• Adres: Kadıköy/İstanbul
  • E-posta: salt@saltvisa.org
  • Telefon: 08502881013

Diplomatik Vize

Diplomatik Vize

Diplomatik vize için başvuru yapacak vatandaşlarımızın öncelikle siyah renkli diplomatik pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Bu vize kategorisi için başvuru yapabilecek kişiler, yurt dışına devleti temsilen seyahat edecek üst düzey devlet görevlilerine verilecektir. Yurt dışına görevlendirme amaçlı seyahat edecek, konferans ve toplantı gibi amaçlarla seyahat edecek vatandaşlarımızı bu vize kategorisi için başvuru yapmaları gerekecektir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik pasaportuna sahip vatandaşlarımızı yurt dışı ülkelerine genel anlamda vize gerekmeksizin seyahat edebilmektedir. Ancak bazı ülkelere yapılacak seyahatlerde vize alınması zorunlu tutulmuştur.

Diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımız Amerika, Avustralya, Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ermenistan, Kanada, Kuzey Kore, Laos, Lesotho, Liberya, Myanmar, Namibya, Uganda, Güney Kıbrıs, Yeni Zelanda’ya yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmektedir.

T.C. Vize Muafiyet Anlaşmalarını Kontrol Edin

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Vize almanızı gerektirmeyen durumlar olabilir. mfa.gov web adresine giderek bu kontrol sağlayabilirsiniz.

Pasaportunuzun Geçerlilik Süresini Kontrol Edin

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Herhangi bir sorun yaşamamak için Diplomatik pasaportunuzun geçerlilik süresi seyahat dönüşü en az 6 ay olmalıdır.

Seyahat Amacınızı İspat Edin

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Konferans, toplantı gibi etkinliklere katılıyorsanız davetiye gibi belgeleri seyahat süresince yanınızda bulundurun.

Diplomatik Vize Kimlere Verilir?

Diplomatik ziyaret vizesi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle Diplomatik pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Diplomatik pasaport için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına başvuru yapılacaktır. Bu pasaport tipine başvuru yapacaklardan sürekli yurt dışı seyahati yapılacağına dair Cumhurbaşkanlığı kararnamesi talep edilebilir.

Ayrıca Diplomatik pasaport sahiplerinin yakınları da belirli kriterlere sahip olmaları durumunda diplomatik pasaport hakkından yaralanabilirler.

  • TBMM üyeleri, TBMM üyesi olmayan Bakanlar, TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği
  • Eski Cumhurbaşkanları, Eski Başbakanlar, Eski Dışişleri Bakanları
  • Yabancı devletlerde uluslararası görevlerde bulunacaklar
  • Yargıtay, Askeri Yargıtay, Danıştay, Askeri Yüksek İdari Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay 1. ve 2. Başkanları
  • Cumhuriyet Başsavcısı, Yasama Meclisi eski başkanları, Anayasa Mahkemesi başkanları ve üyeleri
  • Orgeneraller, Oramiraller,
  • Hükümet adına resmi müzakerelere, Milletlerarası kongre, toplantı ve konferanslara katılacaklar
  • Siyasi kuryeler ve devlet göreviyle gideceklerin aileleri, Valiler, Büyükşehir Belediye Başkanları, Diyanet İşleri Başkanı

Toparlamamız gerekirse Diplomatik gerekçelerle seyahat edecek vatandaşlarımızın vize işlemleri öncesinde seyahat edilecek ülkenin Türkiye diplomatik pasaportlarından vize isteyip istemediğini öğrenmelerini tavsiye ederiz. Bu işlem için Dışişleri Bakanlığımıza ait mfa.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca diplomatik görüşme vizesinin üstü düzey devlet yetkililerine veya yakınlarına verildiğini unutmayın. Pasaport işlemleri için Dışişleri Bakanlığımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!