sırasında kullanılamayacaktır.

Çok girişli diğer bir deyişle multiple Schengen vizesi için bir kaç faktörün bir araya gelmesi gerekebilir. Haklı bir seyahat gerekçeniz yok ve Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapıyorsanız multiple vize alamayabilirsiniz. Ancak pasaportunuzda daha önce aldığınız Schengen vizeleriniz var ise çok girişli Schengen vizesi almanız daha kolay olacaktır. Çok girişli Schengen vizesi almanızı kolaylaştıracak bir diğer unsur ise seyahat amacınız olacaktır. Turistik amaçlı yapılan vize başvurularında çok girişli Schengen vizesi almanız mümkün olmayabilir ancak, ticari, fuar veya aile, akraba ve arkadaş ziyareti amaçlı yapılacak vize başvuruları için yapacağınız başvurularda multiple, çok girişli Schengen vizesi almanız daha kolay olacaktır.

Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi vize talep edilecek ülke Konsolosluğuna ve vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel anlamda Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi 15 ila 45 olarak belirtilmiştir. İstanbul ve Ankara’dan yapılacak vize başvuruları daha kısa süre de sonuçlanabilirken, Antalya, Gaziantep, Trabzon, Bursa ve İzmir’den yapılacak vize başvuruları daha uzun sürede sonuçlanabilir. Yine aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için yapılacak vize başvuruları daha uzun sürede sonuçlanabilir.

Schengen vize randevuları büyük oranda ilgili ülkenin resmî web sayfalarından online web ortamında alınacaktır. Schengen vize randevuları genel anlamda çağrı merkezleri üzerinden alınamamaktadır.

Diğer yandan Schengen Konsoloslukları, bilhassa kısa süreli vize başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla kabul ederken, ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteren ve vize randevusu alınabilecek vize başvuru merkezleri şöyle:

 • VFS Global,
 • Visa Solutions olarak,
 • idata,
 • TLS İletişim,
 • Uluslararası Bls,
 • Kosmos Vize.

Schengen vize başvuruları başvuru merkezine yapılmak zorunda değildir. Konsolosluklar yapılacak olan vize başvuruları kabul etmektedir. konsolosluklara yapılacak vize başvurularında başvurularınızı belirli günlerde yapmanız istenebilir.

Türkiye’de bulunan ve Schengen vize başvuruları için hizmet veren 6 farklı vize merkezi bulunmaktadır. En fazla ülkeye VFS global hizmet vermektedir. Ardından ise sırayla AS Visa, TLS Contact, İdata, Kosmos Vize ve BLS İnternational gelmektedir. Schengen Vize başvuru merkezleri bazı bölgelerde daha kapsamlı hizmet verirken en kapsamlı hizmetlerin alınabileceği şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep’dir. Bu şehirlerden yapılacak vize başvurularında Vip vize başvuru hizmeti, kargo/kurye hizmeti, form doldurma hizmeti, erken saatte vize başvuru yapma hizmeti, bazı şehirlerde hafta sonu vize başvuru yapma hizmeti, fotokopi, çıktı alma, vize için seyahat sigortası, vize başvurularınızı ev ve iş yerlerinizde tamamlayabileceğiniz mobil başvuru hizmeti gibi bir dizi hizmet sunmaktadır. Ancak vize aracılık şirketlerinin sağladığı bu hizmetler genel anlamda Konsolosluklardan bağımsız ve başvuru sahiplerinin davranışlarına göre belirlenmiş hizmetlerdir.

Vize başvurusunda bulunulacak bize kategorisinin seçilmesinde,
Konsolosluğa sormak istediğiniz sorularda,
Acil vize başvurusu yapmak istediğinizde,
Danışmanlık gerektiren konularda,
Yönlendirme gerektiren konularda,
Eksik evraklarla yapacağınız vize başvurularında,
Vize ücretini eksik ödeyeceğiniz durumlarda,
Randevusuz vize başvuru yapma talebinizde yardımcı olamamaktadırlar.

Schengen Vize aracılık şirketleri yani vize başvuru merkezleri özel teşebbüsler olup Konsoloslukların veya devlet birimlerinin uzantısı konumunda yer almamaktadır. Vize aracılık şirketleri bazıları hariç olmak üzere yurtdışı menşeili küresel organizasyonlardır.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen vizesi için başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında bulunmaları zorunlu hale gelmiştir. 12 yaş altı vize başvuru sahipleri parmak izi beyanından muaftır.

Schengen vize başvurularında genel anlamda Konsolosluk mülakatı yoktur ancak Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapıyorsanız İtalya, Yunanistan, Fransa, Macaristan gibi Konsolosluklar telefonla veya Konsoloslukta vize mülakatı yapabilmektedir.

