Nisan 15, 2020 - Blog

Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Vize için bankadaki para ne kadar olmalı?” sorusu vatandaşlarımızın en sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Banka hesabında yeterli miktarda bulunmayan dökümlerle yapılacak vize başvuruları genel anlamda başvuru merkezleri tarafından işleme alınmazken veya işleme alınsa bile Konsolosluklar tarafından vize reddi ile sonuçlandırılmaktadır. Bu sebeple vize başvurularında başvuru sahiplerinin banka hesaplarında bulunan para miktarı vize başvurusu hakkında verilecek kararda belirleyici olabilmektedir.

Peki, Vize için bankadaki para ne kadar olmalı?

Değerli SaltVisa ziyaretçileri, bildiğiniz üzere Türk vatandaşları en çok seyahat ettiğimiz ana destinasyon ülkelere vize alarak seyahat etmektedir. Vatandaşlarımızın vizesiz seyahat ettiği ülke sayısı ise az ve vizesiz seyahat edilen ülkeler yoğun olarak seyahat ettiğimiz ülkeler arasında yer almamaktadır.

Ayrıca kapı vizesi veya tamamen vizesiz olarak seyahat ettiğimiz ülkeler ile Türkiye’nin kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlü ülkeler değildir. Dolayısıyla vize aldığımız ülkelerin vize başvurularında kullanacağımız en önemli evrak olan banka hesap özetleri ve banka hesabında bulunması gereken para miktarı hakkında bir çalışma yapacağız.

Konular

Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı sorusunun ne yazık ki tek bir cevabı bulunmamaktadır. Konsolosluklar genel anlamda ucu açık bir şekilde seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyesi bulunan banka hesap dökümü tarifinde bulunmaktadır ancak bu tarif yanlış yorumlanabilmekte ve harcanacak tutar kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bazı konsolosluklar ise (sadece bir kaç konsolosluk) vize için bankada gösterilmesi gereken para miktarını net olarak talep etmektedir.

Örneğin: Hırvatistan konsolosluğu, Hırvatistan’da kalınacak her gün için vize başvuru sahibin banka hesabında en az 70 € bulunmasını istemektedir. Veya Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları Çekya’da konaklanacak her gün için başvuru sahiplerinin banka hesabında 100 ila 130 € civarında bakiye talep etmektedir. Vize için bankadaki parayı net olarak belirtmeyen Konsolosluklara yapacağınız vize başvurularında ise aşağıda belirtilen unsurları göz önünde bulundurarak bankada bulundurmanız gereken parayı hesaplayabilirsiniz.

 1. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu satın aldınız mı?
 2. Otel veya Airbnb gibi konaklama satın aldınız mı?
 3. Seyahat edeceğiniz ülke/şehir pahalı bir ülke veya şehir mi?

Bu ve benzeri unsurları dikkate alarak vize için bankada ne kadar para olmalı sorunuzu ülke ülke yanıtlamaya çalışacağız.

Schengen Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Değerli SaltVisa ziyaretçileri, Schengen vize başvurularında Konsoloslukların banka hesaplarında görmek istediği para miktarlarını ülke ülke sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Belirtmekte olduğumuz bu tutarlar 2020 yılı için verilmiş bilgilerdir.

Ayrıca son yıllarda Türk Lirasının değer kaybettiğini düşünürsek bazı dönemlerde burada vermiş olduğumuz bilgileri Konsoloslukların mantığına göre revize etmeniz gerekecektir.

Diğer taraftan yazımızın içeriğinde de bahsediyoruz ancak bir kez daha hatırlatmak isteriz. Vize işlemleri için banka hesabınızda gösterecek olduğun para her zaman aylık ve yıllık gelirinizle örtüşmelidir. Bankanıza yüklü miktarda yatan paraları Konsolosluğa mantıklı bir şekilde izah etmeniz gerekmektedir.

Örneğin banka hesabınıza araç satışından yüklü miktarda para yatmış ise vize başvuru evraklarınızın arasına mutlaka araç satış sözleşmesinin fotokopisini eklemeyi unutmayınız.

Vize başvurularında eşiniz ve çocuğunuz için sponsor olacaksanız bankanız bulunan bakiye miktarını daha yüksek tutmanız gerekecektir. (Bkz: Schengen vize sponsorluğu)

Almanya Vizesi İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Almanya Konsolosluğuna 3-5 gün süreli yapacağınız seyahatiniz için otel ve uçak bileti satın alarak turistik vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı aşağı yukarı yeterli olmaktadır.

Otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

2 haftalık seyahat için turistik vize başvurusu yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL tutarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak biletinizi satın almadan 2 haftalığına turistik vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Avusturya vize başvurularında banka hesabınızda bulunması gereken para miktarı öncesi sizleri bir konuda bilgilendirmek isteriz.

Avusturya Konsoloslukları vize başvuru sahiplerinin gelirlerini yakın planda inceleyen bir Konsolosluktur.

Konsolosluk, başvuru sahibinin aylık kazancıyla banka hesabında bulunan bakiye miktarının birbirini desteklemesini istemektedir.

Örneğin maaşınızı asgari ücret üzerinden alıyorsanız banka hesabınızda bulunan para miktarı 60 bin veya daha üzeri olmamalıdır. Veya banka hesabınızda bulunan yüklü miktardaki paranın kaynağını ispat etmelisiniz. Bu bilgiyi dikkate aldıktan sonra Avusturya vize için bankadaki para ne kadar olmalı sorusunu şöyle yanıtlıyoruz:

Avusturya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama süreli turistik vize başvurunuzu satın alınmış otel ve uçak bileti ile vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 14-16 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olabilir.

Avusturya’ya 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak ve satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL tutarında bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Belçika Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Belçika, Schengen ülkeleri arasında pahalı ülke olarak isimlendirebileceğimiz ülkedir. Dolayısı ile banka hesabınızda bulunması gereken para miktarı olması gerekenden biraz daha yüksek olmalıdır.

Belçika’ya 3-5 gün konaklamalı turistik seyahatiniz için otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulunması 2022 yılında yapılacak vize başvurularında yeterli olacaktır. Otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır.

Belçika’ya 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın alarak vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL tutarında bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olmaktadır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 15 bin TL tutarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Çek Cumhuriyeti Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Para Olmalı?

Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız 3-5 gün konaklamalı turistik seyahatiniz için otel ve uçak biletinizi satın alarak vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsanız banka hesabınızda en az 10-15 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır.

Çek Cumhuriyeti’ne 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL tutarında bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Danimarka Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Danimarka’da Schengen ülkeleri arasında pahalı ülke olarak isimlendirebileceğimiz ülkeler arasında yer almaktadır. Vize için banka hesabınızda göstereceğiniz parayı bu bilgiyi dikkate alarak ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Danimarka’ya 3-5 gün konaklamalı turistik seyahatiniz için otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulunması 2022 yılında yeterli olacaktır. Otel ve uçak bileti satın almadan yapacağınız vize başvurularında banka hesabınızda en az 15-20 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır.

Danimarka’ya 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL tutarında bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Estonya Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Estonya’ya 3-5 gün konaklamalı turistik seyahatiniz için otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulunması 2022 yılında yapacağınız vize başvuruları için tavsiye edilir. Otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsanız banka hesabınızda en az 10-15 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır.

Estonya’ya 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL tutarında bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Finlandiya Vize Başvurusu İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Finlandiya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama süreli turistik vize başvurusu için otel ve uçak bileti satın almışsanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL civarı bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olabilir.

Finlandiya’ya 7-10 gün süre arasında konaklama yapacaksanız ve otel, uçak biletinizi satın almışsanız bankanızda en az 15-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 12 bin TL civarı bakiye bulundurabilirsiniz.

Fransa Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Paris, Schengen bölgesinin pahalı destinasyonları arasında yer alan bir şehirdir. Vatandaşlarımız Fransa seyahatlerini genel anlamda Paris’e düzenlemektedir. Dolayısı ile Fransa vizesi başvurularınızdan bankada bulundurmanız gereken para miktarını biraz daha yüksek tutmanız gerekecektir.

Fransa’ya 3-5 gün konaklamalı turistik seyahatiniz için otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL civarı bakiye bulunması 2022 yılında yapacağınız vize başvurunuz için tavsiye edilir. Otel ve uçak bileti satın almamışsanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL civarı para bulundurmanız yeterli olacaktır.

Fransa’ya 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL civarında vize için para bulundurmanız yeterli olacaktır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda vize için en az 25 bin TL tutarında para bulunması tavsiye edilir.

