Değerli ziyaretçilerimiz, SaltVisa – Yunanistan vize işlemleri sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: Yunanistan vize işlemleri hakkında en temel bilgileri sizlerle paylaşmak üzere hazırlanmıştır.

Yunanistan, vatandaşlarımızın en çok başvuru yaptığı Schengen vizeleri arasında yer almaktadır. Sayfamızın devamında vize işlemleri hakkında hazırladığımız detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için salt@saltvisa.org e-posta adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Türkiye Vatandaşlarından Vize İstiyor mu?

Türk vatandaşları umuma mahsus/bordo pasaporta sahip olmaları durumunda Yunanistan’a vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahipleri ise Yunanistan vize işlemlerinden muaftır.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan seyahatinde bulunacak Umuma mahsus/bordo renkli pasaporta sahip vatandaşlarımız vize almak durumundadır.

Hususi/yeşil pasaporta sahip vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama yapma şartıyla vizesiz seyahat edebileceklerdir.

Yunan Schengen vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekecektir. Vize başvuru kabulü için pasaport geçerlilik süresi dönüş tarihi sonrası en az 3 aydır.

Ayrıca pasaportlarda karşılıklı en az 2 boş sayfa olmalı, KKTC kaşesi ise bulunmamalıdır.

Geçerli pasaporta sahip vatandaşlarımız seyahat amaçlarına uygun vize kategorisini tespit ederek gerekli evrakları hazırlamalıdır.

Yunanistan vize işlemleri için randevu alınması zorunludur. Vize başvurusunu İstanbul, Bursa ve Trabzon’dan yapılacaklar vize randevularını Kosmos Vize’den alacaktır. Ankara, İzmir, Marmaris, Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak vize başvuruları için ise randevular Vfs Global’dan alınacaktır.

Vize başvurularını doğrudan Konsolosluğa yapacak vatandaşlarımız ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Edirne’de bulunan Konsolosluklara vize başvurularını yapabileceklerdir. Vize başvuruları randevu ile kabul edilecektir.

Konsolosluğun Vize Çeşitleri

 • Yunanistan turistik, gezi vizesi,
 • Ticari/fuar ziyareti vizesi
 • Aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi,
 • Kültürel/sportif faaliyet vizesi,
 • Tır ve otobüs şöförü vizesi,
 • Transit geçiş vizesi,
 • Kısa süreli eğitim vizesi/Erasmus vizesi,
 • Gemiciler/havayolu personeli vizesi,
 • AB vatandaşı/Yunan vatandaşı eşi vizesi
 • Yunanistan Ulusal D vize.


Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi alacak vatandaşlarımız vize başvurularını 2 farklı şekilde gerçekleştirebilecektir:

 1. Randevulu şekilde Konsolosluklara başvuru yaparak,
 2. Yunanistan vize başvuru merkezlerine başvuru yaparak.

Tüm vize başvuruları randevulu kabul edilecektir. Yunanistan vize randevuları ücretsizdir.

İkamet ettiğiniz bölgeye hizmet veren konsolosluk veya vize merkezini tespit ettikten sonra randevunuzu oluşturun ve seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarınızı eksiksiz olacak hazırlayın.

Evraklarınızı hazırladıktan sonra vize başvuru formunu online ortamda doldurun ve çıktısını alarak imzalayın.

Randevudan 15 dakika önce randevu yerinde olun ve evraklarınız teslim ederek parmak izi verin.

Başvuru sonrası tarafınıza verilen başvuru takip fişini kayıp etmeyin ve randevudan 5 gün sonra ilgili başvuru merkezinin web sayfasından takip edin ve işlem tamamlanınca pasaportunuzu teslim alın. Vize danışmanlık şirketlerinden hizmet almıyorsanız pasaportunuz sadece size teslim edilecektir.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvuruları için gerekli evraklar: başvuru sahibin mesleki durumuna, başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda Konsolosluk ek evrak talep edebilir. (Bkz: Yunanistan turistik vize gerekli evrakları)

Yunanistan Vize Ücretleri

 • Konsolosluk 2022 vize harç ücreti: 80 €.
 • 6-12 yaş arası çocuklar için Konsolosluk vize harç ücreti: 40 €.
 • 0-5 yaş çocuklar Yunan Konsolosluklarının ve vize merkezi ücreti ödemelerinden muaftır.
 • Vize merkezi ücreti: 20 €.

Vize ücretleri ve ek hizmetler hakkında daha detaylı bilgi için ” Yunanistan Vize Ücretleri ” sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formu

Yunanistan Schengen vize başvuruları için doldurulacak vize başvuru formları Schengen makamları tarafından oluşturulmuş resmi bir evraktır. Vize başvuru formu, başvuru sahipleri hakkında bilgi almak ve vize talepleri için standart oluşturmak üzere hazırlanmıştır.

Vize başvuru formu olmadan yapılacak vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Vize başvuru formunuzu vize merkezlerinin resmi web sayfalarından ulaşabilirsiniz. 18 yaş altı çocukların vize başvuru formları anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.

Başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısını alarak imzalamayı unutmayınız.

Yunanistan Vize Randevusu

Yunanistan Konsoloslukları vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Randevular büyük oranda web ortamında alınmaktadır. Telefon ile vize randevusu alınmamaktadır. Ancak bazı durumlarda Kosmos Vize’den telefonla vize randevuları alınabilmektedir.

Yunanistan turuna katılacak ve toplu şekilde vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızın vize başvuru merkezleri ile ön görüşme yapmalarını tavsiye ederiz. Tüm yaş grupları için randevu alınması zorunludur. Ailece yapılacak vize başvurularında tüm aile bireyleri için randevu alınmalıdır. Vize randevuları ücretsizdir.

Yunanistan Adalar/Kapı Vizesi

Yunan Adaları/Kapı vizesi, Türkiye’ye yakın adalara seyahat için alınabilen özel bir vizedir. Kapı vizesi Schengen kapsamında bir vize değildir. Dolayısıyla alınacak olan kapı vizesi ile Yunanistan topraklarının tamamına seyahat edilemeyecektir.

Adalar/Kapı vizesi ile seyahat edilebilecek adalar:

 • Maliyet,
 • Simi,
 • Rodos,
 • Midilli,
 • Sakız,
 • Gözler.

Adalar/Kapı vizesi ile Atina, Selanik, Mikonos, Santorini gibi adalara seyahat edilememektedir.

Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Yunanistan vize işlemleri başvuru tarihi sonrası 8 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yeni Schengen vize kuralları nedeniyle vize başvurularının karara bağlanma süresi en az 15 gün olarak belirtilmiştir. Bu süreler konsoloslukların durumuna veya başvuru sahiplerinin durumuna bağlı olarak uzamakta veya kısalmaktadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Ülke Bilgileri

 • Başkent Atina
 • Resmi Dil Yunanca
 • Nüfus 10. 856 milyon
 • Para Birimi Euro
 • Telefon Kodu +30
Call Now ButtonHemen Ara!