Transit vize, bir ülkeye seyahat etmek için hedef ülke dışında başka ülke topraklarının veya hava alanlarının kullanılması durumunda alınması gereken vizedir. Bu vize kategorisi, Schengen devletlerinde A tipi vize, bazı durumlarda ise C tipi vize olarak isimlendirilir.

Transit Vize Nedir?

Transit vize: bir ülkeye yapılacak seyahatlerde başka ülke topraklarının kullanılması durumunda alınması gereken vize türüdür. Kısa süreli vizeler arasında yer almaktadır. Genel anlamda geçiş amaçlı verilen vizelerdir. Alacak olduğunuz bu vize ilgili ülkede sizlere konaklama hakkı vermeyebilir ancak Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan Konsoloslukları kısa süreli de olsa konaklama hakkı tanıyabilmektedir. Seyahat öncesi bu bilgiyi teyit etmeyi unutmayınız.

A Tipi Transit vizesi: uluslararası hava sahasını terk etmeden yani pasaport kontrolü gerektirmeyen uçuşlar için gerekli olan vize türüdür.

C Tipi Transit vizesi: uluslararası hava sahasından çıkacak, terminal değiştirecek ve pasaport kontrolünden geçilecek seyahatler için geçerli vize kategorisidir. Transit geçişlerde Schengen devletlerini kullanacak ve terminal değişikliği yapılacak olması halinde C tipi Schengen vizesi alınması gerekebilir.

Vize Başvuruları İçin Neler Gerekir?

Bu vize başvuruları için gerekli olanlar vize talep edilecek konsolosluğa ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir.
Ancak bu vize kategorisine yapılacak başvurularda hazırlanacak olan evraklar diğer vize kategorilerine yapılacak vize başvuru evrakları ile büyük oranda benzerlik göstermektedir.

Vize başvurularında başvuru sahipleri standart vize başvuru evraklarına ek olarak aşağıdaki evrakları sunması gerekecektir:

 1. Hedef ülkeye girebilmek için geçerli vize, pasaport ve oturum izni,
 2. Hedef ülkeye gidiş ve dönüş uçak bileti, otobüs veya tren bileti.
 3. Özel araçla seyahat edecekler için araç ruhsatı, yeşil sigorta, uluslararası geçerli ehliyet ve araç başka kişiye ait ise noter onaylı İngilizce tercüme edilmiş vekaletname.
 4. Varsa hedef ülkeden alınan davetiye.
 5. Hedef ülke vatandaşı ile evli olunması durumunda hedef ülke vatandaşının pasaport veya kimlik fotokopisi ve varsa çocuklarınızın pasaport ve kimlik fotokopileri.


Transit ile Turistik Vize Arasındaki Farklar?

Değerli ziyaretçilerimiz bu konu başlığı sorunsuz bir seyahat gerçekleştirebilmeniz için oldukça önemli bir konudur. Bir çok vatandaşımız her yıl, yanlış alınan vizeleri nedeniyle seyahatlerini gerçekleştirmemekte veya özel araçlarını ziyaret ettikleri ülkede bırakarak Türkiye’ye dönmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla iki vize kategorisi arasındaki farklar şöyledir:

 1. Vizeler en az 2 ve çok girişli olarak verilebilir. Turistik vizeler 1 girişli (single) olarak verilebilmektedir.
 2. Turistik vizeler transit geçiş yapılacak ülkede daha uzun süre konaklama izni verirken, transit geçiş için verilen vizeler, 48 saat veya maksimum 7-8 gün konaklama izni verebilmektedir.
 3. Turistik vize ile transit geçiş yapılacak ülkeye giriş izni verilirken, transit vize ile kişilere sadece havaalanının kullanılması veya kara yolunun kullanılması zorunlu tutulabilir.

Önemli!
ilk defa yurt dışına çıkacak ve transit geçişiniz için vize başvurusunda bulunacaksanız turistik vize yerine transit vize başvurusunda bulunmalısınız. Tek girişli turistik vize onayı almanız durumunda transit geçiş yapacağınız ülkeyi sadece girişte kullanabileceğinizi bilmenizi isteriz.


Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle vizenizi talep edeceğiniz konsolosluğu tespit etmeniz oldukça önemlidir. Dolayısıyla seyahat destinasyonunda bulunan ülkeleri yakın planda incelemenizi tavsiye ederiz. Şöyle ki hedef ülkeye seyahat etmek için Balkan ülkelerini kullanacaksanız destinasyonda bulunan ülkelerin hangisinin Avrupa Birliği, hangisinin Schengen üye devleti veya herhangi bir Birliğe üye olmadığını biliyor olmalısınız. Aksi takdir de alacak olduğunuz vize işinize yaramayabilir.

Vizenizi talep edeceğiniz Konsolosluğu tespit etmenizin ardından ise diğer vize kategorilerinde olduğu gibi bir süreç izlemeniz gerekecektir. Vizelerinizi Konsolosluklara, yetkili vize merkezlerine veya e-vize başvurusu yaparak alabilirsiniz.


Türkiye Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler

 • Almanya.
 • Hollanda.
 • Bulgaristan.
 • Hırvatistan.
 • Romanya.
 • İngiltere.
 • İsviçre.
 • Fransa.
 • Çek Cumhuriyeti.
 • Macaristan.
 • Birleşik Arap Emirlikleri.
 • Amerika.
 • Kanada.
 • Yunanistan.
 • Norveç.
 • İsveç.
 • İspanya
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!