Ziyaret vizesi (family visit) Konsoloslukların bir diğer kısa süreli vize kategorisidir. Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi vatandaşlarımızın en çok yaptığı vize kategorileri arasında yer almakta ve halk arasında davetiyeli vize olarak bilinmektedir.

Ziyaret (Aile, Akraba, Arkadaş) Vizesi Nedir?

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi Konsoloslukların bir diğer kısa süreli vize kategorisidir. Schengen ülkelerinin Konsolosluklarında C tipi Schengen vizesi, İngiltere Konsolosluklarında visitor visa (family visit), Amerika Konsolosluklarında B1/B2 vizesi, Çin Konsolosluklarında Q2 vizesi, Cezayir Konsolosluklarında visa familial olarak isimlendirilmektedir.

Ziyareti vizesi, yabancı ülkelerde bulunan aile, akraba ve arkadaşını ziyaret edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vizedir. Bu vize kategorisi için davetiye belgesi, davet eden kişinin kimlik, pasaport, oturum müsadesi, finansal gelir belgeleri, taahhütname veya davetiye gönderen kişi ile davet edilen kişinin akrabalık bağının ispat edilmesi talep edilebilir. Söz konusu ziyaret vizesi yine turistik vize ticari vize kategorilerinde de olduğu üzere kişilere seyahat edecekleri ülkede yaşama, çalışma veya iş kurma hakkı vermemektedir.

Ziyaret Vizesi Başvuruları İçin Davetiye Belgesi

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize kategorisinden sonra bir diğer davetiyeli vize kategorisidir. Bu vize kategorisine başvuru yapabilmek için seyahat edilecek ülkeden davet yazısının alınması mecburidir. Davet yazıları vize talep edilecek konsolosluğa bağlı olarak orijinal veya nüshasının sunulması gerekebilmektedir. Schengen Konsoloslukları ziyaret vizesi başvurularında kullanılacak davetiye belgelerinin orijinal belge olarak sunulmasını talep etmektedir.

Yine Schengen Konsoloslukları aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında kullanılacak davetiye belgelerinin büyük oranda Yabancılar şube veya belediye onaylı belge olmasını talep eder. Dolayısıyla mektup şeklinde alınan belgeler yerine belediye ya da Yabancılar şube onaylı matbu davetiye formları temin edilmelidir. İsveç ve Hollanda ziyaret Vizesi için yapılacak başvurularda davetiye belgesine ek olarak davet eden kişinin gelir belgelerinin de sunulması talep edilir.

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında kullanılacak davetiyelerin geçerlilik kriterleri vize talep edilecek Konsolosluğa göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır.

Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Davetiye Geçerlilik Süresi

Davetiyeli vize kategorileri arasında yer alan aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında kullanılacak davetiye belgeleri belirli sürelere göre hazırlanan belgedir. Davetiye süreleri davet eden kişinin belediye ya da göçmenlik ofislerinde bulunacağı beyanlara bağlı olarak sadece seyahat süresi, 15, 30, 45, 50, 60 veya 180 gün geçerli olacak şekilde düzenlenebilmektedir. Almış olduğunuz davetiye belgelerinin üzerinde bulunan tarihleri dikkate alarak bölgenin geçerli olduğu süre ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz.

İstek yazıları 6 aylık düzenlense dahi maksimum 90 gün konaklama süreli verilecektir.

Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

Davetiyeli vize başvuruları için gerekli olanlar Konsoloslukların diğer kısa süreli vize başvurularında talep ettiği evraklarla büyük oranda benzerlik göstermektedir. Ziyaret vizesi başvuruları için hazırlanması gereken evraklar yine başvuru sahibinin mesleğine göre değişiklik gösterecektir.

Başta Schengen Konsoloslukları olmak üzere, İngiltere, Amerika, Avustralya, Kanada, İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Yeni Zelanda gibi Konsolosluklar davetiyeli vize başvurularında başvuru sahiplerinden seyahat amaçlarını, meslek bilgilerini ve finansal gelirlerini ispat etmesini talep eder. Rusya, Mısır, Dubai, Cezayir. Etiyopya ve yine AB dışında kalan çok sayıda ülke Konsoloslukları vize başvurularında kapsamlı bir evrak talebinde bulunmamaktadır.

Yurt dışından Türkiye’ye gönderilen istek yazıları ile vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız web sayfamızın “ülkeler” menüsünü ziyaret ederek mesleki durumlarına göre hazırlanacak evrakları öğrenebileceklerdir.

Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır? (Davetiyeli Vize)

Aile akraba ve arkadaş ziyareti vizesi yine diğer vize kategorilerinde de olduğu üzere bir kaç farklı şekilde alınabilecektir. Öncelikle vize alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus vize talep edilecek Konsolosluğun vize şartlarıdır. Her konsolosluğun, her vize kategorisinin şartları oldukça farklıdır ve genel bir vize kuralı başlığı altında sınırları net olarak çizilmiş bir durum yoktur. Dolayısıyla davetiyeli vize başvuruları arasında yer alan aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi içinde bu durum geçerlidir.

Ziyaret vizesi talebinde bulunacak vatandaşlarımız vizelerini: (başvuru yapılacak ülkeye göre değişecektir)

  • Doğruda Konsolosluklara başvuru yaparak,
  • Yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yaparak,
  • Vize takip şirketlerine başvuru yaparak,
  • Ülkeye girişler esnasında kapı vizesi uygulamalarından yararlanarak,
  • E vize uygulamalarından yararlanarak,
  • Türkiye’de temsilciliği olmayan ülkelerin vize başvurularını yurt dışından gerçekleştirerek alabileceklerdir.
  • Schengen, İngiltere, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rus Konsolosluklarından aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi talep edecek vatandaşlarımız vize başvurularını büyük oranda başvuru merkezlerine yapmaları gerekecektir.

Ziyaret Vizesi Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için yapılan başvuruların sonuçlanma süresi Konsolosluğa bağlı olarak değişiklik gösterecektir.
Schengen Konsoloslukları, 2 Şubat 2020 tarihinde mevzuatta yapılan değişiklikler nedeniyle vize başvurularının sonuçlanma süresi en az 15 gün olarak belirtilmiştir. Ancak bu süre ön görülen sürelerdir ve Belçika, Norveç ve İsviçre gibi Konsolosluklarına yapılacak aile ziyareti vize başvurularının sonuçlanma süresi idari soruşturma veya taahhütname gibi unsurlar nedeniyle daha uzun sürmektedir. (bkz: İsviçre akraba ziyareti vizesi)

Ziyaret vizesi başvuruları genel itibariyle kısa sürede sonuçlanan vize başvurusu değildir.

Ayrıca davetiyeli vize başvurularında idari soruşturma veya taahhütname gibi ek prosedürler uygulanabilmektedir.

Dolayısıyla bu vize kategorisine seyahat tarihinizden en geç 30 gün önce başlamanızı tavsiye eder vize başvurularınızın ise en erken 10-15 gün en geç ise 45-50 gün arasında sonuçlanabileceğini bilmenizi isteriz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!