Şubat 25, 2020 - Blog

Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz,
Bu yazımızda kanayan yaramız yurtdışı vize başvurusu hakkında bir çalışma yapacağız.

Sayfamızın devamında:

Vize başvurusu,
Vize için gerekli evraklar
Vize işlem ücretleri,
Vize şirketleri hakkında sektörün en faydalı aynı zamanda bilinmesi gereken en önemli bilgilerini bulabileceksiniz.


Vize Başvurusu Hakkında

Vize başvurusu, yurtdışına yapılacak seyahatlerde yabancılar için geçerli bir uygulamadır. Menşei ülkeden başka bir ülkeye seyahat edecek yabancılar menşei ülke ile seyahat edilecek ülke arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması veya vize kolaylığı sağlayan anlaşma yok ise vize işlemlerine tabidirler.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Bordo renkli pasaporta sahip vatandaşlarımız 64 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilmektedir. 37 ülkeye kapı vizesi uygulamalarından yararlanarak, 10 ülkeye ise sadece elektronik vize alarak seyahat edebilir.

Bordo pasaportlu vatandaşlarımızın AB ülkeleri arasında vizesiz seyahat edebileceği ülke ise bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın AB ülkelerine yapacakları seyahat öncesi vize işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Yeşil ve Gri pasaporta sahip vatandaşlarımız ise toplamda 146 ülkeye vize başvuru işlemlerinde bulunmalarına gerek kalmadan, 9 ülkeye ise kapı vizesi uygulamalarından yararlanarak seyahat edebileceklerdir.

Konu hakkında detaylı bilgileri TC Dışişleri Bakanlığı resmî web sitesinden edinebilirsiniz.

Vatandaşlarımızın pasaportlarına ihtiyaç olmadan sadece kimlik kartları ile seyahat edebilecekleri ülkeler KKTC, Ukrayna, Gürcistan ve Ukrayna’dır. Bu ülkelere seyahat edecek vatandaşlarımızın yeni tip çipli kimlikleriyle ülkeye giriş yapmalarını tavsiye ederiz.

Vize işlemlerine başlayacak vatandaşlarımızın mutlaka geçerli bir pasaporta sahip olmalıdır. Esi tip, Lacivert pasaportlarla yapılacak vize başvuruları kabul edilmez.

Vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın vize başvurusuna seyahat tarihlerinden en geç 30 gün, en erken ise 180 gün önce başlayabilirler. Konsolosluklar vize başvurularını yasal süre olarak en erken 15 gün en geç ise 45 günü aralığında sonuçlandırmaktadır.

Vize işlemlerinin sonuçlanma süreleri bazı durumlarda uzamakta bazı durumlarda ise kısalabilmektedir. Randevu yoğunluğu, eksik evrakların tamamlanma süresi veya vize reddi durumunda itiraz edebilecek yeterli süre bulabilmeniz için başvurularınızı vakitlice yapmanızı tavsiye ederiz.


Vize İçin Gerekli Evraklar

Vize işlemleri için gerekli evraklar vize talep edilecek ülkeye, Büyükelçilik veya Başkonsolosluğa, başvuru sahibinin meslek bilgisine göre değişkenlik göstermektedir. Her Konsolosluğun vize için istediği gerekli evrakları farklıdır.

Schengen ülkeleri için gerekli evraklar daha fazla olabilirken, Dubai vizesi için gerekli evraklar daha az olabilir. Dolayısı ile vize başvurularında tek tip evrak listesi bulunmamaktadır.

Bazı konsolosluklar ise vize başvuruları için kendi ülkelerinden gelecek davetiye yazılarını tüm vize başvuruları için zorunlu tutar ve davetiye belgesi olmaksızın yapılacak başvuruları kabul etmez. Vize için gerekli evrakları Konsoloslukların resmi web sayfalarından veya vize başvuru merkezlerinin resmi web sayfasından bulabilirsiniz. Schengen üye ülkeleri yapılacak olan vize müracaatlarını büyük oranda vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir.

Dolayısı ile:

İsviçre vizesi için TLS Contact,
Fransa Vizesi için VFS Global,
Almanya vizesi için İDATA,
İtalya vizesi için İstanbul’dan İDATA, Ankara’dan VFS Global, İzmir’den VFS Global,
Yunanistan için İstanbul’dan Kosmos Vize, Ankara’dan VFS Global,
Hollanda vizesi için VFS Global,
İspanya vizesi için BLS İnternational,
Macaristan vizesi için VFS Global,
İngiltere vizesi içi TLS Contact resmî web sayfalarını ziyaret ederek vize için gerekli evrakları öğrenebilirsiniz.

Vize için Konsolosluğun talep ettiği gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde sunsanız dahi Konsoloslukların başvuru sahiplerinden ek ve yeni evraklar talep edebileceğini unutmayın. Yine güncelliğini yitirmiş evraklar, medeni durumunuzdaki değişiklik, banka hesabınıza randevu tarihinizden kısa süre önce yatan para veya davetiye geçerlilik süresinin sona ermesi gibi faktörler nedeniyle yeni evraklar hazırlamanız gerekebilir.

Vize için gerekli evraklar her zaman güncel tarihli sunulmak zorundadır. Evraklarınızı randevu tarihinizden 1 hafta önce temin etmenizi tavsiye ederiz.

Çalışmayan kişiler, ev hanımları ve öğrenciler vize için hazırladıkları evraklara ek olarak vize başvurularında birinci derece yakın akrabalarına ait evrakları da ek olarak hazırlamaları ve vize başvuruları için sponsor göstermeleri gerekecektir.

Vize başvuruları için sponsor gösterecek kişileri birinci derece yakın akraba olmaları zorunludur. Anne, baba ve eş dışında gösterilecek sponsorluklar kabul edilmemektedir.

Türkiye’den başvuru yapacak yabancılar ise çalışma ve oturma izni fotokopilerini de sunmaları gerekecektir.


Vize Ücretleri

Vize ücretleri, vize talep edilecek Konsolosluğa, vize kategorisine ve vize sürelerine göre değişebilmektedir.

Schengen Konsolosluklarının vize harçları 2 Şubat 2020 tarihinde 80 € olmuştur. Harç bedellerine ek olarak vize başvuru merkezlerinin servis ücretlerinin eklenecektir.

İngiltere vize ücreti başvuru yapılacak vize süresine göre değişmektedir.

Amerika Konsolosluğunun vize ücreti 160 USD’dir.

Diğer ülkelerin vize ücretleri ile alakalı daha fazla bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Belirtmiş olduğumuz bu ücretler sadece Konsoloslukların talep ettiği ücretlerdir. Bu ücretlere ek olarak vize işlemleri yapan şirketlerin ücretleri de eklenecektir.

Vize işlem ücretleri ise acentalara göre değişkenlik gösterebilir. Ancak vize işlem ücretleri genel anlamda 200 TL ile 50 € arasında değişebilir. İngiltere vize işlemi ücretleri Schengen vize işlem ücretlerine göre daha fazla olabilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!