Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, Almanya ziyaret vizesi konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunu bu sayfa: Almanya’dan yapılan istek (taahhütname) ile Almanya’da bulunan aile, akraba ve arkadaş ziyaret edecek vatandaşlarımızın yapacağı Almanya ziyaret vizesi başvuru işlemleri üzerine hazırlanmıştır. Sayfamızı devamında:

 • Almanya’dan istek yaptırma nedir?
 • Almanya’dan istek nasıl yaptırılır?
 • Almanya’dan istek yaptırma ücreti ne kadar?
 • Almanya’dan gelen istek yazısı ne kadar süre geçerli?
 • Almanya’dan gelen davetiye ile vize başvurusu nasıl yapılır? Vb. sorularınıza yanıtlar vermeye çalışacağız.

İyi okumalar diliyoruz.

Almanya Ziyaret Vizesi İçin İstek Yaptırma Nedir?

Almanya’da aile üyesi, akrabası veya arkadaşı bulunan vatandaşlarımız, Almanya’da bulunan tanıdıklarını ziyaret edebilmek için ziyaret edecekleri tanıdıklarından vize başvurularında kullanılmak üzere bazı belgeler almaları gerekmektedir.

Alman Konsoloslukları bu belgeye: Davetiye,

Almanya Eyalet Göçmenlik Ofisi: Taahhüt Beyanı (Verpflichtungserklärung)

Vize başvuru sahipleri ise bu belgeye: İstek yaptırtma veya davetiye adını vermektedir.

Almanya’da bulunan yakın akrabalarını ziyaret edecek vatandaşlarımızın Almanya’da bulunan akrabalarından davetiye belgesini diğer bir deyişle taahhüt beyanını temin etmeleri tavsiye edilir.

Özelikle soy isim benzerliği olan Almanya’daki birinci derece yakın akrabasını ziyaret edecek vatandaşlarımızın taahhüt beyanı (Verpflichtungserklärung) edinmeleri, bu belge edinilemiyorsa yerine Almanca yazılmış davet yazısı edinmeleri vize işlemlerinde olumsuz durumla karşılaşmamaları açısından tavsiye edilir.

Almanya Ziyaret Vizesi İçin Almanya’dan Nasıl İstek Yaptırılır?

Türkiye’deki akrabalarını Almanya’ya davet etmek üzere istek yaptıracak vatandaşlarımız bazı şartları yerine getirmeleri durumunda Türkiye’deki akrabaları için istek (Verpflichtungserklärung) yaptırabileceklerdir.

Türkiye’deki akrabalarını Almanya’ya davet etmek üzere istek yaptıracaklar öncelikle:

 • Bağlı bulundukları eyaletin Göçmenlik Ofisinin web sayfasını ziyaret etmeli ve ön bilgi edinmeli,
 • İstek yaptırmak için randevu almalı,
 • Kısa süreli taahhüt beyan formu, taahhütname beyan ek formu ve KVKK formu doldurulmalı,
 • Randevu tarihinden 1 hafta önce web sayfa da belirtilen istek yaptırma evrakları eksiksiz hazırlanmalı,
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce Eyalet Göçmenlik ofisi, hazırlanmış olan evrak ve taahhüt beyanı ücreti ile ziyaret edilerek taahhüt beyanı (Verpflichtungserklärung) başvuru işlemi tamamlanmalıdır.

Almanya’dan İstek Yaptıracakların Hazırlaması Gereken Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, Türkiye’de bulunan aile, akraba ve arkadaşınızı Almanya’ya davet etmek için istek yaptıracaksanız mesleki durumunuza göre aşağıdaki evraklarınızı hazırlamanız gerekecektir.