Hollanda Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hollanda’ya yapacağınız 3-5 gün konakla süreli turistik vize işlemleriniz için otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda vize için en az 8-10 bin TL civarı para bulunmasını tavsiye ederiz. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız  vize başvurusu için bankanızda en az 12-15 bin TL civarı para bulundurmanız yeterli olacaktır.

Hollanda’ya 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL civarında para bulundurmanız yeterli olabilir. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Polonya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Polonya’ya yapacağınız 3-5 gün konaklama süreli turistik vize başvuruları için otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL para olmalıdır. 2022 yılında yapacağınız Polonya turistik vizesi için bankanızda göstereceğiniz bu para yeterlidir. Otel ve uçak bileti satın almamışsanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL para olması yeterli olacaktır.

Polonya’ya 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL tutarında para olması yeterli olacaktır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Portekiz Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Portekiz’e 3-5 gün konaklamalı yapacağınız turistik seyahatler için otel ve uçak bileti satın alımı yapmışsanız banka hesabınızda turistik vize için en az 8-10 bin TL para olması tavsiye edilir. Otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır.

Portekiz’de 7-10 gün konaklama süreli turistik seyahatte bulunacak, otel ve uçak biletinizi satın almışsanız banka hesabınızda vize için en az 15-18 bin TL tutarında bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Slovakya Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Slovakya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Slovakya’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Slovenya Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Slovenya’ya 3-5 gün konaklama süreli yapacağınız turistik seyahatlerde otel ve uçak bileti satın alımı yapmışsanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulunması tavsiye edilir. Otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır.

Slovenya’da 7-10 gün arası konaklama yapacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyorsanız otel ve uçak biletiniz satın alınmış değil ise banka hesabınızda en az 15-18 bin TL tutarında bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olmaktadır. Otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız banka hesabınızda en az 20 bin TL tutarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İspanya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İspanya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız vize için bankanızda en az 8-11 bin TL para olmalıdır. Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

İspanya’da 7-10 günlük konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız turistik vize için bankanızda en az 15-18 bin TL civarında para bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 18-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İtalya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız turistik vize için bankanızda en az 8-10 bin TL para olmasını tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

İtalya’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL civarında para bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20-22 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İsveç Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Değerli SaltVisa ziyaretçileri İsveç daha önce de bahsettiğimiz üzere pahalı Schengen destinasyonları arasında yer alan bir ülkedir. Banka hesabınızda bulunulacak para miktarını bu bilgiye göre belirlemenizi, aylık geliriniz ile bankada bulunacak para miktarının uyumlu olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İsveç Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8–10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

İsveç’te 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 18-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İsviçre Vizesi İçin Banka’da Ne Kadar Para Olmalı?

Pahalı Schengen destinasyonları arasında yer alan bir diğer ülke İsviçre’dir. Vize başvurusu için  banka hesabınızda bulunan para miktarını yüksek tutmanızı tavsiye ederiz.

İsviçre Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız turistik vize için banka hesabınızda en az 10-12 bin TL para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

İsviçre’de 7-10 gün süreli konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İzlanda Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

İzlanda (Danimarka) Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

İzlanda’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 18-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Letonya Vizesi İçin Bankada Para Ne Kadar Para Olmalı?

Letonya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Letonya’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 22 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Litvanya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Litvanya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Litvanya’da 15-18 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Lihtenştayn Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Lihtenştayn Konsolosluğuna (Türkiye’de Lihtenştayn Konsolosluğu olmadığı için vize başvuruları İsviçre Konsolosluğuna başvuru yapılmaktadır.) 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Lihtenştayn’da 15-18 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 18-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Lüksemburg Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Lüksemburg Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-11 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Lüksemburg’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Malta Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Malta Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Malta’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 18-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Macaristan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Macaristan Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Macaristan’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Norveç Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Değerli SaltVisa ziyaretçileri Schengen ülkeleri arasında en pahalı destinasyonun Norveç olduğunu düşünüyoruz. Norveç, gerek para birimi, gerek uzak bir ülke olması, gerekse otel ve uçak bileti fiyatlarının yüksek olması nedeniyle banka hesaplarınızda yüksek miktarda bakiye göstermenize neden olacaktır.

