Ocak 21, 2020 - Blog

Vize Reddi

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, bu yazımızda vize reddi üzerine bir çalışma yapacağız. Vize reddi, vatandaşlarımızı yakında ilgilendiren bir konudur. Öyle ki Türkiye, 2018 yılında tam 880 bin Schengen vize müracaatı yaparak dünyada en çok Schengen vize başvurusu yapan 4. ülke olmuştur.

Sayfamızın devamında:

 • Vize redleri,
 • Schengen vize redleri,
 • Vize redlerine itirazlar,
 • Vize reddi sonrası yeni vize başvurusu,
 • 2.Madde vize reddi,
 • 8. Madde vize reddi,
 • 9.Madde vize reddi gibi konuları bulabileceksiniz.

Vize Reddi Nedir?

Değerli ziyaretçilerimiz 2020 yılına gelindiğinde geride kalan son birkaç yıla baktığımız zaman vize red sayılarının artmakta olduğunu görebiliyoruz.

Bilhassa 15 Temmuz olayları sonrası ve yine siyasi kriz sonrası Türkiye en fazla göç veren ülkeler arasında yer almaya başlamıştır.

Öyle ki Hollanda Dışişleri bakanlığı 2018 yılına yönelik paylaşmış olduğu iltica raporlarında ilk 5 sıra içerisinde Türkiye vatandaşlarının yer aldığını belirtmiştir.

Diğer taraftan gerek 15 Temmuz olayları gerekse ülke içinde bulunan siyasi kriz vatandaşlarımızın yurt dışı ülkelerine yerleşme taleplerini artmıştır.

2016 – 2016 yılından itibaren Türkiye’den yurt dışı ülkelerine göçen vatandaşlarımızın sayısı resmi rakamlar olmaksızın 500 bine yaklaştığı belirtilmektedir. Dilerseniz TÜİK raporlarından gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dolayısı ile Konsolosluklar birçok gerekçe ile vize başvurularını reddedilmektedir. Konsolosluklar genel anlamda vize başvurularını aşağıdaki gerekçelerle reddedilmektedir:

 1. Vize başvuru sahibinin durumu nedeniyle,
 2. Vize takip şirketinin yaptığı hata nedeniyle,
 3. Ülkeler arası diplomatik ilişkilerin kötü olması,
 4. Ait olunan ülkenin en göç veren ülkeler arasında yer alması nedeniyle,
 5. Eski vizelerin hataları kullanılması nedeniyle,
 6. Schengen alanına yönelik yoğun güvenlik önlemleri alınması nedeniyle,
 7. Seyahat edilecek ülkenin güvenlik önlemlerini arttırması nedeniyle vize redleri alınmaktadır.

Schengen Vize Redleri

Schengen vize redleri ülkemizde en sık karşılaştığımız vize redleri arasında yer almaktadır.

Schengen alanının 26 ülkeden oluştuğunu ve güvenlik önlemi derecelerinin ülkeden ülkeye değiştiğini düşünürsek en çok vize reddinin bu alandan çıkması normal sayılacaktır.

*Peki Schengen vize redleri nasıl oluyor?
*Schengen vize reddi bir yurtdışı çıkış yasağı mı?
*Schengen vize reddi yasağı almış kişiler ne kadar süre sonra vize başvuru yapabilir,
*Vize reddi sonrası yeni başvuru yapabilmek için beklenmesi gereken bir süre var mı?
*Vize redleri pasaporta işlenir mi?madde ile alınan schengen vize reddi ne anlama gelir,
*2. madde ile alınan schengen vize redleri ne anlama gelir,
*8. madde ile alınan schengen vize reddi ne anlama gelir gibi soruların cevabını sayfamızın devamında yanıtlamaya çalışacağız.

Schengen vize başvuruları üst bölümde de bahsettiğimiz üzere ülkemizde en yaygın karşılaşılan vize redleridir. Schengen konsolosluklarının reddetmiş oldukları vize başvuruları için bir açıklamaya yapa zorunluluğu bulunmaz.

Ancak Konsolosluklar vize redleri için 26 üye ülkenin ortak olarak belirlediği anonim bir red mektubu paylaşırlar. Bu red mektubu vize başvuru sahibinin durumunu spresifik olarak temsil etmez ve daha çok genel- geçer gerekçeler bilgiler verilir.