 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş taahhüt beyanı formu. Eğer davet edeceğiniz kişinin eşi ve 18 yaşından küçük çocuğu varsa bu kişilerin bilgilerini aynı forma yazabilirsiniz. 18 yaşından büyük kişiler ve eş dışındaki her kişi için ayrı form doldurmanız gerekecektir.
 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş VIS formu (imzasız olmalı)
 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış Taahhüt beyanı ek formu (imzasız olmalı)
 • Gelirlerinizin ya da banka birikim hesaplarınızın son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri alınmış orijinal banka dökümü

Şirket Çalışanı iseniz:

 • Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordoları
 • Maaşının yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Emekli iseniz:

 • Son 3 aylık emekli maaşınızın kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

İşsizlik maaşı alıyorsanız:

 • Değerlendirme bildirimi ve maaşı hesap özetinizin son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Freelance serbest çalışansanız:

 • Son yılın vergi levha fotokopisi, Son 3 ayın yaklaşık cari net geliri belirten bir sertifika.
 • Belge maksimum son 14 gün içerisinde alınmış olmalıdır. İlgili sertifika sadece vergi danışmanı, denetçi veya avukat olarak çalışan (yalnızca vergi hukukunda ilgili mesleki deneyime sahip) bir kişi tarafından verilmelidir.
 • İş analizlerinden alacağını sertifikalar Almanya’dan istek yaptırabilmeniz için yeterli değildir.

Almanya Sağlık Sigortanız: Aşağıdaki belgelerle ispat edilmelidir:

 • Yasal sağlık sigortasına gönüllü üyelik veya
 • Mevcut herhangi bir özel sağlık sigortası için katkı miktarı

Şirket Sahibi iseniz: Temsil yetkisinin kanıtı

 • Ticaret sicilinden veya dernek sicilinden bir alıntıyla ispatlanmalıdır.
 • Almanya kimlik kartı, pasaport veya oturum kartınızın aslı ve fotokopisi
 • Davet edeceğiniz kişinin Almanya ziyaret vizesi başvurularında kullanacağı pasaportun 2.sayfa fotokopisi.
 • Düzenli bir geliriniz yoksa: Almanya’daki banka birikim hesaplarınızın orijinal dökümü.
 • Yalnızca Alman Bankalarında bulunan vadeli, vadesiz hesaplar geçerlidir. Hisse, fon, diğer menkul kıymetler veya spekülatif yatırımlar Almanya ziyaret vizesine istek yaptırabilmeniz için geçerli değildir.

Almanya Ziyaret Vizesi Başvuruları İçin Almanya İstek Yaptırma Ücreti

Türkiye’de bulunan aile, akraba ve arkadaşınız Almanya’ya davet etmek için Göçmenlik Ofisinden istek yaptıracak vatandaşlarımızın davet edecekleri her reşit birey için ödemeleri gereken ücret: 29 €’dur

Almanya istek yaptırma ücretleri nakit, Euro ve kreşi kartları ile ödenebilecektedir.

Aynı taahhüt beyanı formunda eş ve reşit olmayan çocuğun yazılması durumunda sadece 29 € ücret alınabilir.

Almanya’dan Gelen İstek Yazısı, Davetiye (Verpflichtungserklärung) Ne Kadar Geçerli?

Almanya’dan gelen istek yazısı (Verpflichtungserklärung) genel anlamda 6 ay geçerliliği olan bir belgedir. Ancak Verpflichtungserklärung belgesinin geçerlilik süresini kontrol edebilmek için belgenin arka yüzünde bulunan 30 tag (gün) veya 1 monate (ay), 90 tag veya 3 monate gibi notlardan yola çıkarak davetiye geçerlilik süresini kontrol edebilirsiniz.

Almanya Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nedir?

Almanya’dan gelen istek yazısı ile vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız Türkiye bulunan Alman Konsolosluklarının vize şartlarını da yerine getirmeleri gerekecektir.

Almanya’dan gelen istek yazısı bir vize olmayıp, vatandaşlarımız ek olarak Türkiye’de vize başvurusu yapmaları gerekecektir.

Almanya ziyaret vizesi başvurularına bulunacak vatandaşlarımızın vize başvurusunda bulunabilmek için Almanya dönüşü en az 3 ay geçerli, vize basımı yapılabilmesi için karşılıklı 2 boş sayfası olan Bordo renkli pasaporta sahip olmaları zorunludur.