Schengen vize mülakatında sorulacak olan sorular genel anlamda başvuru sahibinin durumuyla ve seyahat amacıyla alakalıdır.
Örneğin turistik vize başvuru mülakatında farklı, aile, akraba ziyareti vize başvuru vize mülakatında farklı sorular sorulmaktadır. Ancak Schengen vize mülakatında sorulan en temel sorular şöyledir:

 • Ne için seyahat ediyorsunuz?
 • Birlikte seyahat ettiğiniz birisi var mı, yoksa yalnız mı seyahat edecekseniz?
 • Hangi şehre seyahat ediyorsunuz?
 • Hangi otelde kalacaksınız?
 • İngilizce biliyor musunuz?
 • Seyahat ettiğiniz ülkede ne yapacaksanız?
 • Seyahat ettiğiniz ülkede arkadaşınız, akrabanız veya bir tanıdığınız var mı?
 • Uçak biletinizi satın aldınız mı?
 • Çalıştığınız iş yerinin adı nedir?
 • İş yerindeki göreviniz nedir?
 • Maaşınız ne kadar?
 • Evliyseniz ve yalnız seyahat ediyorsanız eşiniz seyahate neden katılmıyor?
 • Daha önce vize reddi aldıysanız vize başvurunuz neden reddedildi?
 • Banka hesabınızda ne kadar para var? gibi sorulardan oluşacaktır.

Ayrıca bilhassa Yunanistan Konsoloslukları mülakat için sadece vize başvuru sahiplerini aramamaktadır. Yunanistan Konsoloslukları vize başvuru sahiplerini daha yakından tanıyabilmek için başvuru sahiplerinin işyerini arayabilmektedir.

Konsoloslukların iş yerinize soracağı sorular: genel anlamda: iş yerinin gerçekten çalışanı olup, olmadığınız, maaş bilginiz ve seyahat için izinli olup, olduğunuza dair bilgi doğrulaması yapmaktadır.

Schengen Vize ücretleri 2 Şubat 2020 tarihinde 60 €’dan 80 €’ya çıkarılmıştır. Tüm Schengen Konsolosluklarında aynı ücret geçerli olacaktır. Schengen vize ücretleri vize talep edilecek Konsolosluğa bağlı olarak 80 €’ya denk gelecek şekilde Dolar veya TL olarak kabul edilebilir.

Ayrıca Schengen vize ücretlerine ek olarak vize başvuru merkezlerinin servis ücretleri de eklenecektir.

Muvafakatname: kısaca izin yazısı demektir. Muvafakatname: 18 yaşın altında yalnız seyahat edecek veya ebeveynlerden sadece birisi ile seyahat edecek veya çocuklarının vize başvurusunda bulunamayacak aile fertlerinin vereceği noter onaylı resmî izindir.

Muvafakatname belgesi ile Konsolosluklar reşit olmayan vize başvuru sahiplerinin yurt dışı seyahatleri için ebeveynleri tarafından izin verilip, verilmediğini kontrol etmektedir. Bazı Konsolosluklar ailece yapılacak vize başvuruları içinde muvafakatname sunulmasını zorunlu tutmaktadır.

Evet. Schengen vize başvurularında yetişkin olmayan vize başvuru sahipleri için muvafakatname belgesinin sunulması zorunludur.

Evet. Tüm yaş grupları için Schengen vize başvurusunda bulunulması zorunludur.

Çocuklar için Schengen vize ücreti sıkça sorulan sorular arasında yer alan bir diğer önemli konudur.

2020 yılı Schengen vize ücreti şöyle:

0-5 yaş çocuklar konsolosluk vize ücretinden ve vize başvuru merkezi ücreti ödemelerinden muaftır.

6-12 yaş çocuklar için Konsolosluk vize harç ücreti 40 €’dur.

12 yaş üstü çocuklardan tam vize ücreti alınmaktadır.

6-12 yaş çocukların Konsolosluk ücretine ek olarak vize merkezinin ücretini de ödemesi gerekecektir.

0-12 yaş arası çocukların Schengen bize başvuruları sırasında hazır bulunması gerekmemektedir. Dolayısıyla anne ve baba çocukları adına Schengen vize başvurusunda bulunabilir.

12 yaş üstü çocuklar ise başvuru sırasında hazır bulunmaları gerekecektir.

Schengen vize işlemleri hakkında sıkça sorulan sorular arasında neredeyse ilk sırada uzun süreli Schengen vizesi nasıl alınır sorusu gelmektedir. Uzun süreli Schengen vizesi alabilmeniz için bir kaç farklı faktörün bir araya gelmesi gerekmektedir.