Dolayısı ile vize reddi alan başvuru sahipleri Konsolosluğun belirttiği red gerekçelerini anlamakta güçlük çekebilmektedir.

11 maddeli Schengen vize reddini ilk aşamada anlamakta zorlanabilir ve red gerekçelerini yorumlayabilmek için vize konusunda biraz da olsa tecrübeli sayılmanız gerekecektir.

İşte 26 Schengen üye ülkenin ortak kullandığı her üye ülkenin anadilinde yayınladığı Türkçe Schengen vize red mektubu şöyle:

 


Konsolosluklar belirtilmekte olan bu 11 maddeden başvuru sahibi ile alakalı olan gerekçeleri işaretleyerek pasaportları iade ederken red mektubunda genellikle 2, 8 ve 9. maddeler gerekçe gösterilir ancak vize redleri ile alakalı konsolosluk görevlileri tarafından sözlü açıklamalar yapılır.

Ayrıca Schengen konsoloslukları başvuru sahipleri ile 11 maddelik red mektubundan bağımsız olarak açıklamalı bir red mektupları paylaşabilir.

Örneğin Norveç, Almanya, Hollanda ve Macaristan Konsoloslukları vize redlerinde açıklamalı red mektupları paylaşabilmektedir.

schengen-vize-reddi

Schengen Vize Redleri Yurtdışı Çıkış Yasağı mı?

Schengen vize redleri istisnai durumlar hariç bir yurtdışı çıkış yasağı değildir. Vize başvuru sahibi 5. Maddeden vize reddi almamış yani Schengen SIS sisteminde kaydı yok ise süre ya da şart belirtilmeksizin yeni vize başvurusu yapabilecektir.

Üye konsoloslukların vize red mektubunda da belirtiği üzere vize red gerekçelerini ortadan kaldırarak yeni vize başvurusunda bulunulabileceğini veya başvuru yapılan ülkelerin idari mahkemelerine vize redlerine ilişkin itirazlarda bulunabileceklerdir.

Dolayısı ile schengen vize reddi basit bir vize başvuru reddidir ve başvuru sahibine verilmiş bir yurt dışı çıkış yasağı değildir. Vize redleri başvuru sahiplerinin sicilini bozmaz ancak redleri Schengen veri tabanında vize onayı alana dek kayıtlı kalacaktır.

Vize Reddi Almış Kişiler Tekrar Başvuru Yapabilir mi?

Vize reddi almış kişiler tekrar vize başvurusunda bulunabilir, Konsolosluğun yeni vize başvurusu yapabilmek için bazı istisnai durumlar hariç başvuru sahibine herhangi bir kısıtlama getirmez.

Vize red mektuplarının son bölümünü dikkatlice okuduğunuz zaman Red gerekçelerini ortadan kaldırarak yeni vize başvurusunda bulunulabileceğini veya İdari mahkemeleri itirazlar yapılabileceğini belirtmektedir.

Dolayısı ile vize reddi sonra tekrar yapılacak vize başvurularında bulunulabileceği resmi kaynaklar tarafından belirtilmiştir.

Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru İçin Belirli Bir Süre Var mı?

Vize reddi sonrası yeni başvuru için eklenmesi gereken belirli bir süre yoktur. Vize başvuru sahipleri Konsoloslukların belirttiği vize red koşullarını ne kadar sürede ortada kaldırabilirse o zaman yeni vize başvurusunda bulunabilir ancak bu süreyi belirleyecek olan Konsolosluklar değil vize başvuru sahibinin kendisidir.

Dolayısı ile Schengen vize reddi sonrası yeni başvuru için beklenmesi gereken 6 ay veya 5 yıl gibi kaynağı belli olmayan bilgilere itimat etmemeniz tavsiye ederiz.