Almanya aile, akraba ve arkadaşı ziyareti vizesi başvurularında bulunacak vatandaşlarımız son 5 yıl içinde Schengen vizesi almamışlarsa başvuru sırasında hazır bulunmaları ve parmak izi vermeleri zorunludur. Pasaport çıkarma işlemleri için verilen parmak izi beyanları Almanya vize başvurularında geçerli değildir.

12 yaş altı çocukların ise vize başvuruları için parmak izi vermeleri gerekmez.

Almanya’ya davetiye ile gidecek vatandaşlarımız alacak oldukları vizeleri ile Almanya’da vizesi süresi dışında konaklama yapamaz, iş giremez, iş yeri kuramaz.

Almanya aile ziyareti vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızı vize başvurularında aracı firma kullanmak durumunda kalabilir.

Almanya vize işlemleri için Konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş aracı firma İdata’dır. Almanya vizesini İdata aracılığıyla alacak vatandaşlarımız vize başvurularını Türkiye genelinde: İstanbul (Gayrettepe, Altunizade), Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon, Gaziantep ve Antalya’dan yapabileceklerdir. (Bkz: İdata aracılığıyla Almanya vizesi nasıl alınır?)

Almanya’dan gelen davetiye ile vize başvurusunu aracı firma kullanmadan doğrudan Konsolosluğa yapacak vatandaşlarımızı vize başvurularını sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Alman Konsolosluklarına yapabileceklerdir. ( bkz: Almanya vize başvurusu nereye yapılır? )

Davetiye ile Almanya’ya gideceklerin vize başvuruları için İdata ya da Konsolosluklardan randevu almaları zorunludur. Vize randevuları ücretsizdir.

Alman Konsoloslukları vize başvurularında belirli şehirlere hizmet vermektedir. Vize başvurusu yapmadan önce ikamet ettiğiniz şehre hizmet veren Konsolosluğu ya da İdata ofisini tespit etmeyi unutmayınız. Vize başvurusunu ikamet ettiğiniz şehre hizmet veren temsilciğe yapmayan vatandaşlarımızın vize başvuruları daha uzun sürecek ve vize ücretlerine ek olarak Dış Şube servis ücreti de ödemeleri gerekecektir.

Almanya’dan gelen davet ile vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızın Konsolosluk ve İdata servis ücretini ödemeleri zorunludur. Vize ücreti ödemeden yapılacak vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Vize ücretleri geri iade edilmeksizin alınır. Almanya ziyaret vizesi başvurusu reddedilen vatandaşlarımızın ödemiş oldukları vize ücreti iade edilmeyecektir.

Almanya ziyaret vizesi başvurularında bulunacak vatandaşlarımızın vize başvurularında kişisel evraklarına ek olarak iş yeri evraklarını da eksiksiz sunmalıdır. Eksik evrakla yapılacak vize başvuruları kabul edilmez.

Almanya ziyaret vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımızın vize başvurularını seyahat tarihlerinden en geç 30 gün en erken ise 180 gün önce yapmaları gerekmektedir. Seyahat tarihine 15 gün daha az süre kalmış vatandaşlarımızın vize başvuruları reddedilebilir.

Almanya’dan istek yaptıran vatandaşlarımızın vizesi başvuruları randevu tarihinden sonra 15-25 iş günü arasında sonuçlanacaktır. Gaziantep, Antalya ve Trabzon’dan yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi 25-30 iş gününü bulabilir. Noel, Paskalya, Yılbaşı, Bayram ve diğer özel günlerde yapılacak vize başvuruları daha uzun sürelerde sonuçlanabilir.

Almanya Ziyaret Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için seyahat tarihinden en geç 30 gün önce başvuru yapılmalıdır. En erken ise 180 gün önceden vize başvuruları yapılabilir. Vize başvurusunu erken yapan vatandaşlarımızın vize başlangıç tarihleri: başvuru formunda, dilekçede ve uçak bileti rezervasyonunda belirtilen tarihlerden başlatılacaktır.