Öte yandan Norveç Konsolosluğu Türkiye’de en fazla vize reddi veren konsolosluklar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla vize başvurunuzda göstereceğiniz tutar konusunda tavsiyelerimiz şöyle:

Norveç Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 10-15 bin TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Norveç’e 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 20-23 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yunanistan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Yunanistan Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız turistik vize başvurusu için bankanızda en az 8-10 bin TL para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda vize işlemleri için en az 12-15 bin TL para olması genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Yunanistan’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız vize için banka hesabınızda en az 18-20 bin TL civarı para bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Avrupa Ülkelerinin Vizesi İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Schengen anlaşması kriterlerini henüz yerine getirmemiş ancak Avrupa Birliğinde yer alan Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya ve Güney Kıbrıs vize için bankadaki para ne kadar olmalı sorunuzu ülke ülke sayfamızın devamında yanıtlamaya çalışacağız.

Bulgaristan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Bulgaristan Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama yapacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız Bulgaristan vizesi ne banka da en az 7-8 bin TL para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan Bulgar vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL para bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Bulgaristan’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Güney Kıbrıs Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

Güney Kıbrıs Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-10 bin TL civarı bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Güney Kıbrıs’ta 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Hırvatistan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hırvatistan Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız vize için bankada en az 8-10 bin TL civarı para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Hırvatistan’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 18-20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Romanya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Romanya Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın alınmış şekilde sunacaksanız banka hesabınızda en az 8-9 bin TL civarı bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunacaksanız banka hesabınızda en az 10-12 bin TL bakiye bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

Romanya’da 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 15-18 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 20 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İngiltere Vizesi İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?

İngiltere Konsolosluğu vize başvuru sahiplerinin gelir ve giderlerini yakından inceleyen bir konsolosluktur. Hatta vize başvuru sahiplerinin gelir-gider bilgilerini bu derece yakından inceleyen başka bir konsolosluk yoktur desek yeridir.

Öyle ki İngiltere vize redleri genel anlamda gelir-gider dengesizliği nedeniyle verilir. (Bkz: İngiltere vize reddi) İngiltere vize başvurularında kullanacağınız banka hesabınızda bulunan bakiye öncelikle vize başvuru formunda verdiğiniz bilgileri desteklemeli, formda belirteceğiniz masraflarının toplamı banka hesabınızda bulunuyor olmalıdır.

Yine aylık kazancınızla banka hesabınızda bulunan bakiye birbirini desteklemek zorundadır.

İngiltere Konsolosluğuna 3-5 günlük turistik vize başvurusunda bulunuyor otel ve uçak biletinizi satın almış şekilde sunacaksanız İngiltere vizesi ne bankada en az 12-15 bin TL para bulundurulması yeterli olacaktır.

Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusu yapacaksanız vize başvurusu için bankada en az 18-20 bin TL para bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir.

İngiltere’de 2 hafta kadar konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 20-25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 25 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İngiltere vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için ” İngiltere vize danışmanlık ” yazımızı okuyabilirsiniz.

“Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?” Sıkça Sorulan Sorular.

Vize İçin Banka Hesap Dökümünü İnternet’ten Alabilir Miyim?

Hayır. Vize başvurusunda sunulacak banka hesap dökümü ıslak imzalı, kaşeli ve banka imza sirkülerli olarak, genellikle son 3 ya da 6 aya ait hesap hareketlerini gösterir şekilde bankadan alınmalıdır.

Vize İşlemleri İçin Banka Hesap Dökümünü Aldıktan Sonra Hesapta Bulunan Parayı Geri Çekebilir Miyim?

Başvuru dosyanız işlemdeyken, yani vize başvurunuz sonuçlanana kadar bankamızdaki ihtiyaç duyulan parayı çekmeniz tavsiye edilmez. Bazı konsolosluklar banka hesabınızdaki para miktarlarının kontrolünü yapmaktadır.

Vize İçin Bankadaki Para Türk Lirası mı Olmalı? Vize İçin Dolar ya da Euro Hesaplarım Geçerli Olur mu?

Vize başvurusu için para birimi ve başvuru yapacağınız ülke fark etmeksizin, var olan tüm hesaplarınızı sunabilirsiniz.

Vize Başvurusunda Çalışmayanlar Sadece Banka Hesabını Sunması Yeterli Mi?

Banka hesabınızdaki paranın size ait olduğunu kanıtlamanız, paranın uzun zamandır hesabınızda olması ve kaynağının belli olması durumunda çalışmayanların banka hesabı ile başvuru yapmaları doğru olacaktır.

Vize Başvurusunda Altın Hesabımı Gösterebilir Miyim?