2. Madde ile Alınan Schengen Vize Reddi Ne Anlama Gelir

Schengen vize red mektubunda belirtilen 2. maddenin tam ifadesi şöyledir:

‘’Öngörülen seyahatin amacı ve şartları kanıtlanmamıştır.’’ Bu ifade genel olarak yurtdışıma ilke defa seyahat edecek, başvuru dosyası güçlü olmayan, seyahati kapsamlı şekilde planlanamamış, seyahat için sunduğu otel, uçak bileti veya davetiye belgesinin inandırıcı bulunmadığı veya Konsolosluğun başvuruyu ciddi bir gerekçe ile reddetmek istemediği durumlarda verilen bir vize red gerekçesidir.

Konsolosluklar 2. Maddeye ek olarak bazen 8. Maddeyi de gerekçe gösterebilmektedir.

2. madde ile alınan vize redleri ciddi red gerekçeleri değildir ve doğru vize başvuruları ile vize onayı alınabilmektedir.

Eğer Schengen vize başvurunuz 2. madde gerekçe gösterilerek reddedilmişse yapmanız gereken önce otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızın gerçek olup olmadığı kontrol etmek olmalıdır.

Eğer otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızda sorun yoksa ve ilk defa yurt dışına çıkıyorsanız yalnız seyahat etmenizin sorun olarak yorumlanabilir.

Yine vize başvurusunda bulunduğunuz hedef ülke dışında başka üye ülkelere geçiş yapacağınızı belirtmişseniz başvuru yapılan ülke transit geçişler için kullanılacaksa Konsolosluklar bu gibi durumlarda da vize başvurularınızı 2. Maddeyi gerekçe göstererek reddedebilecektir.

8. Madde ile Alınan Vize Redleri Ne Anlama Gelir?

Schengen vize başvurularında en çok alınan vize red gerekçesidir.

Madde Red mektubunda şöyle ifade edilir:

Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren açıklayıcı bilgiler inandırıcı değildir.

Schengen vize başvurusunda bulunmuşsanız ve vize başvurunuz 8. Madde gerekçe gösterilerek reddedilmişse bu red gerekçesinin büyük oranda otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızla ilgili olduğunu düşünmelisiniz. Otel ve uçak bileti rezervasyonlarınız gerçek değilse işlem sürerken düşmüş olabilir.

Bu durumlarda Konsolosluk görevlileri genel anlamda 8. Maddeyi gerekçe göstererek vize başvurularını reddetmektedir.

Özellikle Almanya Konsolosluğu vize başvuru sürecinde gerçekliğini yitirmiş rezervasyonlarla yapılan vize başvurularını reddetmekte ve red mektuplarına otel rezervasyonlarınızı, uçak bileti rezervasyonlarınızı teyit edemediklerini belirtmektedirler.

Tavsiyemiz: gerçek bir kredi kartı kullanarak rezervasyon iptali için kesinti yapmayan otellerden rezervasyon yapmanız,

Uçak bileti rezervasyonlarının ise birkaç içinde iptal olduğunu düşünerek uçak biletinizi esnek tarihli uçuş, flexi veya sigorta gibi ek hizmetler alarak vize başvurunuzda kullanmanız tavsiye edilir.

9.Madde ile Alınan Vize Redleri

Schengen vize red mektuplarında belirtilen 9 madde vize redleri tehlikeli vize reddi kapsamında değerlendirilmelidir.

Schengen konsolosluklarının 9. madde red gerekçe içeriği şöyle:
‘’Vize geçerlilik süresinin bitiminden önce üye ülke topraklarından ayrılacağınıza ilişkin niyetiniz tam olarak saptanamamaktadır.’’

Bu gerekçe ciddi bir red gerekçedir. İlk vize başvurunuz ise mümkün olduğunca yalnız seyahat planlaması yapmamaya çalışınız. Ayrıca evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisini vize başvuru dosyanıza ekleyiniz.

Üniversite sonrası yeni işe başlamış, uzun süredir çalışmıyor ve maaşınız yüksek değil ise tavsiyemiz ebeveyn sponsorluğu sunarak vize başvurusunda bulununuz.

Vize başvuru dosyanızı hala güçlü bulmuyorsanız Türkiye’ye geri döneceğinizi ispat edecek bilgiler vermeli, dokümanlar sunmalısınız.

Örneğin Türkiye’ye döndükten sonra katılacağınız eğitimler, konferanslar, doktor randevusu gibi dokümanlarınız var ise başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Vize Redleri Pasaporta İşlenir mi?