Seyahat tarihine 15 günden az süre kalmış vatandaşlarımızın yapmış oldukları vize başvuruları reddedilebilir.

Almanya’ya davetiye ile gidecek vatandaşlarımız vize başvurularını randevu yoğunluğu, konsolosluğun kapalı olduğu tarihleri ve eksik evrak gibi unsurları düşünerek erken yapmaları tavsiye edilir.

Almanya Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya davetiye ile gidecek vatandaşlarımızın vize başvurularında hazırlayacağı evraklar mesleki durumlarına göre değişiklik gösterecektir.

Vatandaşlarımızın vize başvuruları için hazırlamaları gereken en temel evraklar şöyle:

 1. Seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli pasaport ve eski pasaportlar
 2. Almanya’dan gelen orijinal davetiye (Verpflichtungserklärung)
 3. Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış Almanya Schengen vize başvuru formu
 4. Almanya vize randevu belgesi
 5. Seyahat tarihlerinden önce başlayan ve sonra biten kaşe ve ıslak imzalı Schengen seyahat sigortası
 6. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 7. Varsa otel rezervasyonu
 8. Pasaportların vizeli ve 2. sayfasının fotokopileri
 9. Kimlik fotokopisi
 10. Akrabalık ispatı için aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 11. Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe yazılmış seyahat hakkında bilgiler veren ıslak imzalı dilekçe
 12. Son 3 aylık içerisinde en az 6.000 TL bakiye bulunan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 13. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri


Vize başvuru sahibi maaşlı çalışan ya da memur ise:

 1. İş yerinden ıslak imza ve kaşeli veya e-imzalı çalışma ve izin yazısı.
 2. Memurlar için görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli veya e-imzalı maaş bordroları
 4. Çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi
 5. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 6. Maaşın yattığı bankanın son 3 aylık ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi şirket sahibi ise:

 1. Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı vize talep yazısı
 2. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri

Vize başvuru sahibi emekli ise:

 1. Barkodlu aya da ıslak imzalı emeklilik belgesi
 2. Maaşın yattığı bankanın son 3 aylık ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi ev hanımı ise:

Almanya’ya davetiye ile gidecek vize başvuru sahibi ev hanımı ise düzenli geliri olan eş ya da anne veya babasını başvuruda sponsor göstermelidir. Bu doğrultuda, Almanya aile ziyareti vize başvurusu yapacak ev hanımı aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır:

 1. Varsa son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti
 2. Varsa emekli veya ölüm aylığı aldığını gösterir barkodlu ya da ıslak imzalı emeklilik belgesi
 3. Sponsor tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış yakınlık derecesi ve sponsor olunacağını belirten ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.
 4. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde en az 6000 TL bakiye olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 5. Sponsorun eksiksiz şekilde hazırlanmış iş yeri evrakları
 6. Sponsorun aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya Evlilik cüzdanı fotokopisi.
 7. Sponsorun kimlik fotokopisi

Vize başvuru sahibi öğrenci ise:

Almanya’da davetiye ile gidecek öğrenci vize başvurularında düzenli geliri olan anne ya a babasını sponsor göstermeleri gerekmektedir. Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvurularında bulunacak öğrencilerin hazırlamaları gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 1. Son 1 ay içerisinde alınmış orijinal, İngilizce öğrenci belgesi
 2. Öğrenci 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname.
 3. Öğrenci 18 yaşından büyük ise son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 4. Sponsor tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış yakınlık derecesi ve sponsor olunacağını belirten ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.
 5. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde en az 6.000 TL bakiye olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 6. Sponsorun eksiksiz şekilde hazırlanmış iş yeri evrakları
 7. Sponsorun aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 8. Sponsorun kimlik fotokopisi

Almanya Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almanya Konsolosluğunun vize ücreti: 80 €

0-6 yaş arası çocuklardan Almanya vize ücreti alınmamaktadır.

6-12 yaş arası çocuklardan yarım vize ücreti olan 40 € alınır.

Vize başvurusunu İdata’ya yapacak vatandaşlarımız Konsolosluk ücretine ek olarak: 275 TL ödemeleri gerekecektir.

