SaltVisa-Avusturya Vizesi sayfamıza hoşgeldiniz.
Vatandaşlarımız en çok Avusturya aile, akraba ve arkadaş ziyareti amaçlı seyahatleri için Avusturya vizesi talep etmektedir. Vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın başvuru öncesi aşağıdaki bilgileri dikkate almaları tavsiye olunur.

Avusturya Vizesi Nedir?

Avusturya vizesi, Avusturya’ya seyahat edecek yabancıların alması gereken bir tür izindir. Bu izin ikamet edilen ülkedeki Avusturya Konsolosluklarından ve diplomatik misyonlarından alınmaktadır. Ülkeye girişlerde esnasında havalimanlarında vize alınamamaktadır.


Türk Vatandaşları İçin Avusturya Vize İşlemleri

Avusturya seyahati gerçekleştirecek Türkiye pasaportuna sahip vatandaşlarımız Avusturya vizesi alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahipleri Avusturya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek kalmadan seyahat edebilirler.

Gri ve Siyah pasaporta sahip vatandaşlarımız yine vize almalarına gerek kalmadan seyahat edebileceklerdir.

Yeşil, Gri ve siyah pasaporta sahip vatandaşlarımız vizesiz olarak 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama yapabileceklerdir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi 2 farklı şekilde alınabilmektedir.

1. Avusturya Konsolosluğuna başvuru yaparak.
2. Vize merkezlerine başvuru yaparak.

Avusturya Vize Başvuruları İçin İstenen Evraklar

Avusturya vize başvuruları için istenen evraklar başvuru sahibin mesleki durumuna ve başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişmektedir.

Avusturya Konsolosluğu bazı vize başvuru evraklarının İngilizce veya Almanca tercüme edilmesini talep etmektedir.

Avusturya Vize Başvuru Ücretleri

Avusturya Konsolosluğunun Schengen vize başvuru ücretleri 2020 yılında 80 €’dur.
Avusturya vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız konsolosluk vize harç ücretine ek olarak 20 € civarında vize başvuru merkezi VFS Global ücretini ödemeleri gerekecektir.

Avusturya Vize Başvuruları Kaç Günde Çıkar?
Avusturya vize başvuruları randevu tarihi sonrası 8 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlanmaktadır. Avusturya Konsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru dosyasını idari soruşturmaya sokabilir, başvuru sahibinden ek evrak isteyebilir. Bu gibi durumlarda vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayacaktır.

Öte yandan 2020 Schengen kurallarında yapılan değişiklik nedeniyle vize başvurularından önce en az 15 iş günü süre bulunulması talep edilmektedir. Bu süre genel anlamda zorunlu tutulmamaktadır. Ancak randevu tarihi ile seyahat tarihi arasında söz konusu sürenin bulunmaması halinde vize reddi gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Hangi Şehirlerden Vize Başvuru Yapılır?
Avusturya vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız Türkiye genelinde
Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, Trabzon, İstanbul Avrupa Yakası ve İstanbul Anadolu Yakası Altunizade de bulunan VFS Global ofislerinden vize başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ülke Bilgileri

  • Kuruluş 1955
  • Başkent Viyana
  • Resmi Dil Avusturya Almancası
  • Nüfus 8. 838 milyon
  • Para Birimi Euro
  • Telefon Kodu +43
Call Now ButtonHemen Ara!