Vize reddi durumlarında vize onayı alabilmek için bazı kullanılan yöntemler ve şehir masallara bulunmaktadır. Öncelikle bu bilgilere itimat etmemeniz tavsiye ederiz.

Bilhassa vize reddi durumlarında yeni pasaport çıkarak yeni pasaportla vize başvurusu yapmanız vize onayı almanıza yetmemektir. Çünkü alınan vize redleri sadece pasaportla sınırlı kalan bir durum değildir.

Schengen vize başvurularında başvuru sahipleri vize onayı alsın almasın parmak izi bilgilerini beyan ederken bu beyana 26 Schengen üye ülkesi ulaşabilmekte ve görebilmektedir.

Dolayısı ile bir vize başvuru dosyası değerlendirilirken sadece pasaport numarasına bakılmaz aynı zaman da TC kimlik numarasına, isim ve soyisme, parmak izi bilgilerine ve 26 schengen üye ülkesinin başvuru sahibi ile alakalı davranışlarında bakılmaktadır.

Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru

Vize reddi sonrası yeni başvuru yapma için herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sadece vize red koşullarını ortadan kaldırmanız, vize reddi aldığınız başvuru dosyasından daha farklı başvuru dosyası ile başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca vize reddi sonrası başka ülke konsolosluklarına yönlenmemeli red sorununu ilgili ülke konsolosluğundan çözüme kavuşturmaya çalışınız.

Vize redlerinde yaygın olarak kullanılan yöntem olan kolay vize veriyor düşüncesiyle Fransa vize reddi sonrası Yunanistan konsolosluğundan vize talebinde bulunmayınız.

Konsolosluklar Türkiye’nin Durumunu Gerekçe Göstererek Vize Başvurularını Reddedebilir

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu gerekçe göstererek Konsolosluklar son dönemde vize reddi verebilmektedir. Türkiye’den yurtdışı ülkelerine iltica taleplerinde görünen artış üzerine Konsolosluklar aşağıdaki gibi vize reddi verebilmektedir.

Norveç Konsolosluğunun Türkiye’nin durumuyla alakalı vize başvuru sahibine verdiği vize reddi:

‘’Vizenin sona ermesinden önce üye devletlerin yurdunu terk etme niyetinde olan başvuranlar hakkında makul şüpheler varsa, vize başvurusu da reddedilebilir. Göçmenlik yasası bölüm 10 ikinci paragraf, cf, 32 (1) vize konulu topluluk kodunun b harfi

Başvuranın, mevcut sosyal ekonomik ve politik koşulları nedeniyle göç için genel potansiyeli yüksek bir ülkeden geldiğini düşünüyoruz.

Tecrübelerimize göre, Türkiye’den birçok başvuru başka ülkelerde yeniden yerleşmek istemektedir.

Başvuru sahibi, ülkesine nispeten güçlü bireysel bağlar olduğunu belgelemiştir. Başvuranlar evlidir ve düzenli olarak çalıştığını, mülk sahibi olduğunu ve kendi ülkesinde finansal taahhütlerini bulunduğunu belgelemiş 2 çocuğu vardır.

Ayrıca başvuru sahiplerinin daha önce Sschengen bölgesine seyahat ettiklerini ve vizenin geçerliliği içinde geri döndüklerini belirledik. Ancak, Türkiye’deki durum nedeniyle, başvuranların kendi ülkelerine olan bireysel bağlarına ilişkin bilgiler kesin bir şekilde belirtilmemiştir. Şu anda, göç potansiyelinin ülkeyle güçlü bağları olan nüfusun kesimleri için de büyük olduğu gerçeğinden bahsediyoruz.

Ayrıca, başvuranlar eşi ve iki çocuğuyla birlikte vize başvurusunda bulunmuştur. Tecrübelerimize göre, bir ailenin birkaç üyesi bir araya geldiğinde menşei ülke ile bağları zayıflar.’’