İkamet ettikleri şehre hizmet veren Konsolosluğa başvuru yapmayanlar ek olarak: 130 TL öder.

Vize başvuru formunu doldurtacak vatandaşlarımız 45 TL form doldurma ücreti öder.

Almanya Ziyaret Vizesi Başvuruları Kaç Günde Çıkar?

Almanya’dan gelen istek yazısı ile aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapan vatandaşlarımızın vize başvuruları 15-25 iş günü arasında sonuçlanacaktır.

Bu süre ön görülen sürelerdir. Gaziantep, Antalya ve Trabzon’dan yapılacak vize başvurunuzun sonuçlanma süresi değişkenlik gösterir.

Noel, paskalya, bayram ve özel günlerin öncesinde işlem sonuçlanma süreleri daha uzun olabilir ve başvuru dosyasının daha yakından incelenmesi gereken durumlarda Almanya davetiyeli vize başvurularının sonuçlanma süresi 45 gününü bulabilir.

Almanya Ziyaret Vizesi Almak Zor mu?

Almanya ziyaret vizesi başvuruları için Almanya’dan istek yaptıran vatandaşlarımız Konsolosluğun vize şartlarını yerine getirmeleri, Türkiye’de düzenli gelire sahip olmaları ve ziyaret edecekleri kişi yakın akrabaları olmaları halinde Almanya ziyaret vizesi alınması kolay bir vize olacaktır.

Ancak Türkiye’de düzenli gelire sahip olmayan, işsiz olanlar ve davetiyeyi kız arkadaşından alan vatandaşlarımızın Almanya ziyaret vizesi almaları zor olacaktır.

Konu hakkında daha detay bilgi almak için ” Almanya Vizesi Almak Zor mu? ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vizelerini en kolay şekilde Almanya vize danışmanlık acentaları ile alabileceklerdir.

Almanya vize danışmanlık acentaları ile vize başvurularınızı eksiksiz şekilde yapabilir,

Randevu tarihinde sadece parmak iz verebilir,

İşlemi tamamlanan pasaportlarınızı Konsolosluktan sizin adınıza yetki verdiğiniz acenta alabilir,

Konsolosluğun olası sorunlarına karşı hazırlıklı olur ve vize danışmanlık acentaları ile Almanya vize başvurunuzu kolayca alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için ‘’ Almanya Vize Acentaları Vize Nasıl Alınır? ‘’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz,  Almanya’dan gelen davetiye ile vize başvurusunda bulunacaksanız kişisel ve mesleki durumunuzu gösterir evrakları vize başvurularında sunmanız gerekmektedir.

Almanya Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Davetiyeli Vize)

 1. Seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli pasaport ve eski pasaportlar
 2. Almanya’dan gelen orijinal davetiye (Verpflichtungserklärung)
 3. Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış Almanya Schengen vize başvuru formu
 4. Almanya vize randevu belgesi
 5. Seyahat tarihlerinden önce başlayan ve sonra biten kaşe ve ıslak imzalı Schengen seyahat sigortası
 6. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 7. Varsa otel rezervasyonu
 8. Pasaportların vizeli ve 2. Sayfasının fotokopileri
 9. Kimlik fotokopisi
 10. Akrabalık ispatı için aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 11. Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe yazılmış seyahat hakkında bilgiler veren ıslak imzalı dilekçe
 12. Son 3 aylık içerisinde en az 6.000 TL bakiye bulunan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 13. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri

Vize başvuru sahibi maaşlı çalışan ya da memur ise:

 1. İş yerinden ıslak imza ve kaşeli veya e-imzalı çalışma ve izin yazısı.
 2. Memurlar için görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli veya e-imzalı maaş bordroları
 4. Çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi
 5. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 6. Maaşın yattığı bankanın son 3 aylık ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi şirket sahibi ise:

 1. Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı vize talep yazısı
 2. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri

Vize başvuru sahibi emekli ise:

 1. Barkodlu ya da ıslak imzalı emeklilik belgesi
 2. Maaşın yattığı bankanın son 3 aylık ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 3. Emekli aynı zamanda çalışıyorsa son 4 aylık destek primi ödemeleri

Vize başvuru sahibi çiftçi ise:

 1. Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış çiftçilik belgesi
 2. Çiftçinin üzerine kayıtlı hayvanlara ait kayıt belgesi
 3. Varsa tarım arazilerine ait tapu fotokopileri

Vize başvuru sahibi ev hanımı ise:

Almanya’ya davetiye ile gidecek vize başvuru sahibi ev hanımı ise düzenli geliri olan eş ya da anne veya babasını başvuruda sponsor göstermelidir. Bu doğrultuda, Almanya aile ziyareti vize başvurusu yapacak ev hanımı aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır:

 1. Varsa son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti
 2. Varsa emekli veya ölüm aylığı aldığını gösterir barkodlu ya da ıslak imzalı emeklilik belgesi
 3. Sponsor tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış yakınlık derecesi ve sponsor olunacağını belirten ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.
 4. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde en az 6000 TL bakiye olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 5. Sponsorun eksiksiz şekilde hazırlanmış iş yeri evrakları
 6. Sponsorun aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya Evlilik cüzdanı fotokopisi.
 7. Sponsorun kimlik fotokopisi

Vize başvuru sahibi öğrenci ise:

Almanya’da davetiye ile gidecek öğrenci vize başvurularında düzenli geliri olan anne ya a babasını sponsor göstermeleri gerekmektedir. Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvurularında bulunacak öğrencilerin hazırlamaları gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 1. Son 1 ay içerisinde alınmış orijinal, İngilizce öğrenci belgesi
 2. Öğrenci 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname.
 3. Öğrenci 18 yaşından büyük ise son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 4. Sponsor tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış yakınlık derecesi ve sponsor olunacağını belirten ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.
 5. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde en az 6.000 TL bakiye olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 6. Sponsorun eksiksiz şekilde hazırlanmış iş yeri evrakları
 7. Sponsorun aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 8. Sponsorun kimlik fotokopisi

Vize başvuru sahibi avukat, doktor ve mühendis ise:

 1. Bağlı bulunulan meslek odasında alınan orijinal referans yazısı
 2. Meslek kimlik kartı fotokopisi
 3. Varsa iş yeri ruhsatı fotokopisi
 4. Vergi levhası fotokopisi
 5. İmza beyannamesi fotokopisi

Vize başvuru sahibi freelance çalışan ise:

 1. Varsa iş sözleşmesi fotokopisi
 2. Yapılan işe uzmanlığı gösterir diploma ya da sertifika fotokopisi
 3. Varsa portfolyo ya da cv fotokopisi
 4. Varsa hizmet verilen şirketlerden alınmış konsolosluğa hitaben referans yazısı
 5. Varsa vergi levha ve imza beyannamesi fotokopisi

Almanya Ziyaret Vizesi İçin Konsolosluğa Dilekçe Nasıl Yazılır?

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için Konsolosluğa hitaben dilekçe yazacak vatandaşlarımız, vize dilekçelerinde aşağıdaki bilgilere yer vermeleri gerekmektedir:

 • Seyahatin amacı,
 • Gidiş-dönüş konaklama yeri,
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı,
 • Almanya’dan istek yaptıran kişi ile yakınlık derecesi,
 • Seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüş yapılacağına dair taahhüt beyanı verilmelidir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır? ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Almanya Vize Başvurularında Hangi Evraklar Orijinal Olmalı?

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında bulunacak vatandaşlarımız aşağıdaki evrakları vize başvurularında Konsolosluğa orijinal olarak sunmak zorundadır:

 • Pasaport
 • Vize talep dilekçesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Almanya’dan gelen davetiye (Verpflichtungserklärung)
 • Maaş bordoları
 • Banka hesap özetleri.

Almanya’dan Gelen İstek Yazısı Kargoyla Alınmak Zorunda mı?