Vize başvurunuz için gelirlerinizi ve seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız beklenir. Bu nedenle gelir kaynağınızı gösterir vadesiz hesap sunmanız önemlidir. Bunun yanında var olan birikim hesaplarınızı ve altın hesabınızı da dosyanıza eklemeniz fayda sağlayacaktır fakat tek başına altın hesabı ile vize başvurusu tavsiye edilmez.

Vize Başvurusu İçin Banka Hesabının Vadeli Ya Da Vadesiz Hesap Olması Fark Ediyor mu?

Vize başvurunuz esnasında vadesiz hesap dökümünüzü sunmanız, düzenli gelir beyanı da yapabileceğiniz için önemlidir.

Örneğin; maaş hesabı, kira gelirlerinin yattığı vadesiz hesaplar mutlaka sunulmalıdır. Ek olarak var olan vadeli banka hesap dökümlerinizi de sunabilirsiniz. Bazı konsolosluklar vize için vadeli hesap kabul etmeyebilir.

Aynı şekilde bazı vize kategorileri için de vadesiz hesap önem taşıyabilir. Bu nedenle başvuru ülkesi ve vize türü bu hususta dikkate alınmalıdır.

Vize Başvurusu İçin Hesapta Bulunması Gereken Para Kaç Aydır Bekliyor Olmalı?

Vize başvurusu için hesapta olması gereken paranın uzun zamandır hesapta olması koşulu yoktur fakat vize başvurusuna yakın, son anda hesaba yatan yüksek miktarlar dikkat çekebilir ve paranın size ait olmadığı düşünülebilir. Bu nedenle paranın aktif hesapta olması ve son anda hesaba yatmaması, hesabınızın genel hesap hareketinin çok üzerinde olmaması önemlidir.

Bazı özel vize kategoriler için ise paranın belirli bir süre bankada beklemiş olması zorunluluğu vardır.

Kredi Kartı Ekstresi Banka Hesap Dökümü Yerine Kabul Edilir mi?

Hayır. Banka hesap dökümünüzü sunduktan sonra kredi kartı ekstrenizi bankadan kaşeli, ıslak imzalı olacak şekilde sunabilirsiniz ancak tek başına kredi kartı ekstresi yeterli olmayacaktır.

Değerli ziyaretçilerimiz, ”Vize İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?” yazımızın sonuna geldik. Schengen vize başvuruları hakkında daha detaylı bilgi için ”Schengen Vize Danışmanlık” yazımızı okumanızı öneririz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

4 Yorum “Vize İçin Bankadaki Para Ne Kadar Olmalı?”

 1. Eren says: 2 Ocak 2021 at 13:55

  Merhaba, İngiltere turistik vize başvurusu yapacağım. Özel sektörde çalışıyorum.maas ödemelerim banka hesabıma yatırılıyor.ayni firmada 6 yıldır calisiyorum.
  Nasıl başvuru yapıp nelere dikkat etmeliyim? Banakadan ingiltere vize reddinin çok geldiğini biliyorum.banka konusunda nelere etmeliyim ve ingiltere vizesi için banka hesabında ne kadar para olmalı? Euro dolar ve TL maaş hesabım var.ayrica pound/sterlin hesabı ingiltere vizesi için avantaj sağlıyor mu?
  Bilgiler için teşekkürler.
  Saygılarımla,
  Eren

  1. Salt Visa says: 2 Ocak 2021 at 16:50

   Merhaba, SaltVisa’ya ulaştığınız için öncelikle teşekkür ederiz. İngiltere Konsolosluğu vize başvuru sahiplerinin banka hesap dökümlerini büyük bir titizlikle incelemektedir. Dolayısıyla özellikle banka hesabınızda bulunması gereken para miktarı konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Banka hesabınızda bulunması gereken para bir çok faktöre göre değişiklik gösterir. Durumunuza uygun güncel bilgiler için ” İngiltere Vizesi İçin Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalı? ” yazımızı okumanızı öneririz.

 2. jojoo says: 26 Ağustos 2021 at 23:56

  Merhaba. Bu yazı tarihi nedi, güncel mi?

  Almanya için hesapta en az ne kadar olmalı?

  Teşekkürler

 3. Emrah says: 20 Ocak 2022 at 14:18

  Ocak 2022’de yaptığım 10 günlük bir Almanya vize başvurusu için 25-30 Bin TL gibi para gösterdim hesabımda ve yetersiz bulup reddettiler vizemi, herkesin bilgisine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!