Faydalı Linkler

İngiltere vize reddi hakkında bilgi için bu sayfayı,

Almanya vize reddine itiraz için bu sayfayı tıklayınız.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

8 Yorum “Vize Reddi”

 1. Rasim Yardimci says: 16 Şubat 2020 at 11:46

  Sayın salt vize bazı konularda maruzatim olacak Almanya’da yaşayan abimi görmek icin 2018 Mart ayında Almaya vize başvurusu yaptım. Abim Almanya’da yaşıyor ve çalışıyo. Eşi Alman. Abim de Alman vatandaşı oldu ve vize başvurusu için bana istek yaptırdı. Almanya’dan gelen istek belgesiyle vize başvurusu yaptım ancak başvurum 2 ve 8. madde belirtilerek reddedildi! Üniversiteden yeni mezunum ve ailemle yasiyorum. Ailemin maddi durumu iyi. Yeniden başvuru yapmak istiyorum ancak yine red alırım diye korkuyorum. 2. Ve 8. Madde ile alınan vize redlerl ne anlama geliyor? Sizce Bir daha vize alamazmıyım?

  1. Traveller Father says: 16 Şubat 2020 at 14:15

   Sayın yardımcı merhaba,
   SaltVisa’ya ulaştığınız için teşekkür ederiz. Sorularınıza aşağıda yanıt vermeye çalışacağız.
   Öncelikle vize reddi aldığınız başvuru dosyanızı inceleyemediğimiz için kesin beyanlarda bulunamayacağız. Ancak Almanya konsolosluğu 2. ve 8. madde ile reddettiği vize başvurularında bazı durumları dikkate aldığını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle 2 ve 8. Madde ile alınan vize redleri büyük oranda seyahat amacınızın yeterince açık ve net olmamasından ötürü verilen bir vize redddir. Almanya konsolosluklarının 2 ve 8. maddeleri gerekçe göstererek reddettiği vize başvurularında aşağıdaki gerekçeler öne sürülür:
   1. Seyahat amacınız inandırıcı bulunmamış,
   2. Vize başvurusunda sunulan otel ve uçak bileti rezervasyonlarınız iptal olmuş,
   3. Sunmuş olduğunuz davetiye belgesi işme süresince geçerliliğini yitirmiş,
   4. Geç vize başvurusu yapmanız nedeniyle seyahat tarihiniz geçmiş olabilir.
   Schengen vize başvurularında 2 ve 8. madde ile alınan vize redleri tehlikeli redler kapsamına girmemektedir. Doğru vize başvurusu ile vize onayı alabilirsiniz. Ancak üst bölümde de bahsettiğimiz üzere 2 ve 8.ci madde ile alınan vize redleri seyahat amacınızın net ve anlaşılır olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple yeni vize başvurunuzda vakitlice vize başvurusunda bulunduğunuza, otel, uçak bileti rezervasyonlarınızı satın aldığınıza veya gerçek rezervasyon sunduğunuza, davetiyenizin geçerlilik süresinin bulunduğuna emin olmayı unutmayınız.
   Görüşmek üzere…

 2. Fatma says: 20 Şubat 2020 at 20:54

  Merhaba. Annem ve ben Almanyadaki ablamı ve eşini ziyaret için başvuruda bulunduk. Ben memurum annem ise ev hanımı. Babamin gelir beyanini gösterecek düzenli bir geliri olmadığı için anneme ben sponsor oldum. Almanyadan her ikimiz için de davet kagidimiz da vardi ancak bana vize çıktı anneme vize bitiminden önce topraklarini terketmeye dair şüpheleri olduğu için vizesi çıkmadı. Mart 20 de ablamin doğumu var ve o tarihlerde orada olmamız gerekiyor. Tekrar geri döneceğine dair 15 yaşında okula giden çocuğu olduğu, eşinin yanina dönmesi gerektiği, örneğin ileri tarihte bir doktor randevusu alarak bunu göstererek red için itiraz dilekçesi yazsak geri dönüş olur mu? 20 martta orada olmamız gerekiyor tekrar başvuru mu daha çabuk ve olumlu sonuçlanır yoksa itiraz dilekçesi mi hangisini yapmaliyiz? Teşekkür ederim.