Almanya’dan gelen davetiye (Verpflichtungserklärung) belgesi orijinal olarak edinilmesi gereken bir belgedir. Bu belgeyi posta yolu ile almanız gerekir.

Verpflichtungserklärung belgesinin sadece fotokopisi Almanya ziyaret vizesi başvurusu yapabilmeniz için yeterli değildir.

Değerli Ziyaretçilerimiz merhaba,

Almanya’dan gelen davetiye ile Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında bulunacak vatandaşlarımız aşağıdaki formları doldurmaları gerekecektir:

 

 

 

 

 

 

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik:

Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları 15—21 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapılacak davetiyeli vize başvuruları 10-12 iş gününde sonuçlanabilir.

Antalya, Gaziantep ve Trabzon’dan yapılacak Aile ziyaret vizesi başvuruları genel anlamda 21-25 iş günü arasında sonuçlanır.

Eksik evrak, konsolosluk mülakatı, resmi tatil günleri ve yabancı pasaportlarla yapılan vize başvurularının çıkma süresi 45 gününe kadar değişiklik gösterebilir.

Bayram, yılbaşı, noel ve paskalya öncesi Almanya ziyaret vize başvurularının sonuçlanma süresi değişkenlik gösterir.

Vize reddi almamak veya seyahat tarihine vizenizin yetişebilmesi için seyahat tarihinden en geç 30 gün önce vize başvurunuzu tamamlamış olmanız tavsiye edilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!

[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Almanya'dan Gelen Davetiyenin Fotoğrafı Yeterli mi?

Almanya’dan gelen davet yazısı eğer Almanya Göçmenlik Ofisi onaylı ” Verpflichtungserklärung ” belge ise bu belgeyi orijinal, kargo, kurye aracılığıyla almanız gerekmektedir. Ancak A4 kağıdına yazılmış Almanca daveti mektubunu renkli scan edilmiş veya fotokopisini alabilirsiniz. Akıllı telefonlarla fotoğrafı çekilen davet yazıları ise vize başvurusu yapabilmek için yeterli değildir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!

[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Davetiye Gönderen Kişi Vize Başvuru Sahibine Sponsor Olabilir mi?

Almanya’dan davetiye gönderen kişi birinci derece yakın akrabanız ise vize başvurularında sponsor olabilir. Örneğin: Almanya’ya Türkiye’de yaşayan anne ve babanızı daveti edecekseniz kendilerine düzenli gelirlerinizi ve birikim hesaplarınızın banka onaylı dökümlerini davetiye ile birlikte göndererek Almanya ziyaret vizesi başvurularında sponsor olabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!

[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Vize Başvurusu İçin Almanya'dan Gelen Davetiye Ne Kadar Geçerli?

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için Almanya’dan gelen daveti yazıları genel anlamda 6 ay geçerlidir. ancak davet yazısının arka yüzünde davetiye süresini belirleyen 1 monate, 3 monate (ay) veya 30 tag, 90 tag (gün) gibi notlardan davetiyenizin ne kadar süre geçerli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!

[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Almanya'daki Akrabamın Davetiye Göndermek İçin Durumu Uygun Değil, Ne Yapabilir?

Almanya’dan davetiye gönderecek akrabanızın maddi durumu olmaması halinde kendisinden Verpflichtungserklärung yerine Almanca yazılmış mektup alarak vize başvurusu yapabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!

[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Davetiye Belgesi Almanya'dan Ne Kadar Sürede Gelir?

Almanya’dan gelecek davetiye belgesi verilecek olan kargo şirketine bağlı olarak 3 ila 10 iş günü arasında tarafınıza ulaşacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!

[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Almanya'dan İstek Yaptıran Kişinin Yakın Akraba Olması Zorunlu mu?

Hayır. Almanya’dan istek yaptıracak kişilerin yakın akraba olması, soy isim benzerliği olması zorunlu değildir. Almanya’dan istek yaptıracak kişilerin Almanya’da düzenli geliri olması, yasal oturma izni ya da vatandaşlığı olması yeterlidir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!

[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 9 Ortalama: 5]
Call Now ButtonHemen Ara!