Bu faktörler:

1. Schengen seyahat geçmişlerinde vizelerinizi doğru kullanmış olmanız,
2. Olabildiğince ticari Schengen vize başvurusunda bulunmanız,
3. Doğru Konsolosluktan vize talep etmeniz gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için en uzun vize veren ülkeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Schengen vizeleri maksimum 90 güne kadar yapılacak seyahatler için düzenlenen kısa süreli bir vize kategorisidir ancak 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl veya 5 yıllık Schengen vizeleri her 6 ayda 3 ay yani 90 gün konaklama hakkı vermektedir. Diğer bir deyişle 2 yıllık multiple Schengen vizesi ile toplamda 4 tane 90 günlük konaklama yapma hakkına sahipsiniz. Bu süreler maksimum sürelerdir ve bu süreleri mümkün olduğunca tek seferde kullanmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Sıkça sorula sorular arasında yer alan bir diğer önemli hususta acil vize başvurularıdır. Acil veya hızlı vize başvuruları için öncelikle Schengen vize başvurularında ekspres veya hızlı vize başvuru seçenekleri bulunmamaktadır. Vize başvuru merkezlerinin geliştirdiği Vip, premium vize başvuru seçenekleri olsa da bu hizmetler vize başvurunuzun hızlı sonuçlanacağı garantisini vermemektedir.Sıkça sorulan sorula

Ayrıca Şubat 2020 tarihinden itibaren Schengen vize yönetmeliklerinde bazı güncellemeler yapılmış ve vize başvurularının en geç 15 günden önce tamamlanmış olma koşulu getirilmiştir. Dolayısıyla aslında bu uygulama ile birlikte acil vize başvuru seçeceğinin önü kapatılmıştır. Ancak yine de diğer üye ülkelere oranla daha hızlı vize veren bazı Konsolosluklar mevcuttur.

Öncelikle hızlı Schengen vizesi almayı planlıyorsanız vize başvurularınızı olabildiğince İstanbul veya Ankara’dan yapmanızı tavsiye ederiz.
Schengen vizenizi daha hızlı çalışan ve kapsamlı bir vize bölümü olan Konsolosluklardan talep ediniz:

Türkiye’de geniş kapsamlı temsil edilen Schengen ülke Konsoloslukları: Fransa, İtalya ve Yunanistan’dır. Almanya ve Hollanda Konsoloslukları da kapsamlı hizmet veren Konsolosluklar arasında yer alsa da hızlı vize veren Konsolosluklar arasında yer almamaktadır.

Daha detaylı bilgiler için en hızlı Schengen vizesi veren ülkeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Schengen vize reddi genel anlamda vize almaya uygun değilsiniz anlamına gelmektedir. Ancak 16 red gerekçesinin sunulduğu Schengen vize reddi belgesinde daha farklı anlamlar da çıkabilmektedir.

Örneğin: üye ülkeleri için tehdit oluşturuyorsunuz veya üye ile topraklarından ayrılacağınızı düşünmüyoruz red gerekçeleri nispeten daha ciddi kaygılarla verilmiş vize red gerekçeleridir.

Toparlayacak olursak Schengen vize retleri bir vize başvuru yapma yasağı değildir. Daha çok vize başvurusundaki koşullarınızın vize almaya uygun olmadığı yönündedir. Dolayısıyla vize reddi aldığınız koşulları geliştirerek yeni vize talebinde bulunabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bkz: vize reddi

Schengen vize reddi sonrası başvuru belgeleri ve ödenmiş olan vize ücretleri iade edilmez.

Elbette yapılabilir ancak vize reddi alır almaz diğer üye ülke Konsolosluğuna başvuru yapıyorsanız büyük oranda yine vize reddi alacaksınız. Schengen Konsoloslukları bir vize başvurusu hakkında karar vermeden önce diğer üye ülke konsolosluklarından kontrolünüzü sağlar hatta parmak izi bilgilerinizden yola çıkarak geçmiş Schengen vize başvurularınız hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Schengen Vize reddi durumunda red kararı Schengen veri tabanında 5 yıl kayıtlı durmaktadır. Ancak bu 5 yıl boyunca vize alamayacağınız anlamına gelmemelidir. Haklı ve inandırıcı bir gerekçe ile yeniden vize talep edebilir hatta vize onayı alabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular arasında en çok yapılan hatalar arasında yer alan bir soruyu yanıtlıyoruz. Cevabımız hayır.

Schengen vize başvurunuzun reddedilmesi halinde pasaportunuzu değiştirseniz dahi kimlik bilgileriniz, kimlik doğrulama işlemi olan parmak izi bilgileriniz Konsolosluklarda veya Schengen veri tabanında kayıtlı olacaktır.

Schengen vize başvuru retleri ile alakalı sıkça sorulan sorular arasında yer alan bir diğer önemli soru da 2. madde ile alınan Schengen vize retleridir.