 3. Fatma says: 21 Şubat 2020 at 22:17

  Merhaba. Annem ve ben Almanyadaki ablami ve eşini ziyaret etmek icin vize başvurusunda bulunduk 23 ocakta. 18 subatta sonuçlanan vize sonucuna göre bana vize çıktı anneme ise vize bitmeden ülke topraklarini terketmeyecegine dair şüphe bulunmasi nedeniyle çıkmadı. Ben memurum annem ise çalışmıyor, her ikimizin de almanyadan davet kagidimiz vardi, babamin gelir beyani sunacak duzenli bir geliri olmadığı için anneme maddi olarak ben sponsor oldum. Ablamin 1 ay sonra 20 martta doğumu var o tarihe vize almamiz gerek. Şimdi bu durumda itiraz dilekçesi mi yazmalıyız yoksa tekrar vize başvurusunda mi bulunmaliyiz başvuru için 25 şubata randevu aldım hangisi daha çabuk ve olumlu sonuçlanır? Geri döneceğine dair ekstra ne gibi evraklar sunabiliriz hangi gerekçelerde red verme ihtimalleri daha az olur? Teşekkürler.

  1. Traveller Father says: 21 Şubat 2020 at 22:57

   Fatma hanım merhaba,
   SaltVisa’ya ulaştığınız için teşekkür ederiz. Sorularınızı aşağıda yanıtlayamaya çalışacağız.
   Vize başvurularında sponsor olacak kişilerin birinci derece yakın akraba (anne, baba, eş) olması zorunludur. Birinci derece akraba dışında yapılacak sponsorluk bazı konsolosluklar tarafından kabul edilse de geçerliliği neredeyse yoktur.
   9. Madde ile alınan Almanya vize reddi ciddi bir gerekçedir. Kısa süre içerisinde sonuç alamayabilirsiniz. Ama Almanya vize reddinin iyi tarafı itiraz hakkınızın olmasıdır.
   Bu sayfada : https://www.saltvisa.org/schengen-vize-reddi/ Almanya vize reddi itirazı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Vakit kaybetmeden ve anneniz ağzından yazdırabiliyorsanız Almanca veya İngilizce Almanya konsolosluğuna itiraz dilekçesi yazmalı, altına size dönüş yapılabilecek iletişim bilgilerinizi mutlaka eklemeli ve vize reddine hangi gerekçelerle itiraz ettiğinizi belirterek redde itiraz yapabiliyorsunuz. Ancak belirttiğimiz üzere itiraz dilekçelerinin Almanca veya İngilizce yazılması zorunludur. Diğer yandan vize reddi sonrası Almanya vizesi için yeniden başvuru yapacaksanız. babanızı sponsor göstermenizi tavsiye ederiz. Babanızın emekliliği var ise emeklilik maaşını aldığı banka hesabına 6-7 bin TL civarında bir bakiye eklemesi yapabilir ve hesap dökümünü vize işlemlerinde kullanabilirsiniz. Babanızın emekliliğini ispat etmeyi unutmamalısınız. Ek olarak babanızın ağzından yine Almanya konsolosluklarına hitaben samimi bir sponsorluk ve seyahatinin önemli vurgulayan fazla uzun olmayan bir dilekçe yazmalısınız.
   Babanız çiftçi ise babanızın çiftçiliğini ispat ederek ve annenizin Almanya vize başvurusu için sponsor gösterebilirsiniz.
   Son olarak Almanya vize reddine itiraz edecekseniz:
   1. Davetiye gönderen ablanızdan Almanca bir mektup alın ve mektup içeriği annesini sadece doğum nedeniyle yanında olmasını istediğini, vize süresini ihlal etmeden Türkiye’ye geri döneceği şeklinde oluşsun.
   2. Babanızdan İngilizce veya Almanya yazılan bir mektup alın ve mektup içeriği seyahatin önemli bir seyahat olduğunu eşinin çocuklarının doğumunda yanında olmak istediğini ve kendisinin neden Almanya’ya seyahat etmediğini de mutlaka belirtin.
   3. Son mektubu birlikte giden kişi olarak siz yazın. Mektup içeriğiniz: bir aile olduğunuzu kız kardeşinizin doğumunda annenizle birlikte Almanya’ya birlikte gidip-birlikte döneceğinizi, memur olduğunuzu ve annenize seyahatte eşlik etmek istediğinizi annenizin tek başına Almanya’ya gidip geri dönmesinin siz olmadan pek mümkün olmayacağını belirten ve geri döneceğinizi garanti eden samimi ama samimiyet ölçüsünü iyi ayarladığınız bir itiraz mektubu yazınız ve imzalayanınız. Söz konusu 3 dilekçe ile Almanya konsolosluğuna vize reddi için itiraz ediniz.
   ÖNEMLİ!
   Almanya konsolosluklarına yazacağınız itiraz dilekçeleri Almanca veya İngilizce olmalı, dilekçeler samimi ama çok uzun olmamalı ve her dilekçenin altında size eri dönüş yapabilecekleri telefon ve e posta bilgilerinizi yazmayı unutmamalısınız.
   Umarız size yardımcı olabilmişsizdir. Görüşmek üzere…

 4. Kübra says: 26 Şubat 2020 at 15:35

  Merhaba,
  Ben ve kardeşim hem Almanya’da yaşayan kız kardeşimizi ziyaret ve hem de turistik gezi amacıyla vize başvurusunda bulunmak istiyoruz. Yakınımızda kalacağımız için de aile-arkadaş vizesine başvuru yapmamız ve davetiye ile gitmemiz gerektiğini öğrendik. Bir aya yakın bir süre kalmak istiyoruz.
  Ancak ikimiz de şuan çalışmıyoruz. Aynı zamanda evli değiliz. Bunların vize alırken Almanya için bir dezavantaj oluşturduğunu okuduk bir çok yerde. Ancak bizim Almanya’da yaşama ya da çalışma gibi bir derdimiz yok. Bunu bir iyi niyet mektubu ile belirtsek ve bulunacağımız tarihlerde yapacağımız gezilerin bir seyahat planını çıkarsak dikkate alınır mı? (Seyahatimiz paskalya tatil dönemine denk geliyor. Ablam ve ailesi ile daha çok vakit geçirme fırsatımızın olacağını mektupta belirterek aile ziyareti amacımızı, ayrıca kültürel geziler açısından verimli bir zaman dilimi olduğunu vurgulayarak turistik amacımızı destekleyebileceğini düşündük.)
  Ya da bu şartlar altında olumlu bir vize başvuru sonucu için tavsiyeleriniz neler olur? (Ben ilk defa gideceğim, kardeşim daha önce 2 ay staj amaçlı gidip, o sırada ablamda kalmıştı.)
  Teşekkürler.

 5. kosgerbedriye says: 27 Ekim 2021 at 22:50

  isviçre vize başvurusuna 9.maddeden red edildi. burada elektrik ve elektronik mühendisiyim üzerime para çıkardım babaam emekli ve davet eden kişi halamın eşi doktor akrabalık bagını iispat ettim . neden red oldu anlamadım birdaha başvursam almanyaya yine red alır mıyım

 6. Yılmaz O says: 6 Aralık 2021 at 09:14

  Merhaba, ben ayın 7 sinde Norveç Schengen vizesi için Vfs Global’e başvuru yaptım. Belgelerim Türkçe’ydi.
  27 yaşındayım ve üniversite hazırlık okuyorum. Daha önce 2 kere Almanya’ya ve 3 kere Fransa’ya gittim fakat bu seyahatlerim yeşil pasaportla (Hususi) oldu ve eski pasaportumu kaybettim. Seyahat geçmişimi E-devletten yurda giriş çıkış belgesi ve eski biletlerimle gösterdim. Yeni pasaportumda da Polonya ve İsveç giriş çıkışı vardı. Ebeveynim memurdu sadece sponsorumun banka bilgilerini vize başvurumda sunmadım. Kendi hesap dökümlerimi koydum bir yıldır banka da 4600 USD param vardı ama hareket yoktu hesapta ebeveynim üzerine kayıtlı dairelerin tapularını koydum. Kendim yazın 82 gün sigortalı çalışmıştım ve yatan 3 aylık maaşım vardı onun hesap dökümlerini koydum. Ve o son işime dair belgeleri de koydum e devletten alıp. Yani sigorta dökümü ve işe giriş çıkış kaydı.
  Ne düşünüyorsunuz olabilir mi? Olamaz mı? 2 ay önce öğrencilik durumum pasif gözükürken aynı şekil Almanya’ya başvurmuştum ama sadece dolar hesabını vermiştim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Ara!