2. madde İle alınan Schengen vize reddinin Türkçe anlamı şöyle: “öngörülen seyahat şartları ve amacı kanıtlanmamıştır.” Bu ret gerekçesi genel anlamda vize için göstermelik otel ve uçak bileti rezervasyonu yapılması halinde veya davetiyeli vize başvurusunda kullanılacak davetiye geçerlilik süresinin sona ermesi durumunda verilmektedir.

Tehlikeli bir vize reddi değildir.

8. madde Schengen vize reddinin Türkçe anlamı: “ön görülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren açıklayıcı bilgiler inandırıcı değildir.” Bu rest gerekçesi genel anlamda seyahat amacınıza ikna olunmaması durumunda verilen bir vize reddidir.

Tehlikeli vize reddi kapsamında yer almaz ve genellikle 2. madde vize reddi ile birlikte verilmektedir.

Schengen vize başvurularında sıkça sorulan sorular arasında yer alan en önemli aynı zamanda en klişe soru da Schengen vizelerinin yanlış kullanılması hususudur.

Schengen kuralları gereği: alınan Schengen vizesi önce vizenin alındığı ülkeye kullanılmalıdır. Ardından ise diğer üye ülkelere kullanılmalıdır.

Diğer yandan ise Schengen vizesi alınan ülke dışında kullanılabilmektedir ancak bu durum oldukça risklidir ve SaltVisa olarak tavsiye ettiğimiz bir durum değildir. (bkz: Schengen vizesi ile başka ülkeye giriş)

Almış olduğunuz Schengen vizenizi, vize talep ettiğiniz ülkeye kullanmadıysanız yapacak olduğunuz bir sonraki vize başvurunuzda şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Vize reddi alabilirsiniz.
 • Kısa süreli Schengen vize alabilirsiniz.

Verilmiş olan Schengen vize süresini ihlal etmeniz (vize süresiden daha uzun konaklama yapılması) durumunda ülkeden ayrılırken para cezası veya bir sonraki vize başvurunuzda vize reddi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Schengen vize başvurularınızın takibini başvuru yaptığınız ilgili konsolosluğun resmi vize başvuru merkezinin web sayfasından kontrol edebilirsiniz.
Vize başvurunuzun durumunu kontrol edebilmek için başvuru sırasında tarafınıza verilen fişe ihtiyacınız olacaktır.

Hayır. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları Schengen vize başvurularını ikamet ettikleri ülkeden yapmaları gerekmektedir.

Geçerli Schengen vizenizin bulunduğu pasaportunuzun kaybolması durumunda yeni pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Kayıp ettiğiniz mevcut Schengen vizeniz yeni pasaportunuza taşınamamaktadır.

Evet. AB Vatandaşları ile evli olsanız dahi vize almanız zorunludur. Ancak evliliğinizi ispat etmeniz ve AB vatandaşı eşinizle birlikte seyahat etmeniz durumunda Schengen vize ücretlerinden muafiyet, uzun süreli vize onayı gibi bazı vize kolaylıkları tanınabilmektedir.

Schengen vizesinin alınıp kullanılmaması durumunda herhangi bir sorun oluşmamaktadır sadece alacak olduğunuz vize süreleri uzun tutulmayabilir ve yine aynı süreli Schengen vizesi alabilirsiniz.

Schengen vize başvuru işlemleri hakkında sıkça sorulan sorular arasında yer alan bir diğer soru da: Schengen vizesi için Konsolosluğa hitaben vize dilekçesi nasıl yazılır?

Schengen vizesi için yazılacak dilekçe 2 farklı şekilde yazılmaktadır:

 1. Çalıştığınız iş yerinin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından yazılmalı,
 2. Çalışmıyorsanız veya serbest meslek sahibiyseniz düz A4 kağıdına şahsen yazılmalıdır.

Konsolosluğa yazılacak Schengen vize dilekçesinin içeriğinde şu bilgilerin yer alması gerekmektedir:

 • Seyahatin amacı,
 • Seyahatin tarihleri,
 • Çalışanlar için görev ve izinli tarihler,
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı,
 • Seyahat sponsorluğu yapılacaksa akrabalık bağı ve seyahat sponsoru olunacağı ve
 • Vize süresi sona ermeden ülke topraklarından ayrılacağı bilgisi verilmelidir. (bkz: antetli kağıda vize dilekçesi)

Schengen vizesi için Konsolosluklara hitaben yazacağınız dilekçeler genel anlamda İngilizce talep edilir. İmkanınız var ise vize dilekçelerinizi ilgili ülkenin anadilinde yazınız. Türkçe vize dilekçesini kabul eden Konsolosluklar ise: Almanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Macaristan’dır.

Call Now ButtonHemen Ara!